Otin perjantaina yhden Panacodin ja lauantaina pienet kännit.
Yksi iso siideritölkillinen ja pari lasia valkoviiniä.
On ihan hyvä olo ollut, mutta hieman krapulainen. Otin nuo siis eri vuorokausina, Nyt muistin, että Panacod ei taida puoliintua yhdessä vuorokaudessa. Oliko minulla Panacodia elimistössä vielä kun vedin launtaina kännejä? Olenko aiheuttanut vahinkoa maksalleni?
Yksi iso siideritölkillinen ja pari lasia valkoviiniä.
On ihan hyvä olo ollut, mutta hieman krapulainen. Otin nuo siis eri vuorokausina, Nyt muistin, että Panacod ei taida puoliintua yhdessä vuorokaudessa. Oliko minulla Panacodia elimistössä vielä kun vedin launtaina kännejä? Olenko aiheuttanut vahinkoa maksalleni?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Et ole-jos nimittäin olet muuten suht.terve yms-älä ota tavaksi kuitenkaan pannarit&alco: ei hyvä...-.-.-.-.-
Ei siinä mikään muu maksalle mitään tee paitsi parasetamoli mikä on sen sortin myrkky ettei sitä otettaisi käyttöön jos se nyt keksittäisiin.
"Siis otit jokusen siiderin ja pullollisen viiniä ? Ai miksikö suurensin määriä. Suomalaisilla on kiva ominaisuus. Jos kysytään "paljonko otit?" Vastaus on aina "pari kaljaa". Vaikka ei enään jaloillaan kestäisi "
Ei, minä todella otin tuon määrän jonka ilmoitin. 50 cl, 4,7 prosenttista siideriä yhden tölkin ja kaksi lasia valkoviiniä. Riittää hyvin pikkukänneihin. En edes pystyisi juomaan pulloa viiniä kerralla, enkä tarvitsekaan,
"Suurempi ihmetys on mihin tai minkä takia käytät Panacodia ? "
No, niitä on jäänyt jäljelle, en muista enää mistä alun perin, taisi olla viisaudenhampaiden poisto. Olen sitten käyttänyt niitä joskus päänsärkyyn ja kuukautiskipuihin, silloin kun kaipaan Buranaa vahvempaa tehoa. Tuleehan niistä muutenkin mukava fiilis. En ole koskaan ottanut samana päivänä alkoholia, mutta Panacod ei taidakaan lähteä elimistöstä vielä vuorokaudessa...
Valmisteyhteenvedosta: "Terapeuttisen annoksen
jälkeen parasetamolin puoliintumisaika on noin 2-2 1/2 tuntia. -- Kodeiinin puoliintumisaika on noin 2-3 tuntia" Eli käytännössä tahtoo sanoa, että 2,5 tunnin kuluttua molempia lääkeaineita on elimistössä puolet syödystä määrästä, 5 tunnin kuluttua neljäsosa, 7,5 tunnin kuluttua kahdeksasosa jne.
Eli vaikka otit perjantai-iltana panacodin, niin kyllä se on elmistöstä poistunut lähes kokonaan vuorokaudessa. Yleensä esim. kipulääkkeiden kohdalla lääkeen poistumisnopeutta elimistöstä voi arvioida sillä, kuinka usein lääke otetaan. Mitä pidempivaikutteinen ja hitaammin poistuva lääke on kyseessä, sitä harvemmin sitä tarvitsee ottaa. Jo se, että parasetamolivalmisteita saa ottaa 3 kertaa päivässä kertoo omaa tarinaansa lyhytvaikutteisuudesta. Jos vaikutus kestäisi pidempään, niin ei niitä tarvitsisi ottaa alvariinsa.