Osaako kukaan sanoa miten tää menis... kyseessä siis on useita satoja maksamattomia vakuutusmaksuja joiden takia 1,5 vuotta sitten jäi auto leimaamatta. Ja jos nyt otan vakuutuksen toisesta yhtiöstä niin mitenkä noi vanhat, estääkö ne vielä katsastuksen? Nehän on mennyt jo ulosottoonkin tietty. Vai pitääkö mun nyt sen takia pistää auto jonkun muun nimille, että saan sen leimattua?? Toki siis luottotiedot menettäneenä joudun maksamaan vakuutuksen kerralla vuodeksi jos sen toisesta yhtiöstä otan.
Vanhat vakuutusmaksut maksamatta, katsastus??
Maksut jäljessä
6321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaikki vakuutusmaksut pitää olla maksettu, myös perinnässä olevat, tai muuten leimaa ei tule. Eli auton vakuutushistoria pitää olla "puhdas".
Paitsi että siinä tapauksessa jos sen jonkun muun nimiin laittaa.
Mitävarten pitää olla auto jos sen maksuja ei pysty/halua maksaa?. Maksa kiltisti vaikka erissä vakuutusmaksut ja muut maksut, niin alkaa kertyä bonuksetkin ja myöhemmin saat halvemman vakuutuksen ja voit elää kuin kunnon kansalainen ilman miettimistä mistä ja mitä saat.
No siihen nyt on syynsä miksi ne on jäänyt maksamatta. Eikä niitä osissa makseta, tai siis joo voin toki maksella niitä ulosottoon osissa mut sinne nyt menee muutenkin osa palkasta. Ja joudunpa kuitenkin miettimään mistä saan vakuutuksen, kerralla sen joutuu joka tapauksessa maksamaan vaikka hoitaisin nyt ne vanhat rästit.
Herää kysymys, miksi pitää autoa pitää, jos siihen kerta kaikkiaan ei ole varaa?
Jaa se onkin jännä juttu. Ja vielä jännempi juttu on se, että silloin aikanaan kun tuli elettyä sosiaalipummina niin oli kyllä varaa autoon eikä tehnyt tiukkaakaan, mutta nyt työssäkäyvänä ne rahat ei riitä mihinkään. Eikä mulla sitä autoa nyt ole käytössä vaan harkitsen asiaa. Auto siis toki on, mutta ei ole liikennekäytössä.