"Työttömyys. Köyhyys. Siinä syyt leipäjonoihin. Helsingin Sanomat selvitti yhdeksältä paikkakunnalta, Helsingistä, Turusta, Porista, Lappeenrannasta, Joensuusta, Jyväskylästä, Tampereelta, Oulusta ja Kuopiosta, keitä leipäjonoissa käy".
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Työttömyys kasvattaa leipäjonoja koko Suomessa/1135266159593?ref=rss
Jonottajat ovat insinöörejä, opiskelijoita, suurperheitä, nuoria äitejä lapsineen, veteraaneja, lapsiperheitä, pienipalkkaisia työssäkäyviä, asunnottomia, työttömiä, yksinhuoltaja-äitejä ja viime aikoina myös maahanmuuttajia.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Työttömyys kasvattaa leipäjonoja koko Suomessa/1135266159593?ref=rss
Jonottajat ovat insinöörejä, opiskelijoita, suurperheitä, nuoria äitejä lapsineen, veteraaneja, lapsiperheitä, pienipalkkaisia työssäkäyviä, asunnottomia, työttömiä, yksinhuoltaja-äitejä ja viime aikoina myös maahanmuuttajia.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Höpö höpö. Suurin syy on ruuan kalleus, tottakai jos kallista tavaraa saa ilmaiseksi niin sitä jonotetaan, ei siinä ole välttämättä kyse muusta kuin nuukuudesta. Jos on vapaata aikaa niin miksei hakisi ruokiaan ilmaiseksi, säästyypä nekin rahat sitten vaikka tupakkaan ja kaljaan johon monilla jonottajilla näyttää hyvin olevan varaa. Toinen syy on että "leipäjonoissa" olemisesta on tullut normaalimpaa ja hyväksytympää kuin ennen.
Pitäisi tehdä koe: bensaa jaettaisiin ilmaiseksi vaikka 20L/jonottaja. Takuulla olisi mahtavat jonot mutta kertoisiko se köyhyyden lisääntymisestä? No ei!
mitä eikö meillä ole työvoimapula.
On. Pätevistä ja osaavista on monilla aloilla ainainen pula. Suurin osa työttömistä vaan ei ole niitä...
Joo kait EK tekemien tilastokäyrien mukaan ja niiden käppyröiden mukaan jotka väittää työttömyyden laskevan. Niitä rustaa hallituksen palkkaamat virkamiehet, hallitukselle mieleiseksi. Huomenna taas uutisissa kerrotaan missä kaikkialla alkaa YT menettely.
Bensa ei ole perusedellytys selvitä hengissä hengissä. Ei YK jaa kehitysmaihin bensa-apua.
Tervemenoa leipäjonoon seisoskelemaan TV kameroiden ja lehtikuvaajien malliksi. Siellä kun seisot kylmässä, tuullessa, sateessa, kuumassa muutaman tunnin nöyryytettävänä, luulempa että jos sinulla on rahaa piipahdat mieluimmin Siwassa 10 minuutissa asioimassa ja valitset sadoista tuotteista itsellesi parhaiten sopivaa murkinaa.
Miksi monet menee sen leipäjonon jälkeen heti sinne Siwaan hakemaan ne kaljat ja tupakat... sossun rahoilla tietysti.
Minä elätän itse itseni, ei ole tapana pummia ruokiani muilta.
Laiskat juoppohullut pummit siellä jonottaa.
Jospa menisit kommentoimaan itse paikanpäälle ja käskisit heitä töihin sieltä lorveksimasta !
mm. insinöörit ja välillä työssä käyvät? Ymmärrätkö lukemaasi vai onko tajunnassasi vikaa?
Täytyy olla paha vika ymmärryksessä, jos on työtön insinööri. Useimmiten he ovatkin juoppoja.
Ei kiinnosta luusereiden hyysäys. Tosin jonot alkaisivat lyhentyä jos kävisin antamassa laiskureille kunnon selkäsaunan. Mutta menköön äidin luo kysymään neuvoa pitäisikö aikuisen elättää itse itsensä.
Vai kannattaako ? Jotkut lorvivat koko elämänsä. Esim. minun koulukaveri on elänyt sossun siivellä viimeiset 25 vuotta. Oikeasti vituttaa elättää tuollaisia paskalorvijoita.
Onneksi on sinunkaltaisia urpoja jotka elättävät.Viisas pääsee vähemmällä ;)