Päijät-Hämeen poliisi on ihmeissään Nastolassa liikkuvista huhuista, joiden mukaan kunnan alueella liikkuisi namusetä. Huhut ovat levinneet nastolalaisten koululaisten keskuudessa.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/111696-nastola-pelkaa-namusetaa-–-poliisi-kiistaa
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/111696-nastola-pelkaa-namusetaa-–-poliisi-kiistaa
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mikä on namusetä? Onko se juppi joka kiihdyttää korollaansa kun pyydän pysähtymään kadunvarteen punaista laukkuani heiluttaen ?
Poliisi rauhoittelee tiedotteessaan alueen asukkaita.
"Poliisilla ei ole tiedossa mitään sellaisia seikkoja, jotka vahvistaisivat ko. tiedon todenperäisyyden", tiedotteessa todetaan.
Kun kyseessä on ala-aste ja huhu leviää nimenomaan koululaisten itsensä kesken on erittäin suuri todennäköisyys että kyseessä on vain tarina. Tämän olen jo itsekin voinut todeta (pikkusiskon kautta) että kouluista kyllä löytyy näitä huhujen liikkeellelaittajia, ja ala-asteikäiset ovat erittäin helposti manipuloitavissa (siis moni uskoo joka huhun jota vain kuulevat).
Facebookissa kiertää lähes joka paikkakunnittain viestejä tyyliin:
"Vanhemmat varokaa XXX alueella liikkuu XXX värinen auto joka hidastaa päiväkodin/koulun/jne. Kohdalla"
Näitä on viimepäivinä näkynyt paljon. Nämä nyt on näitä Facebook-huhuja mitkä joidenkin mielestä ovat hauskoja kepposia ja niistä kilpaillaan kuka saa oman huhunsa lehtiin asti. Usein nämä vielä onnistuvatkin koska lehdissäkään ei enää nykyään harrasteta mitään lähdekritiikkiä tai muutakaan harkintaa. On typerää haaskata verovaroja ja usutella poliisia päättömästi sinne sun tänne lasten ja lapsenmielisten Facebook-pilailun perusteella. Kasvattakaa toki maalaisjärkeä sen verran että vähän osaisitte kriittisesti ja terveellä järjellä asioihin suhtautua.
Tälläisistä perättömistä vainoista seuraa se etteivät ihmiset enää uskalla hidastaa nähdessään lapsen tien reunassa, vaan päin vastoin painavat kaasua, ettei vain kukaan pääse väittämään heidän "hidastaneen lapsen kohdalla" ja ilmoita heidän rekkariaan poliisille pedofiilinä joka "vaanii" lapsia. Pahimmassa tapauksessa joku lapsi jää tästä syystä auton alle ja kuolee!
PEDOFIILIEN PUOLUSTAJA TAAS KERRAN VÄHÄTTELEMÄSSÄ LASTENNUSSIJOIDEN TEKOJA! ONKO OMA LEHMÄ OJASSA? Hyissaatana teitä!
umpisuomalaisten kuolemanpartiot kaduilla metsästämässä?