"Milloin pahan teon tuomio ei tule pian, saavat ihmislapset rohkeutta tehdä pahaa." Srn. 8:11.
Toivomukseni on, että "pahan teon tuomio" kohtaa meitä välittömästi langettuamme.
Jos esimerkiksi entinen alkoholisti lankeaa uudestaan juomaan eikä siitä ole seuraamuksia, niin hän saa rohkeutta syntinsä uusimiseen. Olisi hyvä, että heti ensimmäisestä alkoholipisarasta seuraisi niin suuri rangaistus, ettei enää voisi sitä syntiä jatkaa.
Salainen synti on pahinta synnin muotoa.
"Mutta kun meitä tuomitaan, niin se on meille Herran kuritusta, ettei meitä maailman kanssa kadotukseen tuomittaisi." 1 Kor. 11:32.
On suurta armoa, että pahan teon tuomio tulee välittömästi!!! Antakoon Herra sen niin tapahtua!
"Sillä aika on tuomion alkaa Jumalan huoneesta; mutta jos se alkaa ensiksi meistä, niin mikä on niiden loppu, jotka eivät ole Jumalan evankeliumille kuuliaiset? Ja "jos vanhurskas vaivoin pelastuu, niin mihinkä joutuukaan jumalaton ja syntinen?" 1 Piet. 4:17-18.
Me olemme Jumalan huone. 1 Kor. 3:16 / Hebr. 3:6.
"Noita tietämättömyyden aikoja Jumala on kärsinyt, mutta nyt Hän tekee tiettäväksi, että kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus. Sillä Hän on säätänyt päivän, jona Hän on tuomitseva maanpiirin vanhurskaudessa..." Apt. 17:30-31.
Teetkö rohkeasti syntiä?
2
50
Vastaukset
- Luther kehottaa
Kyllä oli Lutherilla omituisia ajatuksia:
"Pecca fortiter et crede fortius.", "eli "tee syntiä rohkeasti ja usko rohkeammin."
"Joskus on tarpeen juoda vähän enemmän, huvitella, laskea leikkiä tai
jopa tehdä syntiä paholaisen uhmaamiseksi ja halventamiseksi, ettei se
saisi tilaisuutta viekoitella meitä tunnontarkkuuteen pikkuasioissa.
Me menehdymme, jos liikaa huolehdimme johonkin syntiin
lankeamisesta...Minkä takia joisin laimentamatonta viiniä, puhuisin
vapaasti ja söisin enemmän, ellen juuri piinatakseni ja kiusatakseni
paholaista, joka on päättänyt piinata ja kiusata minua. Voisinpa tehdä
jonkin nimellisen synnin vain pilkatakseni paholaista, jotta hän
käsittäisi, etten myönnä mitään syntiä enkä ole tietoinen mistään
synnistä. Kun paholainen hyökkää kimppuumme, meidän on pantava
kymmenen käskyä kokonaan syrjään."
Ks. "Uskon Puolesta. Martti Lutherin elämäntyö.", (1996) J.M.
Kittelelson, Perussanoma Oy, s. 328. - epäilen sitä
Onko Luther muka sanonut tollaista?
Jos on niin sehän on eksyttäjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134802Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293493No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452420- 501538
- 361473
- 391349
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv231212- 141202
- 1651079
- 271078