http://aamulehdenblogit.ning.com/profiles/blog/show?id=2119722:BlogPost:266385&commentId=2119722:Comment:268166&xg_source=activity
Erikoista, eikö totta?
Hesekiel 33:3= Tuomiopäivä
Kuka tietäisi syyn
15
217
Vastaukset
- mielenkiintoista...
Toivottavasti joku tutkija kiinnostuu asiasta ja saadaan oikein virallista tietoa.
- 33.3
Jeremia 33:3
3 Huuda minua avuksesi, niin minä vastaan sinulle ja ilmoitan sinulle suuria ja salattuja asioita, joita sinä et tiedä. - Hesekiel 33:3= Tuomi
Hesekiel, luku 33.
33:1 Ja Herran sana tapahtui minulle, sanoen:
33:2 Sinä ihmisen poika, saarnaa kansas lapsille ja sano heille: jos minä vetäisin miekan maakunnan ylitse, ja maan kansa ottais yhden miehen huonommistansa ja tekis sen vartiaksensa;
33:3 Ja hän näkis miekan tulevan maan ylitse, ja soittais vaskitorvea ja varais kansaa;
33:4 Joka sitte soittamisen kajahduksen täydellisesti kuulee, ja ei tahdo itsiänsä kavahtaa, ja miekka tulis ja ottais hänen pois; sen veri olkoon hänen päänsä päällä.
33:5 Sillä hän kuuli soittamisen kajahduksen, ja ei kuitenkaan itsestänsä pitänyt vaaria, sentähden olkoon hänen verensä hänen päällänsä. Mutta joka neuvoa tottelee, hän pelastaa henkensä.
33:6 Mutta jos vartia näkis miekan tulevan, ja ei soittaisi vaskitorvea, eikä kansa pitäisi vaaria, ja miekka tulis ja ottais jonkun pois: hän tosin otettaisiin pois synteinsä tähden, mutta hänen verensä tahdon minä vartian kädestä vaatia.
33:7 Ja sinä ihmisen poika, minä olen pannut sinun Israelin huoneen vartiaksi, kuin sinä jotakin minun suustani kuulet, että sinun pitäis heitä minun puolestani varaaman.
33:8 Kuin minä sanon jumalattomalle: sinä jumalatoin, sinun pitää totisesti kuoleman, ja et sinä hänelle sitä sano, että jumalatoin ottais vaarin menostansa; niin pitää jumalattoman syntinsä tähden kuoleman, mutta hänen verensä tahdon minä sinun kädestäs vaatia.
33:9 Mutta jos sinä jumalatointa varoitat hänen tiestänsä, että hän siitä kääntyis, ja hän ei palaja tiestänsä; niin pitää hänen syntinsä tähden kuoleman, ja sinä olet pelastanut sielus.
33:10 Sentähden sinä, ihmisen poika, sano Israelin huoneelle: te lausutte näin, sanoen: meidän pahatekomme ja rikoksemme makaavat meidän päällämme, että me niiden alla hukumme, kuinka me taidamme elää?
33:11 Niin sano heille: niin totta kuin minä elän, sanoo Herra, Herra, ei minulle kelpaa jumalattoman kuolema, mutta että jumalatoin kääntyis tiestänsä ja eläis. Palatkaat, palatkaat teidän pahoista teistänne! ja miksi teidän pitäis kuoleman, te Israelin huone?
33:12 Ja sinä, ihmisen poika, sano sinun kansas lapsille: sinä päivänä, jona hurskas pahaa tekee, ei hänen vanhurskautensa pidä häntä auttaman; ja jumalattoman ei pidä jumalattomuudessansa lankeeman sinä päivänä, kuin hän itsensä kääntää jumalattomuudestansa; ja vanhurskas ei taida elää vanhurskautensa tähden sinä päivänä, jona hän syntiä tekee.
33:13 Kuin minä hurskaalle sanon: hänen pitää totisesti elämän, ja hän luottaa vangurskauteensa, ja tekee pahaa; niin ei pidä hänen vanhurskauttansa ensinkään muistettaman, mutta hänen pitää kuoleman pahuudessansa, jonka hän tekee.
33:14 Ja kuin minä jumalattomalle sanon: sinun pitää totisesti kuoleman, ja hän parantaa itsensä synnistänsä, ja tekee oikein ja hyvin,
33:15 Niin että jumalatoin pantin antaa jälleen, ja maksaa mitä hän on ryövännyt, ja elämän sanan jälkeen elää, ettei hän pahaa tee; niin hän saa totisesti elää, ja ei pidä kuoleman.
33:16 Kaikki hänen syntinsä, jotka hän tehnyt on, pitää unhotettaman; sillä hän tekee, mikä hyvä ja oikia on, sentähden hän saa totisesti elää.
33:17 Ja sinun kansas lapset sanovat: ei Herra oikein tuomitse; ja kuitenkin heillä on vääryys.
33:18 Sillä jos hurskas kääntää itsensä pois hurskaudestansa, ja tekee pahaa, niin hän kuolee syystä sentähden.
33:19 Ja jos jumalatoin parantaa itsensä jumalattomasta menostansa, ja tekee oikein ja hyvin, niin hän saa sentähden kaiketi elää.
33:20 Kuitenkin te sanotte: ei Herra oikein tuomitse; vaikka minä teille, te Israelin huone, kullekin menonsa jälkeen tuomitsen.
33:21 Ja tapahtui toisena vuotena toistakymmentä meidän vankiudestamme, viidentenä päivänä kymmennessä kuukaudessa, että minun tyköni tuli yksi paennut Jerusalemista, ja sanoi: kaupunki lyötiin.
33:22 Ja Herran käsi oli minun päälläni ehtoona, ennenkuin se paennut tuli, ja avasi minun suuni, siksi kuin hän tuli huomeneltain minun tyköni; ja niin hän avasi minun suuni, etten minä taitanut enää vaiti olla.
33:23 Ja Herran sana tapahtui minulle ja sanoi:
33:24 Sinä ihmisen poika, tämän korven asuvaiset Israelin maalla sanovat näin: Abraham oli ainoasti yksi mies, ja peri tämän maan; mutta meitä on paljo, niin meillä on siis tämä maa sitä oikeammin.
33:25 Sano siis heille: näin sanoo Herra, Herra: te olette verta syönneet, ja nostaneet teidän silmänne epäjumalain tykö, ja olette verta vuodattaneet, ja te luulette, että te omistatte maan?
33:26 Te seisotte aina miekka kädessä ja teette kauhistuksia, ja toinen häpäisee toisen emännän ja te luulette, että te omistatte maan?
33:27 Niin sano... - Kritik
Jos kirkkojen etäisyys toisistaan on ollut noin tarkkaa, niin sitä ei voi enää laskea sattumaksi, vaan mittajana on ollut korkeampi äly.
- diagonaali
Veikko Hakulinen pisti Oslon olympialaisissa 50 km vuonna 1952 vielä tarkemmin eli 3.33.33 ja voitti kultaa.
- -jarmo-
Titanicin hukkuneet olivat 666 ja pelastuneet 333
- asqwa
ei ollut!
pelastui 706
kuoli 1517
raamattua nussimallahan tosta saadaan 666 =P - -jarmo-
asqwa kirjoitti:
ei ollut!
pelastui 706
kuoli 1517
raamattua nussimallahan tosta saadaan 666 =PEt nyt ihan ymmärtänyt mitä tarkoitan. Profetia Titanicista voi olla tämä:
Kukaan ei tiedä ihan tarkkaa lukua, kuinka paljon matkustajia Titanicilla silloin olikaan. Saattoikin olla vain 2118 joista vain pelastuneet kyettiin laskemaan, eli summattiin luvuksi 706 henkilöä, joten hukkuneita olikin 1412
Kukaan ei tiedä myöskään tarkkaa lukua, kuinka paljon maailmassa on ihmisiä.
Lukusi on yhteensä 2223 ja pelastuneita 706, joten jos laskematta on jäänyt vaivaiset 105 matkustajaa. Tuolla tavalla nuo 333 ja 666 luvut täsmäävät tismalleen. Maailmassa ehkä 7 miljardia "matkustajaa" joten kas kummaa, yhteensä Titanicin laskukaavalla hukkuu tasan 4666 milj. "matkustajaa".
Luku 666 on ihmisen luku, jolla on isä saatana ja Jumalan omia ovat nuo 333 ja nämä luvut ovat Jumalan desimaaleja prosentti kertoimella 1000.
Titanicista selvisi tuo 333 "%" yksikköä 706 matkustajaa ja jos matkustajia oli alunperin 2118 ja hukkuneita siis vain 1412 = 666
Nooh... tutkikoon jokainen tavallaan tätä kaavaa.
- Jassoo...
Kaikkeen sitä sitten näköjään voi sortua uskomaan. Itse en hevin uskoisi sellaista, joka ypöyksin on tehnyt tällaisen "havainnon" piirustuspöydällään. Varsinkaan kun ei kertonut, miten hän nuo viivasuoransa ja mittauksensa ylipäätään on tehnyt ja joka kirkon asennon määrittänyt. Taitaa vain tykätä mystiikasta niin paljon, että kehittelee sitä jo itse ajankulukseen.
- -jarmo-
Jos pystyisit johdon mukaisesti ajattelemaan asioita, niin huomaisit pian ettei kyse ole uskomuksesta, vaan asioiden skenaariomaisesta laskemisesta ja mahdollisen profetian etsimisestä.
Uskosta on kyse vain siinä asiassa, että onko luomiskertomus totta ja oliko ristille syyttömän murhattu galilealainen Kristus ja Jumalan poika. Lisäksi se usko että kuoliko hän todella siksi syyttömänä että minä saisin mahdollisuuden elää.
Tämä oli sitä uskoa, eikä profetioihin uskominen. Tällä sivustolla on niin paljon profetioita, jotka eivät tule toteutumaan, eikä se tarkoita että niiden kirjoittaja haluaisi eksyttää ihmisiä uskostaan tuohon Galilean Jeesukseen joka eli silloin pari tuhatta vuotta sitten.
- KK
Tarkka paikallistaminen on jo nykyteniikalla helppoa. Kuin myöskin etäisyyksien laskeminen.
- Eihän tuo
mikään uusi löytö ole. Luin asiasta artikkelin karttapiirustuksineen jo monta vuotta sitten.
- Ja tässä...
olisi sitten lisätietoa. Aloittaja ei ole löytänyt mitään uutta.
http://www.google.fi/webhp?hl=fi&output=html&nomo=1&client=ms-nokia-maemo#hl=fi&xhr=t&q=kirkkojen etäisyys&cp=18&pq=kirkkojen etäisyys&pf=p&sclient=psy&client=ms-nokia-maemo&nomo=1&site=webhp&source=hp&aq=0&aqi=&aql=&oq=kirkkojen etäisyys&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=3bf73b429ece5f80&biw=800&bih=319 - Est.
Ja tässä... kirjoitti:
olisi sitten lisätietoa. Aloittaja ei ole löytänyt mitään uutta.
http://www.google.fi/webhp?hl=fi&output=html&nomo=1&client=ms-nokia-maemo#hl=fi&xhr=t&q=kirkkojen etäisyys&cp=18&pq=kirkkojen etäisyys&pf=p&sclient=psy&client=ms-nokia-maemo&nomo=1&site=webhp&source=hp&aq=0&aqi=&aql=&oq=kirkkojen etäisyys&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=3bf73b429ece5f80&biw=800&bih=319Kun tässä viestiketjussa tuli esille Titanic,jonka uppoamisesta tulee ensi vuonna kuluneeksi 100 vuotta,niin entäpä M/S Estonia?
Tämä alushan upposi Itämerellä 28.syyskuuta 1994 Saaristomeren meripelastusalueella,noin 35 kilometriä Utön saaresta eteläkaakkoon.
Vainajia nostettiin 94,ja kadoksiin ja 757 ihmistä.
Tämä onnettomuushan oli pahin sodan jälkeinen rauhanajan onnettomuus.
Ja koska kadoksiin jäi 757 ihmistä,niin eikös joidenkin profeettojen mukaan numero 7 ole Jumalan pojan luku jota ei ole ihmisille tarkoitettu?
Eli onko kukaan etsinyt tästä tapauksesta mahdollista profetiaa?
Itse en ainakaan edes yritäkään sellaista,koska onnettomuudet ovat onnettomuuksia eikä niillä ole mitään profeetallista tai ennearvoa koska laivoja on uponnut aina ja lento-onnettomuuksiakin tapahtuu.
Mutta kuitenkin jotkut,ja aina tilanteista riippuen,soveltavat laskuoppia näissäkin tilanteissa omalla tavallaan. - -jarmo-
Est. kirjoitti:
Kun tässä viestiketjussa tuli esille Titanic,jonka uppoamisesta tulee ensi vuonna kuluneeksi 100 vuotta,niin entäpä M/S Estonia?
Tämä alushan upposi Itämerellä 28.syyskuuta 1994 Saaristomeren meripelastusalueella,noin 35 kilometriä Utön saaresta eteläkaakkoon.
Vainajia nostettiin 94,ja kadoksiin ja 757 ihmistä.
Tämä onnettomuushan oli pahin sodan jälkeinen rauhanajan onnettomuus.
Ja koska kadoksiin jäi 757 ihmistä,niin eikös joidenkin profeettojen mukaan numero 7 ole Jumalan pojan luku jota ei ole ihmisille tarkoitettu?
Eli onko kukaan etsinyt tästä tapauksesta mahdollista profetiaa?
Itse en ainakaan edes yritäkään sellaista,koska onnettomuudet ovat onnettomuuksia eikä niillä ole mitään profeetallista tai ennearvoa koska laivoja on uponnut aina ja lento-onnettomuuksiakin tapahtuu.
Mutta kuitenkin jotkut,ja aina tilanteista riippuen,soveltavat laskuoppia näissäkin tilanteissa omalla tavallaan.Mielenkiintoinen ajatus, enpäs ole hoksannut tuota ennemin.
Nokialaisella on joskus hyvin nerokkaita laskutoimituksia ja hän voisi tutkia asiaa paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."652232Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2152090- 1171418
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711180Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj131148- 1031041
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73939Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki71913Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933865