"Isi annatko tuolle rahaa"?

TM.

Kysyi 6 vuotias tyttäreni tänään Keravan kävelykadulla nähdessään ulkomaalaisen katusoittajan, joka lähinnä häiritsi rauhallista Suomi idylliä hanuri soitollaan joka meni nuotin vierestä.

-"Ei, en anna rahaa" sanoin, enkä noille neljälle muullekkaan jotka häiritsivät ihmisiä olemassaolollaan mietin itsekseni.

"Isi annatko rahaa tuolle", kysyi tyttäreni katsoessaan ulkomaalaista rampaa miestä joka seisoi jokin pahvinen lappu kädessään yrittäen näyttää mahdollisemman säälittävältä.

"En, anna sillekkään ja älä anna sinäkään,koskaan"
"Mitä enemmän nillle antaa sitä enemmän niitä tulee katukuvaamme, ja se ei ole kiva näky jatkoin".

Menimme kelloliikkeeseen ja ostin 230 euron kaulakorun kuusivuotiaalle tyttärelleni, eikä hänellä edes ole merkkipäivä.

Autoon noustessamme lapseni kysyi.

"Isi ,miksi et antanut heille rahaa?"

-"Siksi koska kaikki mitä annan pois vieraille on pois sinulta, perinnöstäsi minkä joskus saat minulta".

Meni hetki kunnes tyttäreni vastasi.

"Sä oot kyllä maailman paras isi", hän sanoi ja poistuimme kotia kohti Mersun uuden karhealla maasturillamme nauraen ja kuunnellen radiosta suomalaisia kansanlauluja virvoikejuoman ollessa jäähdytetyssä mukitelineessä.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011050513662591_uu.shtml

Mikään maailmassa ei ole tärkeämpää kuin omat lapset ja heidän hyvinvointinsa, perinnöstä he maksavat muuten veroa joten jokainen euro jonka annat pois kerjäläisille on tavallaan pois yhteiskunnaltamme;)
Jokainen tosin saa tehdä rahoillaan mitä halua, minä en halua ruokkia "tulta", kerjäläiset ovat levinneet maassamme kuin kulovalkea aiheuttaen paljon pahaa.
Kerjääminen tulisi kieltää!!

6

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • !!!!!!!!!!!!!!

      !!!!!!!!!!!

    • Kimmo .

      TM= Tosimies=kusipää=rasisti=vittupää

    • ewrgrg

      paska provo

      • TM.

        Ei ole provo.


    • Aploodit...

      Loistavasti toimittu, ensikerralla pari huitaisua pesäpallomailalla.

      • Tosimies.

        Kiitos, mutta eihän sellaista sovi tehdä vaikka olisikin itsepuolustuskeinona oiva.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4568
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      152
      3546
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1014
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      862
    Aihe