eroon..

Moi, mulla on ollút muutaman vuoden yläproteesi, ja tahtois eroon siitä, mitä vaihtoehtoja on, kellään kokemuksia??
689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

onko sulla osa- vai kokoproteesi? jos on osaproteesi niin mitä hampaita siinä on? vaihtoehdot vähän sen mukaan.

Äänestä
  • kokoproteesi on...kysyin implantti juttua, mut aika kallista puuhaa, muita vaihtoehtoja?

    Äänestä

Implanttien kanssa ei pidä viivytellä. Luut kutistuvat niin ettei niihin voi panna enää myöhemmin.

Äänestä
  • onko sinulla ollut kauan se kokoproteesi? oletko iältäsi tuon 36 vai minkä ikäinen? onko sinulla alhaalla kaikki omat hampaat tallella vai onko sielläkin osa- tai kokoproteesia? yläleuassa ei siis ole yhtään omaa hammasta, eikä ilmeisesti kokoproteesin alle ole jätetty mitään omien hampaiden juuriakaan? helpompi vastata kun tietää lähtökohdat.

    Äänestä

  • ammattiapu kirjoitti:

    onko sinulla ollut kauan se kokoproteesi? oletko iältäsi tuon 36 vai minkä ikäinen? onko sinulla alhaalla kaikki omat hampaat tallella vai onko sielläkin osa- tai kokoproteesia? yläleuassa ei siis ole yhtään omaa hammasta, eikä ilmeisesti kokoproteesin alle ole jätetty mitään omien hampaiden juuriakaan? helpompi vastata kun tietää lähtökohdat.

    muutaman vuoden ollu kokoproteesi, ylhäällä ei yhtään omaa hammasta, 36 ikä ja alhaalla ei oo ku 7 hammasta ja en tiedä onko jätetty omien hampaiden juuriakaan, mut tarkoitus olis jotain tehdä ylös...

    Äänestä

Olisi kiva kuulla miksi haluat eroon kokoproteesista, kun mulle on taas sellainen suunnitteilla! Ja alas osaproteesi vielä. Mä olen 39v ja mulla on lähete hammaslääkärille joka niitä alkaa suunnitella ja tehdä, mutta jännittää tosi kovasti millaiset ne on suussa. Kertoisitko kokemuksia?

Huomaako niitä ulkonäössä tai puheessa? Miten syöminen onnistuu? Millaiset ne oli saada? Poistettiinko sulta paljon hampaita kerralla? Saitko proteesin heti suuhun? Miksi sulle laitettiin se? Oliko sulla ensin osaproteesi vai saitko myös suoraan kokoproteesin? Miten sulla meni se laitto vaiheittain? Pidätkö ne öisin tai joskus muulloin poissa suusta vai aina paikallaan?

Kiitos tosi paljon jo etukäteen jos jaksat kertoilla mulle, kun aika iso juttu tämä ainakin mulle on ja pyörii mielessä kaikki miten se menee ja miltä ne tuntuu jne. Kaiken tiedon otan tosi mielelläni vastaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ninni 36 kirjoitti:

Moi, mulla on ollút muutaman vuoden yläproteesi, ja tahtois eroon siitä, mitä vaihtoehtoja on, kellään kokemuksia??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu