Tenox ja fluvosol?

morot

Lääkärini sanoi, että näitä voi käyttää samaan aikaan, mutta pakkausseloste antaa ymmärtää muuta. Onko kenelläkään kokemusta asiasta?

Entä miten fluvosol ja alkoholi reagoivat? Voinko juoda pisaraakaan? Esim saunakaljaa yms en ole nyt uskaltanut ottaa :(

2

647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuole paska

      homo

    • sh34

      "Seuraavat lääkevalmisteet voivat vaikuttaa Fluvosol-hoitoon ja päinvastoin.

      * Monoamiinioksidaasin estäjät (MAO:n estäjät), joita käytetään esim. masennuksen tai Parkinsonin taudin hoitoon (ks. kohta 2. ”Älä käytä Fluvosol-lääkevalmistetta”).
      Älä käytä näitä lääkkeitä samanaikaisesti Fluvosolin kanssa.
      * Trisykliset masennuslääkkeet, esim. klomipramiini, imipramiini ja amitriptyliini.
      * Neuroleptit (lääkkeitä psyykkisiin sairauksiin), esim. klotsapiini ja olantsapiini.
      * Fluvosol voi voimistaa tiettyjen lääkkeiden vaikutuksia ja lisätä haittavaikutusten riskiä. Tällaisia lääkkeitä ovat takriini (lääke Alzheimerin tautiin), teofylliini (astmalääke), metadoni (käytetään huume- ja lääkeriippuvuuden hoitoon), meksiletiini (sydänlääke), fenytoiini, karbamatsepiini (epilepsialääkkeitä), siklosporiini (käytetään elinsiirteiden hylkimisen estoon).
      * Varfariini (verenohennuslääke)
      * Tioridatsiini (psyykenlääke). Fluvosolin ja tioridatsiinin samanaikainen käyttö voi aiheuttaa sydämeen kohdistuvia haittavaikutuksia.
      * Propranololi (verenpainelääke)
      * Kofeiinia sisältävät lääkkeet (kuten vilustumislääkkeet)
      * Ropiniroli (käytetään Parkinsonin taudin ja levottomat jalat -oireyhtymän hoitoon)
      * Terfenadiini, astemitsoli (heinänuhan hoitoon) tai sisapridi (närästyksen hoitoon). Fluvosolia ei pidä käyttää samanaikaisesti näiden lääkkeiden kanssa, koska yhteiskäytöllä voi olla vaikutuksia sydämen rytmiin. Se voi jopa aiheuttaa hengenvaarallisen tilan, jota kutsutaan Torsades de pointes -rytmihäiriöksi.
      * Bentsodiatsepiinit kuten triatsolaami, midatsolaami, alpratsolaami ja diatsepaami (ahdistus- ja/tai unilääkkeitä). Näiden lääkkeiden annosta on tarvittaessa pienennettävä, kun käytät Fluvosolia.
      * Seuraavat lääkkeet voivat lisätä Fluvosolin vaikutuksia: Muut masennuslääkkeet, kuten muut SSRI-lääkkeet, mäkikuisma, litium, tryptofaani (käytetään myös unihäiriöiden hoitoon) ja triptaanit (migreenilääkkeitä).
      * Fluvosol-hoito voi aiheuttaa ihoverenvuotoja, jos sitä käytetään samanaikaisesti seuraavien lääkkeiden kanssa: epätyypilliset psykoosilääkkeet ja fentiatsiinit (psyykenlääkkeitä), kipulääkkeet ja niveltulehdusten hoitoon käytetyt lääkkeet, kuten esim. asetyylisalisyylihappo ja muut steroideihin kuulumattomat tulehduskipulääkkeet."

      Voi käyttää. Mistä sait sellaisen käsityksen ettei tematsepaamia voisi käyttää samanaikaisesti?? Annosta voi joutua rukkaamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2424
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1609
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      109
      1539
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1492
    5. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      45
      1366
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      87
      1330
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1326
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1107
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1076
    Aihe