Hommalle^^^ 4 vuotta jatkoaikaa

Timpsu taktikoi joukkueensa oppositioon. Käytännössähän tämä tarkoittaa sitä että hommareinoilu jatkuu vielä seuraavatkin neljä vuotta ja Mestari saa kiukutella turvallisesti oppositiossa ja kertoa kuinka asiat pitäisi hoitaa. Hienoa, tai sitten ei.

Mutta hei, kannattaa äänestää jatkossakin perussuomalaisia. Mitäpä sitä hallitusvastuusta kun oppositiosta käsin on paljon mukavampaa politikoida.

Blörps!
478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Halla-aho on tällä hetkellä erittäin helpottunut, koska 1) ei itse joutunut maahanmuuttoministeriksi, mikä olisi tiennyt vaivalloista perehtymistä asioihin, joista Halla-aholla toistaiseksi ei ole mitään käsitystä, 2) Perussuomalaiset ei joutunut hallitukseen, mikä taas olisi merkinnyt, että äänestäjät olisivat huomanneet maahanmuuton jatkuvan entisellään siitä huolimatta, jolloin Halla-ahon ja muiden "maahanmuuttokriittisten" persujen kannatus olisi romahtanut seuraaviin eduskuntavaaleihin mennessä.

Nyt Halla-aho voi yhä väittää kulttinsa jäsenille, että heidän kannattaa sinnitellä seuraavat neljä vuotta eteenpäin, seuraaviin vaaleihin asti, ja kannatella Halla-ahoa edelleen käsillään koko sen ajan. Sillä väliln Halla-aho voi esittää eduskunnassa "nuivaa", puuttua kaikenlaisiin valkoisen lihaa syövän heteromiehen identiteettipolitiikkaa koskeviin asioihin ja saada siitä opetuslapsiltaan tyylipisteitä samaan aikaan kun palkka koko ajan juoksee ja eläke kertyyy. Näin ammattipoliitikko toimii. Ja näin Homma(TM) toimii.

Halla-ahon ovelan pelin seuraaminen sivusta on nautinto jokaiselle joka käsittää kyseisen pelin luontee ja toisaalta sen etteivät Halla-ahon vedättämät Homman pikkuporvarit tajua yhtään mitään...

Äänestä

"Timpsu taktikoi joukkueensa oppositioon."

Hallituksessa mukana oleminen ja tänä vuonna tehtäviin päätöksiin sitoutuminen vähentäisi persujen ja Soinin kannatusta ja vaikeuttaisi Soinin mahdollisuuksia presidentinvaaleissa. Soini laskee että oppositiossa räksyttäminen pitää Timpan goodwillia yllä vielä ensi talveen saakka. Oma etu ennen kaikkea.

"Mitäpä sitä hallitusvastuusta kun oppositiosta käsin on paljon mukavampaa politikoida."

Ennen vaaleja Halla-aho kuulutti suureen ääneen, että nyt 2011 on viimeinen tilaisuus hoitaa maahanmuuttopolitiikka kuntoon ennen kuin ongelmat räjähtävät käsiin. Puhui itsestään tulevana maahanmuuttoministerinä ja mitä vielä. Heti vaalien jälkeen tuli toinen ääni kelloon, Hallis ei enää ollutkaan kiinnostunut ministeriksi ryhtymisestä. Ministeripuheet olivatkin olleet "pelkkää läppää". Onko se merkki siitä että Soini ei alun alkaenkaan ollut hallitusneuvotteluissa tosissaan mukana, ja että Hallis tiesi tästä?

Nyt Halla-aho joka tapauksessa selittää opetuslapsille: "En pidä katastrofaalisena jäädä pois hallituksesta, jos se on hintana siitä, että pidetään kiinni periaatteista." Ja Homman selkääntaputtajat ovat jo aktiivisesti unohtaneet kaikki vaaleja edeltäneet halla-aholaiset ilmoitukset ex cathedra. Tulee mieleen Orwell ja 1984. Oceania on sodassa Itä-Aasian kanssa, Oceania on aina ollut sodassa Itä-Aasian kanssa, Oceania ei ole koskaan ollut sodassa Euraasian kanssa...

Äänestä

PerS-puolueen munittua jättimäisen vaalivoittonsa totaalisesti olisi natseilla nyt ainutkertainen hetki maamme historiassa ottaa tilanteesta kaikki hyöty irti. Vaan onko heillä siihen edellytyksiä? Henkilötasolla touhu ei ainakaan oikein vakuuta vaan kaikenlaista yksinkertaista öyhöttäjää löytyy alan piireistä yhä edelleen enemmän kuin lääkäri määrää. Kenties jopa enemmän kuin valelääkäri määrää?
1990-luvulla Suomen yhteiskunta ei vielä ollut valmis vastaanottamaan natsiliikettä mutta asiat ovat muuttuneet paljon noista vuosista ja nyky Suomessa alan liikkeelle on selkeästi tilausta ja ainoa mikä voi tuhota natsiliikkeen nousun ovat natsit itse. Muutamia huolestuttavia merkkejä on jo ollut ilmassa mutta ehkä liikkeen riveistä löytyy riittävästi tasoa niin ettei toiminta kaadu muutaman keskeisen hahmon selkeään rajoittuneisuuteen? Jäämme seuraamaan tilannetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ex-äänestäjä kirjoitti:

Timpsu taktikoi joukkueensa oppositioon. Käytännössähän tämä tarkoittaa sitä että hommareinoilu jatkuu vielä seuraavatkin neljä vuotta ja Mestari saa kiukutella turvallisesti oppositiossa ja kertoa kuinka asiat pitäisi hoitaa. Hienoa, tai sitten ei.

Mutta hei, kannattaa äänestää jatkossakin perussuomalaisia. Mitäpä sitä hallitusvastuusta kun oppositiosta käsin on paljon mukavampaa politikoida.

Blörps!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu