Jeesus marssi
Berit Kjos "Whose Global Kingdom" mukaan
Tämä on uusi, nopeasti levinnyt ja Englannista alkunsa saanut liike. Sen johtajat: Gerald Coates (nykyisen Alfa kurssin perustaja), Lynn Green, Graham Kendrick ja Roger Forster lukeutuvat samaan liikkeeseen, johon liitetään äärikarismaattiset nauruherätys-, torontolaisuus-, valtakunta nyt-, hengellinen sodankäynti-, yms. opit.
Tricia Tillen julkaisee "Mainstream" nimistä uutiskirjettä ja on tutkinut Jeesus marssin ideologiaa tarkasti.
Marssin päämäärä on vallata kansakunnat hengellisen sodankäynnin - ei evankelioinnin kautta.
Graham Coates selittää, että Jeesus marssi on "profeetallinen teko". Jokainen askel tällä marssilla on vaatimus vallata maa-ala ja marssijoiden vaatimus on, "Tämä on Jumalan maailma ja me vaadimme sitä Jumalalle". (Ikään kuin ihmisen vallassa olisi auttaa Jumalaa ja saada Hänelle takaisin se, minkä Hän on kerran muka menettänyt!!! Marssin perustajien Jumala ei ole Raamatun Kaikkivaltias Jumala.)
Coates jatkaa ettemme kristittyinä saa maailmaa valtaamme ostamalla maata vaan meidän on ajettava pois henkivallat, jotka pitävät kansakuntia otteessaan.
Tätä henkien poisajamista Jeesus-marssi edustaa alkuperäisessä tarkoituksessaan.
Marssin perustajien kirjan (March for Jesus, 1992) mukaan marssin teologinen perusta kehittyy kaiken aikaa kun sitä toteutetaan ja "kuullaan mitä Henki puhuu". (Ei mitä Raamattu sanoo).
Roger Forsterin mukaan emme tiedä mitä tapahtuu maailmankaikkeudessa kun julistamme Jeesuksen voittoa - mutta jotakin tapahtuu. Taivaassa tapahtuu muutoksia.
Marssin perustajien ensimmäinen tavoite oli vallata Lontoo Jumalalle ja Jeesukselle ajamalla Lontoota hallitsevat pimeyden henkivoimat pois.
Näin piti saada aikaan suuri herätys. Lontoo on edelleen, yli kymmenen vuoden kuluttua vähintään yhtä syntinen, ellei syntisempikin kaupunki. Marssin vaikutusta ei havaitse.
Marssin tarkoitus on yhdistää kristikunta (katoliset, anglikaanit, luterilaiset, karismaatikot, helluntailaiset, baptistit jne.) Yhteys on avain.
Marssin perustajien näkemys on, ettei Kristus voi palata takaisin maan päälle ennen kuin kristikunta on yhtä. Jokainen, joka ajattelee toisin on yhteyden vastustaja. Opista on luovuttava koska oppikysymykset jakavat kristikuntaa. Unohdetaan Kirjoitukset ja toteutetaan sitä, mikä on keskeistä eli rakkautta ja yhteyttä.
Tricia Tillin: "Peittääkseen teologiansa epämääräisyyden nämä johtajat piiloutuvat Raamatusta irralleen otettujen tekstien taakse kuten ' älä tuomitse veljeäsi ' tai ' älä koske Herran voideltuun '. Käyttämällä itse voimakasta kieltä syyttäen arvostelua rakkaudettomuudeksi he peittävät todellisen asian: Herran palvelijan tulee oikein ymmärtää ja oikein käyttää Jumalan Sanaa. Jeesus marssi perustuu uudelle opille. Opin mukaan maailma voidaan voittaa Kristukselle hengellisen sodankäynnin kautta, marssien vallataan kansat Jeesukselle ja marssin kautta saavutetaan näkyvä yhteys kristikuntaan. Perinteinen näkemys evankeliumin julistamisesta ja lähetystyöstä ei kuulu tähän yhteyteen."
www. kristitynfoorumi.fi
Jeesus-marssi, MIHIN se oikein perustuu??? Ihan uuteen oppiin!
Jäipä marssille meno
1
<50
Vastaukset
- Mitä uskovat haluaa?
Jos olet todalla uudstisyntynyt uskovainen, niin et mene pelleilemään tuolliasille marsseille. Sillä ei voiteta yhtään mitään, muuta kuin että usko ja Jumalan valtakunnantyö tulee naurunalaiseksi. Sitäkö uskovaiset haluaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614183Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653414Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541779Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251637Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961414Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132920Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115819Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17784