Ristiinnaulittu korealaismies teki itsemurhan
Poliisi löysi 58-vuotiaan miehen ristiltä 1. toukokuuta Etelä-Korean eteläosassa sijaitsevalta hylätyltä kivilouhokselta. Miehellä oli päällään vain alushousut ja piikkikruunu, hänen kätensä ja jalkansa oli naulattu ristiin.
Jeesuksen ristinkuoleman jäljittely meni jopa niin pitkälle, että hänen kyljessään oli syvä haava. Miehen kaulan ympärillä oli kuristusköysi.
Päiviä kestäneiden tutkimusten jälkeen poliisi tuli siihen tulokseen, että Kim-niminen mies oli tehnyt itsemurhan ilman avustajaa.
Kimin uskotaan naulanneen jalkansa ristiin, sitoneen kaulansa siihen ja pistäneen itseään kylkeen. Sen jälkeen hänen uskotaan poranneen reiät käsiinsä ja työntäneen kädet naulojen läpi.
Poliisi toisti jotkin ristiinnaulitsemisen vaiheet ja tuli siihen tulokseen, että aikuinen mies pystyi tekemään sen ilman apua.
Mies oli poliisin mukaan harras kristitty. Hän pystyi kestämään valtavan tuskan ”syvän uskonsa” ansiosta.
http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite/Ulkomaat/1194679486063/artikkeli/ristiinnaulittu korealaismies teki itsemurhan.html
Ristiinnaulittu teki itsemurhan
12
133
Vastaukset
- heipparallaa!
Suomen kansa on kristitty kansa. Sen näki Kauppatorilla askettäin.
- -ouijg
Haluaisinpa nähdä miten tuo kaveri on yksin hoitanut toisen kätensä sen jälkeen, kun on jo molemmat jalkansa ja toisen käden naulannut.
- hjjkhg
Uutisen mukaan arvellaan, että hän porasi ensin reiät käsiinsä.
- ölöloj
hjjkhg kirjoitti:
Uutisen mukaan arvellaan, että hän porasi ensin reiät käsiinsä.
Niinhän siinä luki. Kokeile itse: Hakkaa ensin jalkasi kiinni, sen jälkeen 1 käsi. Jäljellä on toinen käsi. Miten hakkaat sen kiinni?
- Sarkasti...
ikiateisti kirjoitti:
Olisko kuitenkin joku kristitty veli jeesannut?
Ei ole muuten mahdollista, oletan.Tuo kävi minullakin mielessä... toivottavasti kaveri on "pilven päällä" nyt iloinen. ;)
- hjjkhg
ölöloj kirjoitti:
Niinhän siinä luki. Kokeile itse: Hakkaa ensin jalkasi kiinni, sen jälkeen 1 käsi. Jäljellä on toinen käsi. Miten hakkaat sen kiinni?
"Sen jälkeen hänen uskotaan poranneen reiät käsiinsä ja työntäneen kädet naulojen läpi."
Jos naulat on valmiiksi hakattu ristille ja vasta sen jälkeen työnnetty poralla rei'itetyt kädet niistä läpi, ei tarvitse missään vaiheessa kädettömänä hakata.
Onpa mieletön suoritus :O
Kivut ovat olleet varmasti valtavia, tosin kipulääkkeiden käytöstä ei ole tietoa. Siten se onnistuu, että poraa reiät ensin käsiin ja työntää rei'itetyt kädet nauloista läpi.
Kaikkea se uskonto teettää..- 4´009
''Ristiinnaulittu korealaismies teki itsemurhan''
Niinhän se Jeesuskin tarinoiden mukaan teki, ehkä korealainen oli lukenut raamattua liikaa.- Lähteen mukaan
... oli hyvin uskonnollinen.
- Juhani Jesaja
No se kaveri ei ole enää mitään velkaa Jeesukselle.Kävi läpi kivun ja kärsimyksen koko asteikon ja ilman Jumalaista väliintuloa.Toisin sanoen kuoli oikeasti.
- Matti Matteus
Palkinnoksi pääsee helvettiin kun koitti kärsimyksellään viedä Jeesuksen paikan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681428
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä411019Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38725- 14650
- 37637
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20622Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17573