Ruotsalaislehti: 100 000 suomalaista pilkkasi meitä
17.5.2011 6:11 | Kommentit
A A
Helsingin Sanomat
Suomen Leijonien maanantaisesta kultajuhlasta uutisoitiin näyttävästi myös Ruotsissa, jossa iltapäivälehti Aftonbladet kaatoi uutisellaan suolaa ruotsalaisfanien haavoihin. Lehden mukaan Kauppatorille kerääntynyt satatuhatpäinen yleisö nauroi finaalissa hopealle jääneille ruotsalaisille.
Aftonbladet huomioi jutussaan muun muassa sen, että leijonissa pelaava Leo Komarov laulatti yleisöä vuoden 1995 ruotsalaisella MM-kisalaululla. Den glider in -kappale kajahti Kauppatorilla leijonien noustua lavalle.
Lehti jakoi ruotsalaislukijoilleen myös juhlinnan tuoksinassa kuullut vitsit.
"Tiedättekö kuka oli paras ruotsalainen jäällä? Tietysti maalivahti Viktor Fasth. Hän päästi vain kuusi maalia."
"Entä kuka teki Ruotsin maalin. No, sehän oli Pääjärvi. Suomalainen. Hänellä on pieni identiteettiongelma."
100 000 suomalaista pilkkasi ruotsalaisia!
5
75
Vastaukset
- mmkultaa
MM kultaa ei sillain arvosteta, koittakaas nyt sama tehdä olympialaisissa
- PerSu*
Niinpä. Ymmärrän, että usanisteja harmittaa kun USA ja Kanada eivät menestyneet kisoissa.
1) Suomi
2) Ruotsi
3)Tsekki
4) Venäjä
Siinä neljä parasta.
Oliko USA sijalla 10, sitä en muista. Israel ei sotakiireiltään ehtiny edes harjoitella jääkiekkoa, eikä oikein muutakaan urheilua. - 100.000 idioottia.
PerSu* kirjoitti:
Niinpä. Ymmärrän, että usanisteja harmittaa kun USA ja Kanada eivät menestyneet kisoissa.
1) Suomi
2) Ruotsi
3)Tsekki
4) Venäjä
Siinä neljä parasta.
Oliko USA sijalla 10, sitä en muista. Israel ei sotakiireiltään ehtiny edes harjoitella jääkiekkoa, eikä oikein muutakaan urheilua.persuparka! Israel hakkasi Suomen koripallossa muutamavuosi sitten 50 pisteen erolla.
- Suomi rules
SKP / Tiedonantajassa jatkuu loputtomiin Jääkiekon parjaus ja pilkaaminen!!!!
Tämä asenne johtuu siitä kun Venäjä jä mitalien ulkopuolelle!!!!!
Sekin on paha juttu Iirolle (ES) kun Suomi löi kaksikerta Venäjän maanrakoon!!!
Montakohan kymmentä tai sataa parjaus viestiä Jääkiekkoaiheesta Iirolta tuleekaan??
Jäädään odottamaan!!
Toisin jos Venäjä olisi "voittanut kultaa" silloin olisi kaikki TAn tietsikat olleet
käytössä ryssän YLISTÄMISEEN!
PS:Muistaako kukaan kuinka suosittu Päätoimittaja oli eduskuntavaaleissa saaden47 towerien ääntä!!!! - Ruotsin suhteen on
samanlaisia agitaattoreita, kuin meillä on tuo Bäckmann. Ruotsi-agitaattorit vain syytävät valheensa niinpäin, että suomessa muka hakataan ruotsalaisia rutinoituneesti aamusta iltaan. Bäckmannin-pirun mukaan venäläisiä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614183Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653414Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541779Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251637Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961414Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132920Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115819Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17784