Johanneksen ilmestyksen ja Danielin kirjan arvoituiksen ratkaisun.
Joh.ilm. 17:9-10. " Tässä tarvitaan ymmärrystä ja viisautta.
Seitsemän päätä tarkoittaa seitsemää vuorta, jolla nainen istuu.
Myös kuninkaita on seitsemän.
Viisi näistä on poissa ja kuudes on vallassa.
Yksi ei ole vielä tullut, ja kun hän tulee, hänen on määrä hallita vain vähän aikaa."
Seitsemän vuorta ovat,
Seitsemän kukkulaa , Roomassa ;
1.Aventinus.
2.Caelius.
3.Capitoleum.
4.Esqulinus.
5.Platinum.
6.Collis Quirinalis.
7.Viminalis.
Seitsemän kuningasta,
Olivat Rooman hallitsijoita;
1.Augustus Caesar 27 eaa. - 14.
2.Tiberius Claudius Nero Caesar 14. - 37.
3.Gaius Caesar Augustus Germanigus ( Galigula) 37. - 41.
4.Tiberius Claudius Nero Gaecar Drusus 41. - 54.
5. Nero Caudius Caesar Augustus Germanicus 54. -68.
( Hän oli jo kuollut Joh .iim. mukaan.)
(6.Servius Slubigus Galba 68. - 69.
7.Marcus Salvius Otho 69.
8. Aulus Vitellius Germanicus 69.
Joh, ilm. jättää huomioimatta nämä 6.7ja 8. neljän hallitsijan vuonna ollutta hallitsojaa.)
Vallassa oli Joh. ilm. kirjoitusajan kohtana.
9. / 6. Titus Flavius Vespasianus 69. - 79.
10./7 Titus Flavius Vespasianus 79. - 81.
11./8. Titus Flavius Domitantus 81. - 96.
( Oli , " kahdeksas kuningas ja yksi noista seitsemästä.",
Joh.ilm. 17:11." Peto itse - se ,joka on ollut mutta jota ei enää ole- on kahdeksas kuningas ja samalla yksi noista seitsemästä. Se joutuu tuhon omaksi."
Tällä tavalla olisi kuulunut kautta aikanin selittää Johanneksen ilmestyskirja , ettei olisi päässyt syntymään uskonnon harhoja kristinuskoisten ja tiedoista vajaitten ihmisten uskottavaksi ja heidän pettämisekseen uskonnon avulla .
Johanneksen ilmestys, kristinusko on salannut tämän ,
1
60
Vastaukset
- tuhat ja yksi
Entä Danielin kirja ?
Kristinuskoiset ovat ymmärtäneet väärin Danielin kirjan sanoman, he ovat yhdistäneet sen Jeesus Nasaretilaiseen , - vaikka danielin kirja ei kerro Jeesuksesta mitään ei viittaa häneen millään tavalla.
Näin olisi pitänyt kertoa jo n, 2000 vuotta eikä sepitellä uusia ja yhä uusia valhetulkintoja Danielin kirjaan viitaten.
Siispä mm, Dan.9:24. - 27. ei kerro Jeesus Nasaretilaisesta mitään
Ja "hävityksen kauhistuksen " kin asetti Jerusalemin Serubabelin temppeliin Antiokhos neljäs Epifanes. Hallitsi n, 175 eaa. - 164 eaa.
Lisäksi Raamatun ennustukset eivät ole monikerroksisia , - sellaisia ovat uskovien valhe-ennustukset Danielin kirjaankin viitaten.
Danielin kirja on selkeä kun jättää pois Kristunuskon vuosituhantiset valhetulkinnat ja tutkii asian esim, Danielin unet tulkintaa apuna käyttäen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt354390Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.522349Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö481422- 921270
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.271195Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi381188Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä511120Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161965- 60921
Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os175899