Millaiset periaatteet palstan joillain kirjoittajilla on? Kuinka he voivat verrata todistajia raiskaajiin?
Ainakin nimimerkki Agape on tehnyt niin. Jehovant todistajien uskontohan ei ole Suomessa kielletty, ja jos he toimisivat toistuvasti rikollisesti, julkinen toiminta olisi mahdotonta.
Millainen moraali on henkilöllä joka vetää ensimmäiseksi raiskauksen vertaukseksi keskustelussa naisen kanssa?
Mitä se kertoo hänen keskustelutaidoistaan?
Lisäksi tämä sama henkilö on yhdistellyt omin päin eri kommentteja osoittaen siten olevansa kykenevä valehtelemaan ja antamaan väärää tietoa toisista kirjoittajista. Rehellistä ja luotettavaa tietoa myös todistajuudesta?
Kannattaako tällaiselta henkilöltä edes kysyä mitään tai uskoa mitään hänen kirjoittamaansa?
Raiskaajia?
11
<50
Vastaukset
- 19 + 15
Täällähän jauhetaan väkivallasta jatkuvasti, joten ei kyllä kuulosta hyvältä.
- HÄVETKÄÄ!!!!!
RIIDANHAASTAJA TAHTOOKIN
SIIS TUHOTA TERVEYTENI? - totuus esiin
Agape. Siinä on poliisipainike, käytä sitä jos haluat.
Sinulle on jo kerran vastattu samaan asiaan, ja tästäkin viestistäsi on tehty poistopyyntö, KOSKA YHDISTELET OMIN PÄIN ERI VIESTEJÄ. Eli valehtelet suoraan sanoen.
"*******************"
Sinähän kova valehtelemaan olet.
Täytyy varmaan poistattaa viestisi niin saat kirjoittaa sen uudelleen.
Tästä kaikki näkevät kuinka rehellisiä exiä täällä on.
Otetaanpa uudelleen.
"Tällä palstalla varsin yleisessä "suhteuttamisessa" on useimmissa tapauksissa kyse nimenomaan yrityksestä muuttaa musta vamlkoiseksi ja väärä suoraksi, vääryys oikeudeksi, sekä pyrkimyksestä vähätellä ja paeta sivuraiteille. "
Tässä vastaukseni:
Ei se ole suinkaan aina noin. Monesti tuntuu päin vastoin olevan tapana unohtaa se, että todistajat ja todistajuus ei todellakaan ole se suurin paha. Heidän pahimmat ongelmansa ovat verioppi ja karttamissääntö, jota kaikki eivät edes noudata varsinkaan lähiomaisten kohdalla.
Lisäksi kysyit minulta näin:
"Ps. Mikäli joutuisit raiskauksen tai jonkin muun vakavan vääryyden kohteeksi, jota en toki toivo kenellekään, niin soveltaisitko silloinkin "suhteuttamista" raiskaajan hyväksi ja vähätelläksesi rikosta?"
Tähän vastasin seuraavaa:
"Ymmärtääkseni raiskaus usein kaadetaan uhrin niskaan tavalla tai toisella.
Enkä todellakaan näe miten voit verrata raiskausta ja todistajuutta toisiinsa.
Jos joutuu vain raiskatuksi, sen sijaan että joutuu lisäksi tapetuksi, niin osa tällaisen rikoksen kokeneista voisi olla tyytyväisiä pelkkään ensimmäiseen vaihtoehtoon. Samoin jos, joku joutuu raiskatuksi kerran, on se varmasti parempi vaihtoehto kuin viettää 20 vuotta kellarissa ja joutua toistuvasti isänsä raiskaamaksi.
Tällainen näkökohta ei tietenkään tule mieleen sillon kun tilanne on akuutti, ja kuka tahansa normaali ihminen olisi täynnä tunteita, joita on vaikea kuvata.
Jos otetaan vielä kuvaan mukaan oikeuslaitos, niin oletko sitä mieltä että tuomio on sama kaikissa mainituissa tapahtumissa? Tuskin. "
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9871109#49466107
Joten lyhyelläkin tarkastelulla nähdään millainen valehtelija olet.
Jokainen voi itse lukea tekstin, mikäli se kiinnostaa. Samalla näkee millä rehellisyysasteella herra diovmorf taas on kirjoitellut.
VASTAA
Kerro kaverille
Ilmoita asiaton viesti
helel
17.5.2011 14:49
0
Sulje
Ja tämän kommentin jälkeen alkoi normaali ecien loanheitto:
"Sinulta lienee perustelut loppu? Päätit heittäytyä henkiöön asian sijsta.
Et keksinyt enää muuta vertausta kuin raiskaus?
Raiskaus on rikos, jehovantodistajuus ei. Onko tässä jotain epäselvää?
Sinulla ei ilmeisesti ole sanottavaa aloituksen aiheeseen, joten ehkä kommenttisi voitaisiin poistaa tarpeettomana. "- jatkuu vielä
helel
17.5.2011 15:29
0
Sulje
Sinä valehtelit tässä väitteessäsi:
"Otetaan vielä kerran uusiksi. Kommentoin ylempänä seuraavasti:
Tällä palstalla yritetään systemaattisesti "suhteuttaa" jolla pyritään vähättelemään ja oikeuttamaan omassa leirissä tapahtuvia vääryyksiä tai liian vaikeasti hyväksyttäviä asioita sillä, että vastaavaa tai pahempaa tapahtuu toisaalla.
Tämä on älyllisestä, juridista ja moraalista epärehellisyyttä.
Tähän vastasit "hyvin asiapitoisesti" ja "perustellen" seuraavasti:
>> Minun puolestani saat toki ajatella mitä haluat. Jos et pidä suhteuttamisesta vaan maailmasi on mustavalkoinen, se on sinun ongelmasi."
KUTEN LUKEA VOIDAAN, NIIN NÄINHÄN ASIA EI OLE.
Olet sen verran törkeä vääristelijä ettei kenenkään kannata uskoa kommenttejasi enää tämän jälkeen.
"Kysymykseni pointti oli : Toisin sanoen olisko jokin sinulle aiheutettu vakava rikos ja vääryys vähäteltävissä, puolusteltavissa ja oikeutettavissa siksi, että vastaavaa ja pahempaa tapahtuu toisaalla?"
Kuten sanoin, vertaat todistajuutta ja raiskausta toisiinsa. Keksi parempi vertaus.
"Ps. Miten ihmeessä jaksat jankuttaa diovmorfista. Hänestä näyttää tulleen sinulle okein paranoiainen pakkomielle, näet hänet kaikialla. Olemme kaksi eri henkilöä, miellytti se sinua tai ei"
Olet oikeassa, piti kirjoittamani tiuku.
"Jos vierailet eri kielisillä ulkolaisilla saiteilla, niin silläkin tulet näkemään pilvin pimein "divmorfeja, sillä Seuran oppihistoriaan perehtyneet luonnollisestikin käyttävät samaa materiaalia esilletuomiensa asioden todisteena, Seuran kirjallisuutta. Sillä järjestöllä on yksi historia ja yksi kirjallisuus kokonaisuus. Samat perusasiat tulevat kaikkialla esille, loogista. "
Mitä tämä todistaa? Sitä että sinä ja morffi kopsaatte surutta netistä kommetteja ettekä edes tarkista niitä.
VASTAA
Kerro kaverille - Agape°
>> Raiskaajia?
>> ei raiskaajille / 17.5.2011 18:31
>>Millaiset periaatteet palstan joillain kirjoittajilla on? Kuinka he voivat verrata todistajia raiskaajiin?
>> Ainakin nimimerkki Agape on tehnyt niin.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>> Agape. Siinä on poliisipainike, käytä sitä jos haluat.
En pyydä poistamaan ja sensuroimaan viestejä. Annan kaikille ilmaisunvapauden. En sabotoi ketjuja ja kirjoittajia mielivaltaisilla ja itsekkäillä poistopyynneillä. Teet räikeitä syytöksiä ja pyydät poistamaan ( poistat, päässy sheriffiksi?) mielivaltaisesti jopa vastineen syytöksiisi.
Julkiset toistuvat syytöksesi ja jopa vihjailut raiskaajasta, kuten tuossa yllä, ovat sitä tasoa, että ne kuuluvat pikemminkin viranomaisille.
Jokainen on vapaa lukemaan oheisen koko ketjun lävitse ja luomaan kantansa, ellet sitten ole sabotoinut sitä itseäsi mielyttävillä poistoilla.
- http://keskustelu.suomi24.fi/node/9871109
Ps. Vaikka viestiti olisivat poistettu foorumilta, löytyvät ne edelleen servereiltä.
Kunkin kirjoittamat viestiti pidemmältäkin ajalta voidaan listata ja rinnastaa viranomaisten toimesta, riippumatta onko kirjautunut vai kirjaantumaton kirjoittaja.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2011/05/1330990/puutarhajate-raiskaa-luontoa
. - tuliko selväksi
Agape° kirjoitti:
>> Raiskaajia?
>> ei raiskaajille / 17.5.2011 18:31
>>Millaiset periaatteet palstan joillain kirjoittajilla on? Kuinka he voivat verrata todistajia raiskaajiin?
>> Ainakin nimimerkki Agape on tehnyt niin.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>> Agape. Siinä on poliisipainike, käytä sitä jos haluat.
En pyydä poistamaan ja sensuroimaan viestejä. Annan kaikille ilmaisunvapauden. En sabotoi ketjuja ja kirjoittajia mielivaltaisilla ja itsekkäillä poistopyynneillä. Teet räikeitä syytöksiä ja pyydät poistamaan ( poistat, päässy sheriffiksi?) mielivaltaisesti jopa vastineen syytöksiisi.
Julkiset toistuvat syytöksesi ja jopa vihjailut raiskaajasta, kuten tuossa yllä, ovat sitä tasoa, että ne kuuluvat pikemminkin viranomaisille.
Jokainen on vapaa lukemaan oheisen koko ketjun lävitse ja luomaan kantansa, ellet sitten ole sabotoinut sitä itseäsi mielyttävillä poistoilla.
- http://keskustelu.suomi24.fi/node/9871109
Ps. Vaikka viestiti olisivat poistettu foorumilta, löytyvät ne edelleen servereiltä.
Kunkin kirjoittamat viestiti pidemmältäkin ajalta voidaan listata ja rinnastaa viranomaisten toimesta, riippumatta onko kirjautunut vai kirjaantumaton kirjoittaja.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2011/05/1330990/puutarhajate-raiskaa-luontoa
."Ps. Vaikka viestiti olisivat poistettu foorumilta, löytyvät ne edelleen servereiltä.
Kunkin kirjoittamat viestiti pidemmältäkin ajalta voidaan listata ja rinnastaa viranomaisten toimesta, riippumatta onko kirjautunut vai kirjaantumaton kirjoittaja."
Oletko ihan viisas? Kai nyt tajuat kirjoittavasi nimimerkillä. Ole hyvä ja valita poliisille että sinua syytetään jostain. Nauran partaani sillä aikaa.
Toivottavastu muistat seuvaanalla kerralla, olla olematta "mies, joka näyttää naiselle missä kaappi seisoo keskustelussa".
Toisekseen, veikkaanpa että meistä kahdesta minä olen se, joka tietää tietotekniikasta enemmän.
Ymmärrän hyvin että se sotkee stereotyyppistä maailmankuvaasi, mutta onneksi se ei ole minun päänsärkyni.
Ja ihan tiedoksesi:
ILMOITAN ASIATTOMIKSI KAIKKI SELLAISET VIESTIT JOSSA YHDISTELET KOMMENTTEJA NIIN ETTÄ NE EIVÄT VASTAA ALKUPERÄISTÄ.
Kaikki. - varsinainen agape
Agape° kirjoitti:
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
"mutta se ei ole kuitenkaan oikeutus käytöksellesi muita henkilöitä kohtaan.2
En tiedä sinun kokemuksiasi, mutta se ei oikeuta sinua käyttäytymään kuten haluat.
Palstan aiheena on todistajuus, pysyttele siinä. - - lucifer -
Sori, linkki ei toiminut, tässä uusi:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9871109#comment-49466107
- asia oli ??????????
copy.
copystä copy.
copyistä copyimpi copy?
copyistä copyin..... - arrrrgggghhhhhh
riita
kina
rriidampi
kinampi
tora tappelu murhasota - miel Bbl
turhaa höpinää.
aikarosvousta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614183Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653414Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541779Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251637Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961414Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132920Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115819Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17784