Libyan sota on herättänyt paljon keskustelua Euroopan Unionissa sekä myös Suomessa. Valtamedioista sekä Suomen valtion johdolta kansalaisille annettu pääasiallinen viestihän asiassa on ollut karrikoituna se että "Gaddafi on hyvin paha ihminen ja että hän suunnilleen huvikseen ampuu viattomia libyalaisia, yms.".
Myös Suomen ex. presidentti Martti Ahtisaari liittyi Libyan valtiojohdon ohjeistajiin toteamalla eilen "Älä puutu Libyan asioihin, Gaddafi" - mutta toiko Ahtisaari asianmukaisesti esille myös seuraavan näkökulman joka Suomen itänaapurissa on ollut esillä:
http://www.youtube.com/watch?v=GuqZfaj34nc
HUOM! "Viewer discretion advised" sillä yo. tietolähteenä on Venäjän valtakoneiston sponssaama RussiaToday (RT) ja sitä voidaan mahdollisesti myös käyttää piilopropagandistisiin sekä piilovaikutteita sisältäviin tarkoitusperiin - tässä suhteessa RT ei siis eroa suomalaisista valtamedioista.
EU, Suomi ja Libyan sota
finncapitol.hill
1
54
Vastaukset
- Martti on kyklooppi
Martti Ahtisaari näyttäisi olevan Libyan asioissa varsin yksisilmäinen.
Yksipuolisia syytöksiä ladellaan Suomen valtiojohdonkin suunnalta kuin liukuhihnalta mutta asioiden syvällisempi, avoimempi ja rehellisempi käsittely jää auttamatta tekemättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614167Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643403Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541775Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251633Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961412Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132915Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235852en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115813Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17778