Taas ÄITI vammautti

lapsensa

Äiti oli kuristaessaan kahdestaan lapsen kanssa, isä ei koskenutkaan lapseen, silti häntä syytetään törkeästä heitteillepanosta ja törkeästä vammantuottamuksesta ja vaaditaan ehdotonta vankeusrangaistusta.
Toisin päin tehtynä äitikin olisi ollut uhri, eikä taatusti olisi syytetty mistään, mutta taas kerran nähtiin äidin väkivaltaisuus avutonta lasta kohtaan.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011050413656899_uu.shtml

"Laihialainen 20-vuotias nainen on saanut syytteen kahden kuukauden ikäisen tyttövauvansa tapon yrityksestä, kertoo sanomalehti Pohjalainen.

Vauvan 29-vuotiasta isää syytetään törkeästä heitteillepanosta ja törkeästä vammantuottamuksesta.

Syytteet koskevat tapahtumia viime marraskuussa. Vauvaa oli käytetty rokotuksessa neuvolassa, minkä jälkeen hän oli ollut tavallista itkuisempi. Syytteen mukaan äiti oli seuraavana päivänä ottanut lapsesta kiinni molemmin käsin ja ravistellut häntä. Myös isä oli ollut paikalla.

Kahden päivän kuluttua äiti oli yksin ollessaan kuristanut edelleen itkuista lasta niin kauan, että tämä oli hiljentynyt ja veltostunut.

Ravistelu aiheutti lapselle verenvuotoa aivoissa ja silmänpohjissa. Kuristamisesta hän sai laajoja aivovaurioita.

Tekojen seurauksena lapsi sokeutui ja sai aivovamman.

Syyttäjä vaatii molemmille vanhemmille ehdotonta vankeusrangaistusta."

2

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei taida

      tuo lapsi koskaan juhlia äitienpäivää, mutta toivottavasti eivät sentään anna enää tuon hirviön hoitoon.

    • jk

      v ai iin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      179
      1756
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      987
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      94
      874
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      683
    5. 51
      655
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      567
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      523
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    9. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      24
      475
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      193
      466
    Aihe