Olen tässä miettinyt, olisiko Suomi välttynyt sodilta, jos olisi suostunut alueluovutuksiin vuokraamalla Neuvostoliiton vaatimat maat vaikkapa 50 vuodeksi. Historian kulku olisi saattanut olla Suomen kohdalla hieman erilainen..
Ottakaa kantaa!
Jos olisikin vuokrattu?
11
<50
Vastaukset
- voi tyhmyys
Ei ne halunnu vuokrata vaan vaihtaa.Olisivat antaneet paljon suuremmat maa-alueet vastineeksi.Miksi ihmeessä vuokrata kun oltaisi saatu ilmaiseksi paljon maata.
- ihan tiedoksi vaan
"Voi tyhmyydelle" ihan tiedoksi, ettei suoperäiset alueet ole lainkaan niin arvokkaita kuin Karjalan kunnaat.
- Kiristäminen on riko
Kuinka usein siviilipuolella asia jää siihen, että sinä maksat kiristäjälle vaikka 1000€.
Jääkö se kiristäminen siihen ensimmäiseen maksuerään vai innostuuko kiristäjä helposta rahasta ja vaatii lisää ja suurempia eriä.
Osaako kukaan sanoa. - kyllä suomi...
olisi Karjalan luovutukseen suostunut.Vaadittiinkin vain pientä palaa.Helsingin länsipuolelta ei suostunut.Vaadittiin Hankoa mutta ehkä joku saarikin olisi riittänyt.Sitten sakut olis tullu Norjasta tänne ja asettaneet hallituksen jonka neukut olis tullu laskenu kk lla läpi
- tuohon vielä...
Paasikivi sanoi ettei saa eduskunnasta tarpeeksi ääniä.Stalin sanoi siihen että saatte 99 % ja meidän äänemme päälle.Asiaa ei täsmennetty mutta ehkä se tarkoitti jonkinlaista leikkisotaa jossa venäläiset pysähtyvät sopivalle kohtaa mutta eivät pysähtyneetkään.Siksi se sota kai käytiin kaukana Suomen puolella.
- NLvei kaiken
tuohon vielä... kirjoitti:
Paasikivi sanoi ettei saa eduskunnasta tarpeeksi ääniä.Stalin sanoi siihen että saatte 99 % ja meidän äänemme päälle.Asiaa ei täsmennetty mutta ehkä se tarkoitti jonkinlaista leikkisotaa jossa venäläiset pysähtyvät sopivalle kohtaa mutta eivät pysähtyneetkään.Siksi se sota kai käytiin kaukana Suomen puolella.
Baltian maat suostuivat vuokraukseen.
Tarkastelkaamme miten se onnistui.
Meille olisi käynyt samoin. - YYA Sieg Heil.
NLvei kaiken kirjoitti:
Baltian maat suostuivat vuokraukseen.
Tarkastelkaamme miten se onnistui.
Meille olisi käynyt samoin.Balttian kohdalla nähtiin mitä tarkoittaa bolsevikin kunniasana.
Neuvostovenäjän kanssa tullaan toimeen, mutta luottamukseen on vielä pitkä matka.
Siperia ja Talvisota on opettanut Suomen kansaa.
- mahdollista kai
Miten niin baltian maat suostuivat vuokraukseen? Nehän miehitettiin!
Uskon hyvinkin, että Venäjä olisi joutunut 1900-luvun lopulla noudattamaan maanvuokrasopimuksen päättymistä (jos sellainen olisi saatu aikaiseksi). Joutuihan Iso-Britanniakin luovuttamaan Hong Kongin Kiinalle vuokrasopimuksen päättyessä.- Neuvostototuus.
Tiedä sitten mikä tuossa Baltian tapauksessa on totuus.
Ainakin Venäjän kouluissa opetetaan vielä tänä päivänäkin, että Baltian maat liittyivät vapaaehtoisesti suureen ja mahtavaan Neuvostoliittoon.
Eihän Venäjä voi valehdella vai voiko. - Tallinnassa totuus
Neuvostototuus. kirjoitti:
Tiedä sitten mikä tuossa Baltian tapauksessa on totuus.
Ainakin Venäjän kouluissa opetetaan vielä tänä päivänäkin, että Baltian maat liittyivät vapaaehtoisesti suureen ja mahtavaan Neuvostoliittoon.
Eihän Venäjä voi valehdella vai voiko.Seuraavan kerran kun käytte Tallinnassa niin kysykääpä alkuasukkailta.
- Antifanatsi.
Jos Johan Bäckman ja Leena Hietanen on yhtä mieltä ja miljoona virolaista toista mieltä, niin kumpaan meidän pitäisi luottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1447228Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1265035L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa694472TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153533Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242341Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3411920Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241826Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91639- 681517
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581468