Kuume osa II - Takauma suksikaupassa

Jouluksi kotiin

EI ASKELTAKAAN ENÄÄN! Myyjän ääni tunkeutui kalpean ratsastajan tajuntaan viiltävänä kuin piiskansivallus. Pastori Jim Duncanin jo ovenripaan ehtinyt käsi jähmettyi ja kasvoille levisi tuskainen irvistys. Koko keho jännittyi, kuin valmistautuakseen vastaanottamaan viimeistä, vapauttavaa ja kaiken armahtavaa luotia. 890 markkaa ja purkki pitovoidetta kaupan päälle, myyjä rääkyi nyt vuorostaan vokottelevalla äänellä , se on viimeinen tarjoukseni!

Pastori liikahti hermostuneesti, suolaiset hikikarpalot valuivat norona pitkin otsaa, jatkaen matkaansa pitkin kuukauden yhtämittaisen ratsastuksen ahavoittamia poskipäitä kohti miehen tahattomasti suupieltä ahnaasti tavoittelevaa kieltä. Ohikiitävän hetken hän tajusi, että tilanteessa oli jotain pahasti vialla. Suksiliikkeeseen tulo oli ollut virhe, Jim Duncan oli valmis myöntämään sen nyt.

Kuin unisen harson läpi, tapahtumia ulkopuolisena tyynesti tarkkaillen, pastori huomasi rahojen ja suksipaketin vaihtavan omistajaa. Vielä hetkeä aiemmin, myyjän kiirehdittyä vastaamaan Edvard Griegin Ase's Death -sävelmää irvokkaan pelkistetysti toistavaan puhelimeen, pastori oli luullut ehtivänsä paeta neuroottisen mielijohteen aiheuttamaa pakkomiellettä ostaa murtomaasuksipaketti.

Pastori Jim Duncanin valtasi väsymys ja hän vajosi yhä syvemmälle suksivälinemyyjän onton naurun saattelemana.

to be continued......

Kuume osa I - Prelude luettavissa alla olevassa osoitteessa:

http://www.sirkus.com/keskustelu/Default.asp?ac=show&id=281311

1

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sasmo

      se on kova homma
      joutuu viikonloputkin duuniin
      viikolla ei tiedä kuka delaa
      tai kenelle pitää antaa viimeinen
      voitelu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4980
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1575
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1559
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1431
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1213
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      45
      1005
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      171
      875
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe