Olenko suvaitsevainen ?

Vastauksia kiitosta

Tai jopa erittäin suvaitsevainen ? Suvaitsen kulttuureja ympäri maailman ja mielestäni on hienoa, että on monenlaisia kulttuureja, joihin voi tutustua.

Vain pari aluetta erottuu kulttuurillisesti, joita en suvaitse suomen maahan enempää missään nimessä, koska niiden lisääntyminen tietää taloudellisia ym. vaikeuksia kaikkialla, missä lisääntyvätkin eivätkä keskenään edes osaa elää rauhassa.

Ne ovat lähi-idän kulttuurit ja afrikkalaiskulttuurit laajoilta osin ja tarkoitan tässä lähinnä näitä miespuolisia sieltä, jotka pitävät yllä epätasa-arvoisia kulttuurejaan ja koitavat osiltaan sitä levittää eurooppaan ja tänne suomeenkin.

Naisethan tahtoisivat muutosta siellä, mutta ovat niin orjamaisten tapojen vankeina fyysisesti heikompina. Saisivat edes kouluja käydä eikä vain pukata lapsia maailma täyteen. Ei tänne heidän miehiään siis kiitosta vaan päättäjät jos siihen kykenette. Heidän elämisen, uskomisen kulttuureja en tähän maahan haluaisi yhtään enempää.

On myös yksi lisättävä vielä. Nimittäin romanikulttuurikaan ei ole sovelias lisääntymiseen, jos sillä ei työelämään päästä, kyetä tai haluta paremmin kiinni.

Rehellisyyden puuten on mielestäni osa näitä kulttuureja. Tokis se on osana kaikissa kansoissa erillaisissa laittomuuksissa esiin tullen.

Sanovat että kunnioittavat vanhempiaan nämä kulttuurilaiset, joista en hirveämmin suvaitse, mutta täälläpä sitä suomen maassa ovat ryöstelleet ties kuinka monia suomalaisvanhuksia että silleen ja ketkä niitä rasisteja ovat hyysärin paskat hä ?!

Suvaitsen myös homoja ja lesboja, kunhan eivät ole koko ajan naukumassa sitä vaikkapa, että jonkun tuhatvuotisen instituution pitää muuttaa olennaisia sääntöjään heidän vuoksi. Eikö olisi fiksumpaa, että heille olisi oma kirkkonsa, jossa saisivat siunauksensa mihin haluavat, mutta yhden asian heiltä haluaisin evätä.

Nimittäin sen, että he saisivat adoptoida lapsia. Kymmenet tuhannet heterotkin kestävät lapsettommuuden täällä, niin kyllä se pitää niidenkin kestää, jotka eivät ole itse lapsia yrittämässäkään. Lapsi ei ole mikään väline, joka pitää omistaa erityisoikeudella, kun vain haluaa.

Kyllä se niin on, että kukaan ei saa tässää mailmassa kaikkea mitä tahtoo.

4

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Pidän itseäni kansainvälisenä. Arvostan kansojen välejä ja jos haluan erilaista kulttuuria voin kokea sitä matkailemalla.

      Arvostan kaikkia kulttuureja ja niiden koskemattomuutta, omissa maissaan.

      • ...

        Täysin samaa mieltä kanssasi. Matkailu on loistava tapa tutustua muihin maihin ja kulttuureihin.

        Suomessa haluan nauttia Suomalaisuudesta ja Suomen kulttuurista.


    • olet suvaitsematon!

      Äläs nyt esitä laupiasta suvaitsevaa! Miksi et hyväksy afrikkalaisia tai lähi-idän miehiä? Heillä on oma kulttuuri, jota meidän pitää suvaita ja hyväksyä -ihmisiä emme voi muuttaa. Onko heidän henkensä tai elämänsä arvoltaan alempi kuin meidän? Voi mitä rasismia, voi mitä ennakkoluuloista pelkoa! Itse tunnen satoja afrikkalais- ja arabitaustaisia maahanmuuttajia, ja en pysty kielteistä asiaa heistä sanomaan. Junttisuomalaisista rasisteista sen sijaan pystyn.

      Persut saivat vaalivoiton pelottelulla ja ennakkoluuloja kasvattamalla. Taitavaa aivopesua, sanoisin. Vaan ei onneksi mene fiksun kansamme enemmistön ymmärrykseen vaan PS on tähdenlento puoluemaailmassa. Siihen asti Persut tulee eristää kaikesta eduskuntatyöstä, mieluiten ei sanottaisi edes "päivää" niin tajuaisivat millaisia ovat.

      Hannele K.

    • Täällä Ylipäällikkö

      Et voita minua!


      Minä olen koko maailman suwaitsewaisin pwessa, ja minulla on käytettävissäni wajaton määrä €uwoja ja suomalaiset wewonmaksajat(kwöhöm, kansalaiset) takautuvat maksamaan koko €uwoopan wipit, joista cashministewini Jywki ei ota kuin pawisenkymmentä pwosenttia pwowikkaa päältä.

      Money talks ja pwessa kans!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2371
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      344
      1961
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1856
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1653
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1478
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1022
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      17
      980
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      855
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      840
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      798
    Aihe