ex-paavi julistettiin autuaaksi

fgsfd

Edellinen paavi, Puolan lahja kristikunnalle, julistettiin autuaaksi. Siihen riittää yksi "todistettu" ihmeteko. Sehän oli jonkun nunnan parantaminen parkinsonintaudista.

Nyt sitten etsitään kissojen ja koirien kanssa todisteita toisesta ihmeestä, joka vaaditaan pyhymykseksi julistamiseen. Eiköhän voida uskoa ja luottaa siihen, että "todisteet" ennen pitkää löytyvät ja katoliset pedofiilipapit saavat ikioman suojelupyhimyksensä.

6

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aeto

      O sancta simplice! Kirjoitetaankohan se noin. En osaa latinaa. Katolinen kirkkohan latinaa yrittää ylläpitää.

    • Eikö ketään muuta ihmetytä, että joku ihminen julistaa lajikumppaninsa autuaaksi?

      Eikö se olisi jumalan hommaa, se autuoiminen?

      Jos joku olisi jumalan mielestä autuuttamisen arvoinen, niin varmaan jumala keksisi jonkun keinon julistaa päätöksensä ihmiskunnalle ihan itse ja arvoisellaan tavalla. Niin tietysti jos jumalia olisi olemassa.

      Nykymenolla jumala tuntuu pysyttelevän visusti syrjässä kaikesta nimissään tehtävistä toimista. Ei näy eikä kuulu.

    • voevoetokkiisa

      Olis tehny vähän enemmän noita ihmeitä ja parantanu vähintäänkin tuhansia ihmisiä, jos kerran oli niin autuas ja pyhä, että siihen pystyi.

    • dsdewew

      aika irvokasta:
      paavi joka henkilökohtaisesti suojeli lapsen rakastajia on melkein pyhimys.
      jos olisi raiskannut lapsia julkisesti,vaikka kameran edessä, niin olisi jo nyt pyhimys

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      294
      2983
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1784
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe