pentu pomottaa

auttakee

Yritän löytää vastauksia perheelleni, joka ei tiedä mitä tehdä pomottavan pennun kanssa. Perheen 4v Parsonrusselinterrierille teetettiin vuosi sitten pentuja. Aivan ihania kaikki, mutta viimeiseksi jäi hieman tempperamenttisempi tapaus. Se päätettiin pitää itsellä, ja 99% ajasta tuntuu että perheeni teki hyvän valinnan. Aivan hurmaava narttu, aina todella iloinen, leikkisä, ja tykkää touhuta sitä sun tätä. Ihmisiä hän rakastaa, mutta koirien kanssa ei paljon ole ollut tekemisissä johtuen syrjäisestä asuinpaikasta.
Silti jostain syystä hyökkäilee emonsa kimppuun. Siinä ne sitten repivät toisiaan verille asti, kunnes ne saadaan erotettua ja pistetään suihkuhuoneeseen rauhoittumaan (ainakin toinen heistä).
Tätä käy päivittäin pari kertaa, ja vanhempi koira on muuttunut nyt varovaiseksi ja alakuloiseksi. Se välttelee vuoden vanhaa pentuansa koko ajan, eikä selkeästikään halua tapella. Se ei uskalla tulla eteiseen jos pentu on siellä, sillä siitä tulee aina tappelu (en tiedä miksi juuri siellä..). Pentu sen sijaan on aina iloinen, heti muutama sekunti tappelunkin jälkeen. Se tulee jopa nuolemaan vanhempaa koiraa kuin hyvittääkseen hyökkäyksensä. Pahimmat tappelut tapahtuu kun isämme on kotona, eli jotenkin tämä pieni rääpäle haluaa todistaa olevansa "kovempi jätkä" kuin tämä vanhempi koiramme. Harmittaa vanhemman puolesta, sillä se oli ennen niin iloinen ja eloisa, ja rakasti leikkimistä ihmisten kanssa. Emme tiedä missä menee pieleen koulutuksen osalta, ja miten tappelut saadaan loppumaan. Harkinnassa on jo ollut pennun antaminen toiseen perheeseen, sillä vanhempi koira ei voi hyvin. Jos näin täytyy tehdä, onneksi parikymppinen veljeni on valmis harkitsemaan sen ottamista.
Kokemusta tällaisesta, ja miten saa loppumaan? Mahdollista että tämä on vain ns. uhmaikää? Kesäkuussa ikää vuosi.

9

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perheen isä

      Juu oli sama tilanne. Emä - pentu yhdistelmä ei ole niitä kannattavimpia yhdistelmiä. Meillä 8v ja 10v sama rotu ja yhdistelmä, niin on aika kyräilyä ja on oltava "ajanhermoilla" koko ajan. Muuten tapahtuu.

      Vaikea sanoa minkälainen suhde on ja miten asiat teillä hoituu. Meillä on nollatoleranssi kaikkeen rähinään ja muuhun härkkimiseen.
      Työtä ja seurantaa teettää kokoajan. Itse puutun aika voimakkaasati rähinään se pitää tytsyt ruodussa. Tasapuolisuutta kohtelussa kestää keskenään vain nippanappa.

      Jos riittävää tekemistä ei ole päivittäin, niin sietokyky on koetuksilla näillä pirpanoila keskenään. Se liikunta on ainoa asia mikä pitää "välit" kunnossa.

      Helpomalla pääset, jos on mahdollisuus sijoittaa toinen muualle (samaa perhettä) Tai varaudu pitkään ja paljon aikaa vievään kouluttamiseen.

      "Mahdollista että tämä on vain ns. uhmaikää?"..näillä tämä uhmaikä on ollut 7v. ja jatkuu....

    • koirakouluttaja___

      Teidän "koiralaumassa" täytyy saada laumahierarkia kuntoon. En nyt jaksa yksityiskohtaisesti opastaa, miten se tehdään, mutta voit googlettaa esim. sanoilla "johtajuuden vahvistaminen". Tältäkin palstalta löydät (ihme kyllä) joitain ihan asiallisia asiaan liittyviä viestejä.

      Koiralaumassa hierakia muodostuu luonnostaan, ja tuo kuvaamasi tilanne voi syntyä juuri jos emä on kovin vanha. Tilanteen pystyy kyllä vielä korjaamaan.

      • Jos nyt ei puhuta mistään villikoiralaumoista,niin valitettavasti se hierarkia ei aina ihan luonnostaan muodostu.Varsinkin jos on kyse roduista,jotka ei ole pahemmin lajisosiaalisia.
        Voipi niinkin käydä,että vaikka se omistaja handlais kaikki maailman hierarkiat,niin koirien kesken ei hommaa saada rulettamaan.

        Perheen isä jo kirjoittikin hyvin,mitä nyt yleisesti kannattaa tehdä.


    • perheen isä

      Se tekee asian vaikeaksi, kun pentu on saanut pennun kohtelun ja ei ole sitä kodin vaihtoa tapahtunut. Tälläinen tulokas kyllä pitäää puoliaan jo saavuteuista eduista kuten huomio ymv. Vaikeaksi vanhemmalle tekee se, että turvalliseen kotioloon on tullut muutos, ja siellä pitää "taistella" olemassaolosta/eduista mitä aijemmin ei tarvinut.

      "Varsinkin jos on kyse roduista,jotka ei ole pahemmin lajisosiaalisia"...juuri näin.
      Näille ei toisen seura merkitse yhtään mitään. Tyrkäisi toisen auton alle jos osaisi. Yhtä paijaat hieman, niin kipinät sinkoilee toisen silmistä.

      Sen olen kyllä huomannut, että kun ovat kodinvaihtajia, niin ovat kumpikin saanut hakea oman paikkansa itse. (ilman häröilyä)

      Se hieman helpottaa kun ei anna vähääkään urpoilla eikä isotella, niin joutuvat kilpailemaan huomiosta hyvällä käytöksellä. Hopea sijaa ei ole, eikä säälisijaa. Eli hyvästä käytöksestä kivaa tekemistä ja muuta, ja huonosta huomio toiselle. (sekavasti selitetty) Hyvin on mennyt ja minimissä on soraäänet tyttösillä. Ei kyllä mikään ole ilmasin tullut. Työvoitto lähinnä.

      Omasta mielestä parhaan tuloksen saa, kun käyttää yksilön heikkoutta itseään vastaa. Jokaisella se kuitenkin on.

    • kukkahatuton

      Olen nähnyt muutamia tapauksia - kerran myös omissa koirissani - joissa tietty parivaljakko ei sovi yhteen vaikka mikä olisi tai mitä tekisi ja ainoa käytännössä toimiva tapa ratkaista tilanne on, joko luovuttaa toinen koira pois tai eristää ne toisistaan mahdollisimman hyvin. Ennen kaikkea - kuten perheen isä sanoi - normaaleissa laumahierarkian rakentumisissa pitää omistajalla olla ehdoton nollatoleranssi kaikenlaiseen kukkoiluun ja alistamiseen, joka ylittää normaalin "koirailun" rajat.

      Jos näissä tietyissä tapauksissa olisi annettu koirien selvittää loppuun asti oma nokkimisjärjestyksensä, niin ruumiita olisi tullut.

    • auttakee

      Itse asiassa nyt vanhempani ovat huomanneet, että pentu hyökkäilee enemmän, mitä enemmän sitä huomioi ja "hellii" (jota se rakastaa.. kunnon sylikoira). Mikä siinä nyt sitten on? Eihän se ole mustasukkaisuutta, vaan näin ihmisen silmissä reaktio "lähde vetämään, nämä pitävät minusta enemmän". Onko se koirallakin jotain tällaista? Perheeni yrittää olla huomioimatta kumpaakaan, mikä on todella vaikeaa, kun sitä sai vuosia tehdä vanhemman koiran kanssa..

      Onko vanhempieni todella luovuttava pienemmästä? Ei tuo ole vanhemman koiran kannalta enää lainkaan sitä ihanaa elämää. Nykyään se jopa menee ihan veltoksi ja rentoutuu, jos se tajuaa että pentu on lähtenyt jonnekin muualle, ja se on yksin kotona ainoana koirana.

    • perheen isä

      Ei kai mitään ole pakko tehdä, mutta jos tilanne on tuo, niin se luuopuminen voisi olla paras ratkaisu. Parempi tehdä päätös puoleen tai toiseen, kun pitkittää sitä. silloin asioilla on taipumus mutkistua.

      Jos ei halua ,niin pentu on saatava ruotuu ja se pitää onnistua kaikilta. Kaikkien pitää soveltaa samaa sääntöä mihin päädyttekin.
      Tuo asetelma on todennäköisesti koirien lopun elämän. Kun koirat saadaan haluttuun tilaan, niin se ylläpito on päivittäistä. Jatkuvaa puuttumista ja koirien mielialojen seuraamista. Huomio ja kuri pitää olla tasapainossa.

      uksi tärkeä asia voisi olla nuoremman huomio ulkona tekemisen muodossa.
      Sitä pitää sitten tehdä säännöllisesti ja riittävästi.

    • ärzyttää

      Aika ärzyjä koiria nuo. Kommentoin tässä nyt vain rotua. Olen itse joutunut oman koirani kanssa tämänrotuisten "tielle" ja hyökätty on parikin kertaa. Enkä mene takuuseen mitä tapahtuu jos vielä hyökkäilevät. Voisikohan rodulle tai kasvattajille tehdä jotakin?

    • canis.familiaris

      Ei rodulle mitään tarvitse tehdä. Sen kanssa pitää tehdä.
      Tämä oma oli samanlainen "Ärjy" ihmisille ja koirille.
      Lääkkeeksi riitti päivittäinen energianpurku tekemisen muodossa.

      Eli luonnetta löytyy keneltä vain, jos koira pääsee turhaantumaan. Eikö tuolainen härkkivä käytös juuri ilmennä sitä että kaikki ei ole kohdallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1278
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      934
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      95
      932
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      887
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      293
      770
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      134
      579
    Aihe