kilvet piiloon
sprayaaja
123070
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Yhtä hyvä tuote kuin klassiset pakoputken paukkulaakerit tai vasenkätisen alushousut.
Osta pois ja pety, mutta älä sitten pura kiukkuasi täällä kun postista kolahtaa lappu kotiin.
Älä yritä huijata kokemattomia.
Kyseessä on tämän kerran tuote joka toimii.
katso myös www.photoblocker.com
http://www.p-log.net/
LOL buahahahahahaha
Riippuu kamerasta. Nämä vermeet ovat kai digikameroita, kennojen dynamiikka on digikameroissa aika heikko. Siten suuret kirkkausvaihtelut polttavat esim. sumutetun rekkarikilven osalta kaikki bitit käyttöön, eli "täysin sävytön valkoinen" jolloin mitään sävyjä ei ole mahdollista kaivaa esiin kuvasta.
Jos sen sijaan kamerana on filmikamera, ollaan ihan toisessa tilanteessa. Filmeillä dynamiikka on kertaluokkia parempi kuin digin kennolla, teknisillä mustavalkofilmeillä erikoiskehityksellä aivan huikeasti parempi, sopivalla kehityksellä kilven voi varmastikin lukea aina.
Kennotkin kehittyvät, uusimpien kennojen dynamiikka on vanhoja parempi. Samoin valotustekijöillä voidaan varautua kirkkaampiin rekkarikilpiin, jolloin kilvet ovat aina luettavissa, kuvanhan ei sinänsä tarvitse olla samaa tasoa kuin tavallisen valokuvan.
Pitääkös myös kuskin olla kuvasta tunnistettavissa ? Silloin kirkkaalla kilvellä voidaan venyttää vaadittavaa dynamiikkaa niin pitkälle, että kuvasta ei ole mahdollista yhtäaikaa tunnistaa kuskia ja kilpiä, näin siis digillä.
Luulen mä, että jo pelkällä polarisaatiosuodattimella sprayauksen teho on menetetty. Eikä riipu siitä, onko digi vai filmi.
Nimittäin tuossa on juuri se ongelma, että kuskin tulee olla tunnistettavissa ja samalla rekisterikilpi luettavissa. Noita suotimia ei tässä pyrogratiassa ole kovin helppo hommata, enkä kyllä niiden toimivuudestakaan tiedä.
Kaikki varmaan tietää että Bondin Jaskan autossa on käännettäviä kilpiä moneen lähtöön. Täällähän varmaan riittäisi kaksipuoliset kilvet joista toinen feikki ja toinen aito. Sitten vaan automaattivalvonta alueella feikit napista päälle ja pedaali pohjaan surutta:)
Pola tekee sopivassa asennossa tuulilasin "mustaksi", eli kuskia ei näy. Toisaalta tollanen spray jossa on heijastavia hiukkasia ei tuota valoaaltoihin polaroitua aaltorintamaa, vaan ne on sikin sokin kuten metallipinnastakin ( esim. kromi, maali on eri juttu ) heijastuneessa valossa, näihin ei ole apua polarisaatiosuotimesta.
Eikös tämä tuote testattu Puskuri-ohjelmassa?! Siinä ei ainakaan toiminut millään tavoin!
Se oli tietenkin propagandaa kansalle etteivät ko. tuotteet yleistyisi.
..jos ei propagandaa. Ostakaa ostakaa ja tehkää myyjät onnellisiksi.
niin ei tarvi pelleillä näillä spray maaleilla.