Ilmaistöissä(toivotalkoissa) on yli 100000

työtöntä?

Tukitoimin työllistettynä, työvoimakoulutuksessa, -harjoittelussa tai kuntouttavassa työtoiminnassa oli alkuvuodesta toistasataa tuhatta ihmistä, enemmän kuin viime vuoden alussa. Osa heistä jää tai on jo jäänyt pyörimään toimenpiteisiin pitkäksi aikaa.
Valtiontalouden tarkastusvirasto selvitti toimenpiteiden vaikuttavuutta. Harva työllistyy nopeasti avoimille markkinoille, mutta mitä nopeammin toimenpiteisiin pääsee, sitä paremmat ovat tulokset.

Itseasiassa velvoittavan aktivoinnin seurauksena pitkäaikastyöttömät ovat jakautumassa kahteen kastiin, todetaan raportissa. Toisille aktivointi merkitsee pääsyä palvelujen piiriin, toisille putoamista työttömyysturvan ulkopuolelle toimeentulotuelle, jos koulutuksesta tai muista toimenpiteistä on kieltäytynyt.

Tämä voi pahentaa syrjäytymisriskiä. Työmarkkinatukiuudistuksen jälkeen pelkälle asumis- ja toimeentulotuelle pudonneiden määrä on muutamassa vuodessa liki kaksinkertaistunut pariinkymmeneen tuhanteen.

Tässä mielessä velvoittavan aktivoinnin seurauksia on mietittävä tarkemmin, toteaa Valtion tarkastusvirasto raportissaan.

Mitä hemmetin hyötyä siitä on mennä työharjoitteluun enää, kun on tehnyt kyseistä hommaa jo 30 vuotta, pitäisi jotain järkeä olla siinäkin,
ja työvoimavirkailijoilla on liian paljon valtaa ihmisten nöyryyttämiseksi, tiedän tapauksen jossa työtön teki itsarin, kun virkailijat uhkaili jos minkälaisilla sanktioilla.

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/05/kehno_aktivointi_voi_pahentaa_tyottoman_tilannetta_2589370.html

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      arbeit macht frei.

    • kieltämättä

      ymmärrän täysin itsarin tehneitä. Olen kaupungin hommissa työllistettynä. Meitä on monta. Osa samalla systeemillä, osa vielä huonommalla, eli ne, joilla ei ole ammattia. He ovat työharjoittelussa ja saavat ehkä sen 9 euroa lisää/päivä. Osa on täysin ilmaisena koulun kautta. Meitä on sullottu tekemään töitä aivan liikaa. On ahdasta ja välillä ei ole mitään tekemistä. Työ tuottaa tappiota kaupungille. Yrityksillä ei ole tarjota työtä nuorille. Niissä on usein paska henki. Kiitos täysin ilmaisen työharjoittelun koulussa ja vuokrafirmojen, että olen päässyt jyvälle koko toiminnasta.
      Sopimuksia halutaan jatkaa mahdollisimman pitkään. Puoli-ilmaista työvoimaa siis ja varmaan tilastojen kaunistelun takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4178
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3408
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1777
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1634
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1413
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      919
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      853
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      817
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      780
    Aihe