Ahvenanmaa haluaa tiukempia rangaistuksia seksuaalirikoksiin
julkaistu tänään 3.5-11 klo 15:10
Ahvenanmaan maakuntapäivät on tehnyt ensimmäistä kertaa koko maata koskevan lainsäädäntöaloitteen. Maakunta haluaa tiukentaa Suomen seksuaalirikoslainsäädäntöä.
Ahvenanmaan maakuntapäivien delegaatio luovutti tänään tiistaina Suomen hallitukselle aloitteen seksuaalirikoslain tiukentamiseksi. Aloitteen vastaanottivat oikeusministeri Tuija Brax (vihr.) ja maahanmuutto- ja eurooppaministeri Astrid Thors (r.).
Ahvenanmaa vaatii muun muassa, että rangaistusasteikkoa seksuaalirikoksissa on kiristettävä ja kaikki seksuaaliseen koskemattomuuteen kohdistuvat rikokset muutettava virallisen syytteen alaisiksi rikoksiksi. Jos rikos ei ole virallisen syytteen alainen, uhri voi esimerkiksi painostuksen alla pyytää syyttäjää jättää nostamatta syytteen.
Ahvenanmaalaiset haluavat myös helpottaa syytteen nostamista häirintätapauksissa muuttamalla häirinnän ja seksuaalisen häirinnän rikolliseksi.
Ahvenanmaan maakuntapäivien pääsihteerin Susanne Erikssonin mukaan pyrkimys seksuaalirikoslainsäädännön uudistamiseen sai alkunsa Ahvenanmaalla viime vuoden syksynä sattuneesta tapauksesta, jossa raiskauksen uhri oli lamaantunut eikä kyennyt vastustamaan tekoa. Tapaus käynnisti Ahvenanmaalla keskustelun siitä, oliko kyseessä raiskaus, vaikka uhri ei vastustellut.
YLE Uutiset
Ahvenanmaa on heränyt
¤j¤
0
106
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51775Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331260En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71940Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87925Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20842Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?111751Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38698- 19696
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679