Käännösvirheitä

Samadhi

Job 19 luku

Biblia 1642
25. Minä tiedän minun lunastajan eläwän/ ja hän herättä minun wijmein maasta.
26. Ja minä puetetan tällä minun nahallani/ ja minä saan lihasani nähdä Jumalan.

Biblia 1776
25. Sillä minä tiedän minun Lunastajani elävän: ja hän on tästälähin maan päällä seisova.
26. Ja vaikka vihdoin minun nahkani ja tämä (ruumis) lakastuu, saan minä kuitenkin minun lihassani nähdä Jumalan.

Kr -38
25. Mutta minä tiedän lunastajani elävän, ja viimeisenä hän on seisova multien päällä.
26. Ja sittenkuin tämä nahka on yltäni raastettu ja olen ruumiistani irti, saan minä nähdä Jumalan.

Kr -92
25. Minä tiedän, että lunastajani elää. Hän sanoo viimeisen sanan maan päällä.
26. Ja sitten, kun minun nahkani on riekaleina ja lihani on riistetty irti, minä saan nähdä Jumalan,

Eli näin muuttuu käsitykset aikojen kuluessa. Vanhassa bibkiassa puhutaan ruumiin ylösnousemuksesta ja ssitä, että lihasa oleva ihminen voi nähsdä tämän jälkeen Jumalan.

Sen sijaan uusimmissa käännöksissä ei puhuta ruumiin ylösnousemisesta, vaan siitä, että ruumiista irtaannuttuaan ihminen voi nähdä Jumalan. Ja tämä vimeinen käännös on todellinen totuus. Eli että: "Saa maaksi tulla jälleen, mi maasta ollut on".

3

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • to..

      Ei siinä ole kyseessä ylösnousemus lainkaan, ei Israelin uskonto tuntenut sellaista. Mikään noista käännöksistä ei ole sanatarkka eikä käännökseen voi lisätä myöhempiä ajatuksia.
      Lunastaja oli sukuun kuulunut henkilö joka järjesti asiat jotka vainajalta itseltään olivat jääneet "kesken " .

      • Samadhi

        Älähän nyt

        Mitäs sanot tästä
        13. Kuningas sanoi hänelle: "Älä pelkää. Mitä sinä näet?" Vaimo vastasi Saulille: "Minä näen jumal'olennon nousevan maasta."
        14. Hän kysyi häneltä: "Minkä näköinen hän on?" Vaimo vastasi: "Vanha mies nousee ylös, viittaan verhoutuneena." Niin Saul ymmärsi, että se oli Samuel, ja kumartui kasvoilleen maahan ja osoitti kunnioitusta.

        1. Sam 28 luku


      • Niko.

        "ei Israelin uskonto tuntenut sellaista. "

        Itseasiassa VAIN saddukeukset eivät uskoneet ylösnousemukseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      27
      19647
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      76
      6640
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      28
      6296
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      99
      6075
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      43
      5929
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      101
      5821
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      63
      5235
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      45
      4950
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      60
      4290
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      50
      3900
    Aihe