Suomen aika pysähtyi.

Tuomion kello

Turun tuomiokirkon tornikellon koneisto pysäytettiin keskiviikkona.
Tilanne on erittäin harvinainen.

Tuomiokirkon ylivahtimestari Ari Vierulan mukaan ratkaisuun päädyttiin, koska pari viikkoa jatkuneiden toimintaongelmien vuoksi oli olemassa riski koneiston vakavasta vioittumisesta.

Turun tuomiokirkon kello antaa Suomen virallisen aikamerkin, joka kuullaan Ylen Radio 1:ssä puolilta päivin.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011051113695951_uu.shtml

Miten vertauskuvallista. Samaan aikaan kun kello pysäytettiin, Suomi päätti mennä yhä syvemmälle EU:n orjuuteen hyväksymällä Portugalin tukipaketin. Samalla myös luotiin pohja hallitukselle, joka rakentuu SDP:n, Kokoomuksen ja RKP:n kansanhalveksimispolitiikan varaan jättäen Persut ulos.

Kello on pysähtynyt. Suomen aika on pysähtynyt. Suomen aika itsenäisenä valtiona on ohi.

20

651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KTS (Ei kirj.)

      Käsittääkseni SDP, Kokoomus ja RKP edustavat enemmistöä Persuihin nähden joten pulinat pois.

    • adfaef

      Mites toi viesti tähän liittyi?

      Oletko todellakin niin tyhmä, että enemmistö on aina se oikeassa?



      Eikö raamattu kerro, että lopulta koko mailmaa hallitsee sama henki, sama peto?

      Ne tapetaan, jotka eivät ole yhtä enemmistön kanssa - ne, joilla ei ole pedon merkkiä....

      • TROLOLOLOLLOLLOLOOO

        Mites raamattu tähän liittyy


    • Jumala rankaisee

      Kyllä Jumala rankaisee pahantekijöitä, politiikankin keinottelijoita, kun Venäjä menee suomen yli, nekon kansanedustajat joutuvat syvällisesti miettimään mitä se vehkeileminen kannatti. Perussuomalaisia vastaan on "hyökkäillyt" media ja ne kaksi puoluetta jotka ovat jopa "kihloissa" nyt.

      • korjasin itse

        Siis kirjoitusvirheeni, jonka korjaan: Nekin kansanedustajat joutuvat syvällisesti miettimään mitä se vehkeileminen kannatti.


      • Seurailija.
        korjasin itse kirjoitti:

        Siis kirjoitusvirheeni, jonka korjaan: Nekin kansanedustajat joutuvat syvällisesti miettimään mitä se vehkeileminen kannatti.

        Profetointi on nykyisin ilmeisesti lähinnä politiikkaa,jossa profeetat muodostavat jopa hallituksia ja maustavat poliittisia suuntauksiaan sopivasti sillä iänikuisella Venäjä-kortilla.

        On muuten aika hupaisaa nostaa lähes jatkuvasti Venäjä "rankaisijan" rooliin Suomen suhteen.


    • lgglgh

      Jos on kolme
      kaksi liittoutuu keskenään, jotta voi kukistaa kolmannen

      olisko kyseessä pedon peli?


      Jos aina enemmistö saa päättää, niin lopulta kakki ovat yhtä. Jumalana on huora, eli henki... Eikö se tuhoa silloin kaiken erilaisuuden?

      silloin syntyy valtavan suuri Baabelin torni, joka muodostuu kaikista muurareista.

      • Tik-Tak.

        Heh..,tämä kellojuttu ja sen mahdolliset tulkinnat olivat arvattavissa jo ennalta.Mutta sellaista se on,kun epätoivoisesti haetaan lopun ajan merkkejä.Silloin ihan mikä tahansa kelpaa lopun ajan merkiksi.


      • Arvasit ennalta,
        Tik-Tak. kirjoitti:

        Heh..,tämä kellojuttu ja sen mahdolliset tulkinnat olivat arvattavissa jo ennalta.Mutta sellaista se on,kun epätoivoisesti haetaan lopun ajan merkkejä.Silloin ihan mikä tahansa kelpaa lopun ajan merkiksi.

        olet siis profeetta. Muiden profeettojen tavoin sinäkin tietysti ilmoitat ennaltatietämisesi vasta jälkeenpäin.


      • Tik-Tak.
        Arvasit ennalta, kirjoitti:

        olet siis profeetta. Muiden profeettojen tavoin sinäkin tietysti ilmoitat ennaltatietämisesi vasta jälkeenpäin.

        Olen vasta harjoittelijana eräällä profeettakurssilla ja tällainen oli vasta harjoitustehtävä.Tähän harjoitustehtävä jaksoon kuuluu myös arvata parit maanjäristykset ja tulivuorenpurkaukset ennalta mutta jälkikäteen ilmoittaen.


    • timosoini1

      OLISIKO SYMPOLISOINNUT 11. HETKI SUOMEN KANSALLE. TIISTAINA 07.06.2011 TULEE JATKOA TAPAHTUMILLE!!!! JOS KATAINEN JATKAA, OLEMME PEDON MERKIN ALLA / JOS SOINI!! KRISTUS!! VOITTAA!!...KATSOKAA!!! JA IHMETELKÄÄ!!! OLEN JUMALAN OMA!!

      • No juu ei

        Sympolisoinut? Sympoli?

        Mitenkäs se katolinen ja paavia kumartava Soini meidät oikealle Kristuksen tielle mahtaakaan johtaa? MIssäs vaiheessa tuo katolisuus vaihtui oikeaksi tieksi, kun aikaisemmin paavia nimiteltiin vääräksi profeetaksi ja ilmestyskirjan pedoksi ja antikristukseksi ja katolista kirkkoa luopioiden porttokirkoksi?


    • timosoini1

      TIISTAINA KESÄKUUN 7 PÄIVÄNÄ!!! 2011!!! KATAINEN SAI JATKAA HALLITUKSENMUODOSTAJANA!!!! KATSOKAA TEKOJA!!! SUOMI JA SUOMALAISET OVAT PEDON MERKIN ALLA!!! PS. "JOKA SORTAA KÖYHÄÄ, SITÄ JUMALA EI JÄTÄ RANKAISEMATTA"!!! PSS. 17.06.2011 HALLITUSOHJELMA = 666!!! HERÄTKÄÄ!!! VALMISTAUTUKAA!!! JEESUS ON HERRA!!! JA JUMALASSA AINOA TOIVOMME!!!

    • ???

      Pelastussanomasta 1.6.2011

      " Varis lopun ajan merkkinä! Viime kesän hallitusneuvottelujen aikana

      Säätytalolla raivonnut varis on aikain merkki! :

      Profetiaa pukkaa taas: Varis terrorisoi ihmisiä Säätytalolla - "syykin selvisi" vai selvisikö?

      Säätytalon hallitusneuvotteluissa eletään monen neuvottelijan arvion mukaan ratkaisevaa päivää. Iltapäivään mennessä räväkimmät hetket järjesti kuitenkin portailla päivystävien toimittajien ja taukoa pitävien neuvottelijoiden kimppuun hyökkäilevä varis.
      Varis ei noki ihmisiä ilkeyttään, vaan se suojelee pesästä pudonnutta poikastaan. Pesä on säätytalon räystäässä. Koska poikanen ei osaa vielä lentää, se taapertaa edes takaisin säätytalon ympärillä, ja emo suojelee sitä raivokkaasti.

      Säätytalon henkilökunta päivystää portailla pitkät sateenvarjot aseinaan. Varjoilla he puolustautuvat variksen hyökkäyksiä vastaan.
      Henkilökunta otti yhteyttä pelastuslaitokseen, mutta asialle ei voi tehdä mitään, sillä varis on pesimäaikanaan rauhoitettu.

      Talon sisällä odotetaan edelleen, että puolueet pääsisivät sopuun talousraameista. Talousryhmän vetäjä Kimmo Sasi (kok) on käynyt päivän mittaan kahdenvälisiä keskusteluja eri puolueiden kanssa. Hallitusneuvotteluja johtava Jyrki Katainen (kok) suhtautui aamupäivällä hyvin optimistisesti talousryhmän etenemiseen. Hän odottaa sopua mahdollisesti jo tänään.

      Monen muun työryhmän työ on talouslukuja vaille valmis. Odotettavissa on, että kunhan ryhmät saavat talousraamit selville, ne saavat omat osuutensa nopeasti valmiiksi. Esimerkiksi hyvinvointipolitiikan ryhmän puheenjohtaja Paula Risikko (kok) arveli, että hänen ryhmällään tekstin muokkaamisessa menee sen jälkeen korkeintaan päivä.

      Neuvottelujen aikataulu lykkääntyi hieman iltapäivällä, kun puolueiden puheenjohtajista koostuvan johtoryhmän kokousta lykättiin.

      Varis on epäpuhdas lintu ja on saatanan enkelin symboli. Pystyn helposti olettamaan tämän merkkinä Jumalalta. Profetialla ei sinänsä suurta merkitystä olekaan, mutta sen sijaan on vahvistuksena niille joilla on sellainen korva jolla kuulee ja sellainen silmä jolla näkee. Säätytalolla siis käydään henkimaailman taistelua ja kiusaa tekee pedon emo, joka tahtoo pesimänsä jälkeläisen menestyvän.

      Mitä tuohon poikaseen tulee, niin selitän sen näin: Petolinnun poikanen on siemennetty jo Suomen tulevaan hallitukseen valmiiksi ja jokin taivaallinen voima haluaa heittää pesityn pedon pois säätytalolta, jossa käydään suurta taistelua Suomesta. Petoemo sen sijaan tahtoo että pedoista kasvaa täysikasvuisia petoja Suomen johtoon, jotta ******* saisi oman hallituksensa valtaan.
      Aivan varmasti nyt joku ajattelee, että no jopas Jarmo taas haki kaukaa ajatuksensa, mutta ajatus on ajatukseni, rukoukseni on rukoukseni, eikä se muuta tätä profetiaakaan muuksi. Säätytalolla luodaan parasta aikaa saatanallista suunnitelmaa Suomen kansan turmioksi."

    • KTS (Ei kirj.)

      Pulu paskansi Helsingin suurkirkon tuntiviisarin kärkeen tänään iltapäivällä. Tiettävästi tätä ei ole koskaan aikaisemmin tapahtunut. Elämme aikojen loppua. Voi tätä hoppua...

      • hop hop

        Ei muutaku takas perunakellariin..


      • Se on lähellä...

        Minä muuten oleilin tässä äskettäin muutaman päivän Stadissa.

        Ja sitten näin jotain todella kamalaa kun pulut kakkivat sen Helsingin Hakaniemessä sijaitsevan,Moskovan kaupungin Helsingille vuonna 1990 luovuttaman Maailmanrauha-patsaan päälle!

        Siinä samassa näin ison panoraamanäyn tulevaisuutta koskien.

        Eli aivan kohta pian maailman rauha rikkoutuu kun Venäjä hyökkää Suomeen ja Pohjoismaihin,koko Eurooppa ja Lähi-Itä suistuu III-maailmansodan,vainojen,
        ahdistusten aikojen sekä ydinasesodan kurimukseen ja se Peto ja Antikristus johtaa kaikkea.

        Mutta ennen näitä tapahtumia meidät todelliset Herran palvelijat on temmattu
        ylös taivaalliselle hääaterialle,ja siellä me riemuitsemme ja iloitsemme ainakin 1000-vuotta 144 000 valitun kanssa!

        Eli siis kannattaa erityisesti seurata sitä,että missä pulut kakkivat...


      • Huhhuimaa
        Se on lähellä... kirjoitti:

        Minä muuten oleilin tässä äskettäin muutaman päivän Stadissa.

        Ja sitten näin jotain todella kamalaa kun pulut kakkivat sen Helsingin Hakaniemessä sijaitsevan,Moskovan kaupungin Helsingille vuonna 1990 luovuttaman Maailmanrauha-patsaan päälle!

        Siinä samassa näin ison panoraamanäyn tulevaisuutta koskien.

        Eli aivan kohta pian maailman rauha rikkoutuu kun Venäjä hyökkää Suomeen ja Pohjoismaihin,koko Eurooppa ja Lähi-Itä suistuu III-maailmansodan,vainojen,
        ahdistusten aikojen sekä ydinasesodan kurimukseen ja se Peto ja Antikristus johtaa kaikkea.

        Mutta ennen näitä tapahtumia meidät todelliset Herran palvelijat on temmattu
        ylös taivaalliselle hääaterialle,ja siellä me riemuitsemme ja iloitsemme ainakin 1000-vuotta 144 000 valitun kanssa!

        Eli siis kannattaa erityisesti seurata sitä,että missä pulut kakkivat...

        Silviisii Hohhoijaa Huijan kelekassa.


    • Ilmestyskirjan hiiri

      Yksi kulahtanut varis?
      Missä lohikäärmeet ja tuliset sateet?
      Kuolleiden armeijat(vai oliko se joku toinen kirja...), ilmestyskirjan ratsumiehet, pasuunat ja enkelit? Nyt on kyllä jumalalliset merkit kuivahtaneet kokoon.

    • KTS (Ei kirj.)

      *Facepalm*

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4419
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3283
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      33
      1058
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1016
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      11
      1014
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe