EI ASKELTAKAAN ENÄÄN! Myyjän ääni tunkeutui kalpean ratsastajan tajuntaan viiltävänä kuin piiskansivallus. Pastori Jim Duncanin jo ovenripaan ehtinyt käsi jähmettyi ja kasvoille levisi tuskainen irvistys. Koko keho jännittyi, kuin valmistautuakseen vastaanottamaan viimeistä, vapauttavaa ja kaiken armahtavaa luotia. 890 markkaa ja purkki pitovoidetta kaupan päälle, myyjä rääkyi nyt vuorostaan vokottelevalla äänellä , se on viimeinen tarjoukseni!
Pastori liikahti hermostuneesti, suolaiset hikikarpalot valuivat norona pitkin otsaa, jatkaen matkaansa pitkin kuukauden yhtämittaisen ratsastuksen ahavoittamia poskipäitä kohti miehen tahattomasti suupieltä ahnaasti tavoittelevaa kieltä. Ohikiitävän hetken hän tajusi, että tilanteessa oli jotain pahasti vialla. Suksiliikkeeseen tulo oli ollut virhe, Jim Duncan oli valmis myöntämään sen nyt.
Kuin unisen harson läpi, tapahtumia ulkopuolisena tyynesti tarkkaillen, pastori huomasi rahojen ja suksipaketin vaihtavan omistajaa. Vielä hetkeä aiemmin, myyjän kiirehdittyä vastaamaan Edvard Griegin Ase's Death -sävelmää irvokkaan pelkistetysti toistavaan puhelimeen, pastori oli luullut ehtivänsä paeta neuroottisen mielijohteen aiheuttamaa pakkomiellettä ostaa murtomaasuksipaketti.
Pastori Jim Duncanin valtasi väsymys ja hän vajosi yhä syvemmälle suksivälinemyyjän onton naurun saattelemana.
to be continued......
Kuume osa I - Prelude luettavissa alla olevassa osoitteessa:
http://www.sirkus.com/keskustelu/Default.asp?ac=show&id=281311
Kuume osa II - Takauma suksikaupassa
Jouluksi kotiin
1
189
Vastaukset 1
- sasmo
se on kova homma
joutuu viikonloputkin duuniin
viikolla ei tiedä kuka delaa
tai kenelle pitää antaa viimeinen
voitelu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 39665
- 86638
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s31580Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16578Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38537Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?49511- 34502
Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?62495- 63491
- 68479