”Soini sanoi haluavansa Kataiselta suoran vastauksen siitä, voiko perussuomalaiset päästä hallitukseen vaikka puolue ei suostu äänestämään Portugali-paketin puolesta.”
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/111749-timo-soini-”raja-tuli-vastaan”
soli sitten siinä. Ei koskaan enää persuja.
Vaikka persut nyt joutuisivatkin oppositioon, niin se ei johdu suoraselkäisyydestä, vaan ylikieroudesta joka ei onnistunut. Saatana.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/111749-timo-soini-”raja-tuli-vastaan”
soli sitten siinä. Ei koskaan enää persuja.
Vaikka persut nyt joutuisivatkin oppositioon, niin se ei johdu suoraselkäisyydestä, vaan ylikieroudesta joka ei onnistunut. Saatana.
Vastaukset 4
Vanhimmat
HUONO yritys
Kokoomukselaisia mahtuu useampi piiloon yhden korkkiruuvin taakse.
"Perussuomalaisten puheenjohtajan Timo Soinin mukaan perussuomalaisten kohtalo on nyt hallitustunnustelija Jyrki Kataisen (kok.) käsissä. Perussuomalaiset on vastannut Kataiselle, että puolue ei hyväksy Portugalia-tukea, väliaikaisen vakausrahaston kasvattamista eikä pysyvää vakausmekanismia. Kokoomusjohtoiseen hallitukseen perussuomalaiset on silti halukas liittymään.
Soinin mukaan puheenjohtaja tekee tällaisen vaalivoiton jälkeen kaikkensa, että puolue pääsisi vaikuttamaan eli hallitukseen. Kataisen kysymykseen Portugalin ja muiden Euroopan kriisimaiden tuista perussuomalaiset ei silti voinut vastata myöntävästi.
–Raja tuli vastaan, Soini sanoi tiedotustilaisuudessa hetki sitten."
Vihreillekin tuli raja vastaan.
2.5.2011 13.10
Lapin mies näkee Perussuomalaisissa hurmoksellisen henkilökultin
KU
Vasemmiston lappilainen kansanedustaja Markus Mustajärvi ennustaa Perussuomalaisilta näyttäviä voltteja, kun eduskuntatyö pääsee vauhtiin. Mustajärvi puhui vappupäivänä Kemijärvellä ja Tervolassa.
– Ei puoluejohtaja Soini ole kulkenut leuhkuuttaan takki auki vaan siksi, että se on nopeampi kääntää, hän letkautti. Hän ennusti, että kuperkeikkoja on luvassa, kun hallitus päättää leikkauslistoista, verolinjasta, valtion osakeomistusten myynnistä ja suhteesta Natoon.
Mustajärvi arvioi puheenjohtaja Timo Soinin roolin puolueessa enemmän kuin vahvaksi.
– Vaaleissa kaikki protesti kanavoitui yhteen suuntaan: oikeistolaiselle puolueelle, jonka johtajasta on hurmoksessa rakennettu vahva henkilökultti.