Ideaparkista ei enää kukaan puhu mitään, vaikka ennen vaaleja sen rakentamista mainostettiin selviönä. Viime viikolla tuli Keski-Suomen alueuutisissa v. 2008 avatusta kauppakeskus Spektristä juttu, jonka mukaan siitä oli puolet liiketiloista tyhjentynyt liian vähäisen asiakasmäärän takia. Ohi ajavat autot eivät ole pysähtyneet toivotulla tavalla ja 20 km:n päähän on joku suositumpi ostoskeskus. Toivon Lapuan kaupunginvaltuuston tekevän opintomatkansa Spektriin ja läheiseen suositumpaan ostoskeskukseen, ja ottavan opikseen miten muualla on väärin laskeltu ohiliikenteen pysähtymisiä.
Ideapark pelkkä vaalimainos
soitellen sotaan
5325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lapuan hautuumaalla joku maakunnassa vaikuttava kiventyöstäjä kertoi, kuinka eri paikkakunnilla käyttäydytään eri tavalla. Esim. Kauhajoella tulee mummot hietoja naamasta pyyhkien kyselemään vaikka kesken hiekkapuhaltamista neuvoa. Lapualla ehkä körttiläisyyden takia ihmiset kiertävät hautuumaalla kaukaa, vaikka tekevät ylimääräisen lenkin että eivät häiritse. Jäin miettimään, että miksi lapualaiset ovat sellaisia. Eikö sellaiset ihmiset kierrä toisiansakin kaukaa, ja haluakin tehdä muualla hissun kissun ostoksensa.
eikö Ideaparkkia tuukkaan Lapualle?
Ei kaupunki ole mitään kauppakeskusta aikonutkaan pyörittää. Eihän kaupungin henkilökuntakaan siihen aivan riittäisikään, kirjoittajalla on selvästi väärä käsitys.
Kirjoittajan pitäisi neuvoa Topia. Mutta kuka nyt pystyy Topia neuvomaan, jolle on meriittejä kertynyt. Tuskin muuten on merkonomikaan. Bisnesvaistoila pärjää paremmin kuin teoriakoulutuksella, sama koskee arkkitehtipuolta.
Paitsi että ei se Topi mitään Idaparkkia ole pyörittänyt enää vvuosiin. Oli pakko myydä Lempäälän Ideapark kansainväliselle sijoitusyhtiölle. Mutta kyllä Topi varmaan rakentaa mitä vaan ja kelle vaan, jos hinnasta sovitaan ja joku muu pyörittää. Sen ny ymmärtää merkonoomikin.
Lainattua: Pieksämäen Ideaparkin sanotaan kaatuneen juuri kaava-asioihin; itse olen epäileväinen, olisiko kauppakeskus toteutunut kaavan läpimenosta huolimatta. Mielenkiintoista on se, että puhutaan "Sukarin Ideaparkista"; esimerkiksi Lempäälän keskuksessa hänellä on oma rahaa kiinni muutamia kymppitonneja, kansainvälisillä (lähinnä kai saksalaisilla) sijoitusyhtiöillä 115 miljoonaa euroa. Idea on toki Sukarin, ja liikemiestaitoa on tietenkin saada sijoittajat mukaan.