Meillä on jonkin verran kokemusta matkailuautoilusta muutamalta kesältä. Me ollaan aina vuokrattu matkailuauto. Autokuume aina kuitenkin välillä pukkaa päälle ja jos nyt voisi ostaa matkailuauton, mitä merkkiä suosittelette? Omia kokemuksia? Vaunuehdotuksia voi myös antaa. Meidän reunaehdot:
- 2 aikuista, 2 lasta koira
- ei juurikaan talvikäyttöä
- petien pitäisi olla valmiina (ei tarvitse aina laittaa erikseen)
- paljon säilytystilaa sisällä
- 2 aikuista, 2 lasta koira
- ei juurikaan talvikäyttöä
- petien pitäisi olla valmiina (ei tarvitse aina laittaa erikseen)
- paljon säilytystilaa sisällä
Vastaukset 40
Vanhimmat
Ainoa oikea vastaus on, että teidän omaan käyttöön sopiva auto. Käyttökokemustahan omista mieltymyksistä on ehtinyt kertyä jo vuokratuilla matkailuautoilla.
4-vetoinen Toyota Hiace ja patjoja mukaan.
Vaunuksi tämä esim. http://www.nettikaravaani.com/hobby/500/1333533
autoksi tämä esim. http://www.netticaravan.fi/autot/?id=42540
Kiitti, tutkaillaan!
Parisänky takana ja alkovi, välillä sitten muihin puuhasteluihin tarkoitettua tilaa , siinä sängyt aina valmiina teidän perheen kokoiselle porukalle. Mitään integroitua riippusängyllä varustettua ei kannata hankkia, niissä vuodemekanismit on todella hankalia virityksiä.
Hyvä kuulla tuosta "riippusänky"mekanismista..koskaan kokeillutkaan. Mutta voi olla ettemme kokeilekaan!!
Hyvin on integroidun riippusänky toiminut 3 vuoden testissä. Integroidun etupään ratkaisu antaa oleskellessa huimasti tilaa ja silti sen punkan saa alas puolessa minuutissa tarpeen yllättäessä. Kaksi aiempaa oli noita alkovimalleja jotka varmasti ovat perheelliselle oivia mutta vanhat kantturat ei oikein sovi sinne kiipeilytelineille. Tuo integroidun punkka kun tulee varsin alas niin sinne pääsee pienellä vaivalla.
OK!
Burana, Panasol, kaikki parasetamoli lääkitys, niillä se lähtee ja haittavaikutuksia ei ole, koiran voi viedä saunan taakse.
Alkoviauto, takatallilla. Takatallin päällä parisänky. Runkona Fiat, koneena 2.8. Joka ainoa varma moottori tuossa härpäkkeessä. Vuosimalla 03-06. Vaikka tuollainen.
http://www.nettikaravaani.com/adria/adriatik/1329557
Kiitos! Tällainen meillon joskus ollutkin käytössä ja ihan jees peli!
Jos kahdesta pitäisi valita niin laittaisin ennemmin täysintegroidun auton kuin alkovi mallin:
-parempi ajaa
-tilavampi
-pienempi kulutuksinen
-arvo säilyy paremmin
Normaalikäytöllä alaslaskettava vuodemekanismi toimii hyvin.
Täysintegroidun tuulilasiin kannattaa ottaa vakuutus.
Sitten jos tilat riittää niin ehdottomasti puoli-integroitu malli.
Ja sitten vielä tuohon intergroituun niin osta pilkkihaalari jotta pysyt lämpimänä!
Mihinkähän tuo mielipiteesi perustuu? Olen nyt ollut 3 vuotta ja 3 talvea integroidun omistajana ja matkaillut Lapissakin parhaimmillaan 32C pakkasella eikä lämpimästä ollut puutetta koisiessa eiokä ajaessa Fiat alustaisella välineellä jossa on Truman 6kW kaasulämmitys parilla sähkövastuksella.
Epäilen sinun kirjoittelevan vastoin parempaa tietoasi.
Aiemmin minulla on ollut pari alkoviautoa eikä niissäkään ole tarvinnut palella, ei ajaessa eikä koisiessa ja kaikki ovat olleet Fiat pohjalla. Niin eikä päällä ole ollut pilkkihaalareita vaan ajan kesät talvet paitahihasillaan tosin talvisin pidän hihatonta villapaitaa eli pulloveria.
Integroitu vaan maksaa 1.5 kertaa alkoviauton hinnan....
Käytettyjä Integroituja autojakin saa yhtä edullisesti kun viitsii etsiä.
http://www.nettikaravaani.com/lmc/5700/1333930
Ruma kuin perkele.
hyvin pysyy lämpimänä kun lämmittää välillä vaunuun saunan ja kylpytynnyrin kaminan. Lasitus lämmittää myös kivasti vastaantulijoiden kaistalle sojottavan parvekkeen jo helmikuun paisteissa. Pallogrillin kun lämmittää vaunussa ajon ajaksi, niin varmasti ei kylmä ole mielessä.
Typerys!
typerys? Enhän minä raahaa Lusiferia ja perhe Virtasta tientukkona. Tai pyllistele koko kesää ahtaalla leirintäalueella keräillen kiviä koppini eteen somisteeksi, että näyttäisi enemmän kodilta.
Uutena täysintegroitu kalliimpi, käytettynä samaa hintaluokkaa kuin muutkin mallit:
http://www.nettikaravaani.com/kaikki/kaikki/matkailuauto?page=4&sortCol=&ord=&brand_type=matkailuauto&id_travel_truck_type=51&id_vehicle_type=14&ad_type=F&model_info=kaikki
osta Hymer se on Matkailuautojen Mese.!! Älä köyhäile..ps.Kelpaa myös talvella!
Eipä kannattaisi Hymeriä Meseen verrata, se ei ole enää välttämättä mikään hyvän mittapuu, on Mesen alustoista sen verran huonoja kokemuksia jo monella. Sitä paitsi on useita hyviä muitakin merkkejä myynnissä kuin Hymer, jotka kelpaavat talvellakin. Monelle talviominaisuudet eivät ole kuitenkaan niin ratkaisevat, että niistä kannattaisi runsaasti hintaa maksaa. Kannattaa itse vertailla omia tarpeitaan ajatellen.
Hakekaa mullekkin matkailuauto, kun en itse osaa tehdä päätöstä millainen malli tällaiselle karavaanari harrastusta aloittelevalle peräkamarinpojalle olisi käytännöllinen. Sellainen sen tietysti tarttis olla jolla sais friiduja helposti messiin. Kiitos jo etukäteen, nähdään jossain päin Suomea treffeillä vaikka Tuurissa.
http://www.kainuunsanomat.fi/cs/Satellite/Kainuu/1194646097983/artikkeli/Satellite?c=Page&childpagename=KSA_newssite/AMLayout&cid=1194596029236&pagename=KSAWrapper
tuossapa peräkammariin
Hieno peli, saakos tota samalla korilla mitä niissä tukatoissakin näkyy rungon päälirakenteena olevan.
http://www.netticaravan.fi/autot/?id=58663
Burstner A 574
Jämäkkä kone fiat 2.8
pituus ei liian pitkä
ajettu 71000 rek 2002
rek 5 makuupaikat 6
Alkovi ja takana parisänky, pöytäryhmästä myös peti
Tarkenna vähän ? Syökö kakarat purukumii ? Paljonko on säde kun emäntä kääntyy ? Tahdotko fileet pötkönä? Olutta vai viiniä.. (jääkaapin tilavuus) jne.....
Typerys!
no olet, olet. Uskomme jo.
Se on pääasia, että karavaanari ajelee sellaisella autolla, josta osaa laittaa ajettaessa ajovalot päälle. taas on tullut vastaa lukematon määrä pimeitä kotteroita.
Et sä voi tollasta vaatia, kato karavaanari, se on wapaa ja tollasten valovaatimusten yläpuolella.
Katoppa vaikka keltasesta pörssistä ilmoitus nro:29840684...Tuossa auto joka ei häpeä uudelle vähän ajettu hyvät varusteet. rekisteröity 4:lle
Ja jos raha jotain ratkaisee, niin näin vähävaraisempana tuli laitettua 2 vuotta sitten asuntovaunu. Siinä on ihanan isot sängyt lapsille ja meille aikaisille kunnon sänky vaunun toisessa päässä. Meillä tarve myös vain kesäisin. Liikennevakuutus noin 25 eur/vuosi, mutta eihän vaunu olekkaan ajoneuvo. Kovasti ollaan tykätty ja tulevana viikonloppuna lähetään tän kesän ekalle reissulle omaan sfc paikkaan.
Jos ostat, niin vertaile, matkailuautoinfo.fi, euroopasta tuodut pesee liikkeiden hinnat kevyesti, on takuut korille ja koneelle.
Jos laittaa sen keulalippa mallin niin saa tehdä jatkuvasti ylimääräisiä ohjauliikkeitä kun se ei kulje suoraan kun keula on epämääräisen muotoinen ilman halkaisuun. Lisäksi kovan ilmavastuksen takia ahneempi haukkaamaan polttoainetta.
No tuohan ei pidä paikkaansa alkuunkaan. Lisä ilmajouset taakse ja matka taittuu, edellyttää tietysti, että massissa on mitä käyttää.
Sillä auton hinnalla saa vuokrata aika kauvan matkailluautoa joten jatkaisin vain vuokraamista
Näillä polttoaineen hinnoilla alkovimalli on aikansa elänyt, lisäksi alkovissa oleminen ajon aikana on kielletty. Lipan takia ajo-ominaisuudet on huonot, varsinkin tuulisella ilmalla. Matalat lipattomat mallit on paljon pieniruokaisempia ja vakaampia ajettavia.
Nyt se löytyi http://www.nettikaravaani.com/dream/fiat/1332903#yritys=kipparicaravan