Olen tässä miettinyt, olisiko Suomi välttynyt sodilta, jos olisi suostunut alueluovutuksiin vuokraamalla Neuvostoliiton vaatimat maat vaikkapa 50 vuodeksi. Historian kulku olisi saattanut olla Suomen kohdalla hieman erilainen..
Ottakaa kantaa!
Jos olisikin vuokrattu?
11
<50
Vastaukset
- voi tyhmyys
Ei ne halunnu vuokrata vaan vaihtaa.Olisivat antaneet paljon suuremmat maa-alueet vastineeksi.Miksi ihmeessä vuokrata kun oltaisi saatu ilmaiseksi paljon maata.
- ihan tiedoksi vaan
"Voi tyhmyydelle" ihan tiedoksi, ettei suoperäiset alueet ole lainkaan niin arvokkaita kuin Karjalan kunnaat.
- Kiristäminen on riko
Kuinka usein siviilipuolella asia jää siihen, että sinä maksat kiristäjälle vaikka 1000€.
Jääkö se kiristäminen siihen ensimmäiseen maksuerään vai innostuuko kiristäjä helposta rahasta ja vaatii lisää ja suurempia eriä.
Osaako kukaan sanoa. - kyllä suomi...
olisi Karjalan luovutukseen suostunut.Vaadittiinkin vain pientä palaa.Helsingin länsipuolelta ei suostunut.Vaadittiin Hankoa mutta ehkä joku saarikin olisi riittänyt.Sitten sakut olis tullu Norjasta tänne ja asettaneet hallituksen jonka neukut olis tullu laskenu kk lla läpi
- tuohon vielä...
Paasikivi sanoi ettei saa eduskunnasta tarpeeksi ääniä.Stalin sanoi siihen että saatte 99 % ja meidän äänemme päälle.Asiaa ei täsmennetty mutta ehkä se tarkoitti jonkinlaista leikkisotaa jossa venäläiset pysähtyvät sopivalle kohtaa mutta eivät pysähtyneetkään.Siksi se sota kai käytiin kaukana Suomen puolella.
- NLvei kaiken
tuohon vielä... kirjoitti:
Paasikivi sanoi ettei saa eduskunnasta tarpeeksi ääniä.Stalin sanoi siihen että saatte 99 % ja meidän äänemme päälle.Asiaa ei täsmennetty mutta ehkä se tarkoitti jonkinlaista leikkisotaa jossa venäläiset pysähtyvät sopivalle kohtaa mutta eivät pysähtyneetkään.Siksi se sota kai käytiin kaukana Suomen puolella.
Baltian maat suostuivat vuokraukseen.
Tarkastelkaamme miten se onnistui.
Meille olisi käynyt samoin. - YYA Sieg Heil.
NLvei kaiken kirjoitti:
Baltian maat suostuivat vuokraukseen.
Tarkastelkaamme miten se onnistui.
Meille olisi käynyt samoin.Balttian kohdalla nähtiin mitä tarkoittaa bolsevikin kunniasana.
Neuvostovenäjän kanssa tullaan toimeen, mutta luottamukseen on vielä pitkä matka.
Siperia ja Talvisota on opettanut Suomen kansaa.
- mahdollista kai
Miten niin baltian maat suostuivat vuokraukseen? Nehän miehitettiin!
Uskon hyvinkin, että Venäjä olisi joutunut 1900-luvun lopulla noudattamaan maanvuokrasopimuksen päättymistä (jos sellainen olisi saatu aikaiseksi). Joutuihan Iso-Britanniakin luovuttamaan Hong Kongin Kiinalle vuokrasopimuksen päättyessä.- Neuvostototuus.
Tiedä sitten mikä tuossa Baltian tapauksessa on totuus.
Ainakin Venäjän kouluissa opetetaan vielä tänä päivänäkin, että Baltian maat liittyivät vapaaehtoisesti suureen ja mahtavaan Neuvostoliittoon.
Eihän Venäjä voi valehdella vai voiko. - Tallinnassa totuus
Neuvostototuus. kirjoitti:
Tiedä sitten mikä tuossa Baltian tapauksessa on totuus.
Ainakin Venäjän kouluissa opetetaan vielä tänä päivänäkin, että Baltian maat liittyivät vapaaehtoisesti suureen ja mahtavaan Neuvostoliittoon.
Eihän Venäjä voi valehdella vai voiko.Seuraavan kerran kun käytte Tallinnassa niin kysykääpä alkuasukkailta.
- Antifanatsi.
Jos Johan Bäckman ja Leena Hietanen on yhtä mieltä ja miljoona virolaista toista mieltä, niin kumpaan meidän pitäisi luottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648