tulleet Helsinkiin ja leiriytyneet Kaisaniemeen. Miksi saavat olla? Jos suomalainen asunnoton leiriytyisi, oltaisiin heti häätämässä pois. Eikö nyt mikään tehoa näihin kerjäläisiin? Kuka torpedoi sen lakialoitteen, että kerjääminen olisi rikos? Antakaapa sitten suomalaistenkin kerjätä! Siitä vaan asunnoton suomalainen kerjäämään, lappu kaulaan "olen suomalainen". Saattaisi joku rahaa antaakin, menisi ainakin suomalaiselle. Tosin rahan antaja voisi ensin jututtaa häntä, ettei vaan ole romaani väärä lappu kaulassa. Toinen laki kanssa tekeille: Se joka hyysää kerjäläisiä (ulkolaisia), on otettava heidät kotiinsa ja elätettävä heidät. Voisi kerjäläiset kadota pikku hiljaa!
Bulgarian romaanit
2
61
Vastaukset
- dress manni
Yksi hyvä syy lisää olla muuttamatta Helsinkiin.
MITÄ? Väitätkö minua rasistiksi?!
Enpä olekaan. Suomessa suomalaisilla on oikeus asua ja matkustaa miten haluaa (paitsi työttömillä, joiden elämistä rajoitetaan. Miksi ulkomailta tulevien työttömien romanien elämistä ei rajoiteta mitenkään?)
Eli en tule koskaan, ikinä, milloinkaan muuttamaan Helsinkiin. Kiitos Helsinki! - veteen kustu viiva
Hyvä, jos ovat KAISANIEMESSÄ, niin urpot näkee sen joukon.
Ratkaisu olis hemmetin helppo, eli zenkenalueet vittuu ja rajalle ryssälandia tiukempi passi syyni. Mikäli ei ole A luokkaa, niin välitön käännytys. Pehmo keinoja on kokeiltu ja ne ei auta mitään.
Tullille toki LISÄÄN miehiä ja oikeuksia, sillä huumet pitää saada rajalla kiinni. Nythän kaikkia ei tarkisteta, kun ei ole tarpeeksi tullissa ihmisiä käyttämää TYHJÄNÄ LORVIVIA kalliita hitec laitteitakaan. Laitteita tosin on vara ostaa, mut ei taas ihmisiä niitä käyttämään.
Viisumi pakko suomeentuleville olisi toki hyvä, niin loppuis muutenki turha maahan tulo!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614178Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643408Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541777Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251634Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961413Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132919Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115817Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17780