http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Libya Gaddafin poika sai surmansa Naton iskussa/1135265789255
Kovasti Nato väitti aiemmin ettei Gaddafi sukulaisineen olisi iskujen kohteena, vaikka toisin kävi. Dronet ovat tosiaan melkoisia täsmä-aseita.
Taitaa niillä olla aika tehokas vakoilu, koska tiesivät Gaddafin olinpaikan.
Kovasti Nato väitti aiemmin ettei Gaddafi sukulaisineen olisi iskujen kohteena, vaikka toisin kävi. Dronet ovat tosiaan melkoisia täsmä-aseita.
Taitaa niillä olla aika tehokas vakoilu, koska tiesivät Gaddafin olinpaikan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tässä sitä sitten jännityksellä odotellaan Gaddafin tulevia kostotoimia länsivaltoja kohtaan.
Alkaa näyttää että USA on natsisaksan manttelinperijä. Laajalti alkaa maailmalla kallistua myötätunto islaminpuolustajien kannalle.
Tripoli = Varsovan ghetto 2011 ?
Mikäs pommi tuo oikein on? Ei näytä ainakaan Yhdysvaltain droneissa käytettävältä JDAM:lta, joka on hieman samantyyppinen rautapommi, mutta se on isompi ja keskeltä paksumpi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Joint_Direct_Attack_Munition
Oliko Nato ottanut vastuun iskusta? koska pommi ei ainakaan ulkomuotonsa puolesta ole perinteinen länsimaissa käytetössä oleva.
Voisikos palstan asiantuntijat hieman valottaa mikä pommi tuossa kuvassa on, jotta pääsisin näistä mieltäni kutkuttavista demoneista eroon?
Ovat Gaddafin miehet kantaneet jonkun putken pätkän raunioihin. Tuhon tehneestä pommistahan ei tietenkään ole jäljellä atomiakaan. Liekö koko räjäytys ollut edes länsimaiden tekosia!? Gaddafi on tunnetusti ennenkin tappanut omia sukulaisiaan ja syyttänyt siitä muita sympatiaa kerätäkseen.