.
Mari Kiviniemi sanoo Suomenmaassa tänään:
"Keskustaa tarvitaan jälkien siivoamiseen"
( Mutta kuka siivoaa Keskustan jäljet?.. latojan huom.)
– Kunhan humu sekä hurlumhei loppuu aikanaan ja tulee töiden aika, suomalaiset rauhoittuvat katsomaan maan tilannetta sellaisena kuin se on, Kiviniemi kirjoittaa Suomenmaan kolumnissa.
– Ongelmat eivät vaalituloksen seurauksena hävinneet minnekään. Vaalit eivät synnyttäneet yhtään uutta yritystä, maan sisäinen eriarvoisuus ei kadonnut, yhä edelleen tarvitaan sopimisen politiikkaa. Suurten puheiden sijaan tarvitaan uusia työpaikkoja. Perusturvaa pitää järjestelmällisesti vahvistaa tekemällä siitä päätökset hallituksessa ja eduskunnassa. Taantuman tainnuttamiseksi ja suomalaisten työpaikkojen suojelemiseksi otettua velkaa pitää maksaa kohta takaisin. ***
http://www.suomenmaa.fi/etusivu/keskustaa_tarvitaan_jälkien_siivoamiseen_5280773.html
Näin hän toteaa.
Pitäisikö jonkun kertoa Marille että Keskusta on ollut kahdeksan vuotta pääministeripuolueena, jona ainaka hänen korostamia aiheita olisi ollut erinomaisen hyvä hoitaa!
Kuitenkin on käynyt niin, että Keskustan vallan aikana ovat köyhyysluvut karanneet päättäjien käsistä, kurjistuminen ja kansan kahtia jakautuminen on päässyt valloilleen, velkaantuminen on huimassa turbolenssissa..
YHTEENSÄ
Ensiarvoisen tärkeätä on, että maan johtoon saadaan - lopultakin - vastuullisia asiansa osaavia poliitikkoja, joilla tärkeänä tehtävänään on
KESKUSTAN AIHEUTTAMINEN TUHOISIEN JÄLKIEN KORJAAMINEN
( joskaan Kataisen nyt kaavailema koalitio - kokakreita ja kommareita - ei toiveita herätä. Tarvittanee uudet vaalit, ja pian!. latojan huom.)
Päävo Väyrysen puheenjohtajuuden jäljiltä Keskusta sain 1991 jättimäisen vaalivoiton 15, ja nousi 55 kansanedustajan, 24 % ryhmäksi. Erilaisin seikkailuin ja sisäisin riidoin päädyttiin nyt huhtikuussa kaikkien aikojen riman alitukseen, kun Keskusta putosi kolmenkymmenen viiden - 35 - edustajan ryhmäksi.
Ahon ajoista tähän päivään tultaessa on vain puoluesihteeri Eero Lankia ilmoittanut vaalitappion jälkeen - TP 2006 - epäonnistuneensa, ja erosi tehtävästään. Tuolloin Vanhanen sai vain 18 % kannatuksen TP:n vaaleissa ja jäi kolmanneksi.
Nyt Marin johdolla saatu raju pudotus ei johdon keskuudessa kuitenkaan tuonut halukkuuttaa tosiasioitten tunnustamiseen, päin vastoin! Muita syyttelemällä kesäkuussa 2010 valittu johto pitää kiinni vallan kahvastaan.
Eräänlaiset 10 säälipisteet ansaitsee e-ryhmän uuden ryhmyrin valinta; Paikan sai gruune-loikkari Kimmo Tiilikainen, kiltti ja pehmeä, nykyisen johdon sylikoira, kun hänet nostettiin Kallin jo pilaamalle paikalle.
Seppo Hietanen
"kerimäki st"
CITY-Keskusta
Mutta kuka siivoaa Keskustan jäljet?
14
118
Vastaukset
- Näin Se Vain On
Hiljalleen se siivoo itse itsensä... ensin suomenamaan kaatuminen,sitten nuorisosäätiö ym kepuyhdistykset, sitten todellinen konkurssi kepussa ja sitä kautta se sit saadaan haudata sinne urkin viereen koko kepun muisto!
- Seppo Puna
Puniikki kaksikko voi hoidella omien hamostensa silittämisen.
- ????????????????????
Ookko sinä sokea? vai kuuro?
Keksusta on hoitanut noita asioita. Onko sinulla jäänyt huomaamatta?
Edelleenkin työtä tehtävänä Lipposen hallituksien jäljiltä, mutta hyvin on aloitettu. Heti kun saatiin Demarit pois hallituksesta änkyröimästä alkoi tapahtua.
SINUN Kannattaisi AVATA SOLMÄSI!!!
Miten ihminen voi olla noin sokea kuin sinä olet? Kerro miten tuollainen sokeus on mahdollista?- kerimäen poke
Kirjoittaja ????????, miksi kiukuttelet, etkö osaa lukea?
Tuossa avauksessa sivutaan vain muutamaa faktaa Vanhanen - Kiviniemi -kausilta, sekä kerrotaan päälinja Väyrysen jälkeen, alkaen 1991. Faktaahan ne ovat, eivätkä ne miksikään muutu meikäläisille veetuilemalla. Koeta kestää, ja puserra jotain hyödyllistä.
t Seppo Hietanen - Näin oN
kerimäen poke kirjoitti:
Kirjoittaja ????????, miksi kiukuttelet, etkö osaa lukea?
Tuossa avauksessa sivutaan vain muutamaa faktaa Vanhanen - Kiviniemi -kausilta, sekä kerrotaan päälinja Väyrysen jälkeen, alkaen 1991. Faktaahan ne ovat, eivätkä ne miksikään muutu meikäläisille veetuilemalla. Koeta kestää, ja puserra jotain hyödyllistä.
t Seppo HietanenSokea!½ Avaa silmäsi!!!
Sinä haukut keskustaa niistä asioista joita siitä että' ei ole tehnyt huomaamatta että Keskusta on noita asioita tehnyt Vanhasen/Kiviniemen hallituksessa. Keskusta on JO tehnyt.
- You know who
Miten musta alkaa tuntua, ettei sun kommenttis ole enää tästä ajasta?
Juttuhan on niin, ettei Alkio, Kekkonen, Väyrynen eikä idolisi Korhonenkaan voi yhtään mitään sille, että maailma on muuttunut avoimeksi markkinaehtoisesti toimivaksi, globaaliksi ja viestintäteknologian kehityksen ansiosta yhä pienemmäksi palloksi, jossa kaikki vaikuttaa kaikkeen.
Me olemme Euroopassa ja EU:ssa. Kummastakaan emme saa itseämme pois, eli tämä on tilanne, jossa meidän pitää hankkia oma hyvinvointimme vientimarkkinoilta ja toimia kotimarkkinoilla niin, että hyvinvointi kasvaa ja paranee.
Keskustan liberaali, tulevaisuuteen katsova porukka, jota sinä systemaattisesti sätit kokoomuksen narussa kulkemisesta, on parasta, mitä maalaisliitolle on koskaan tapahtunut. Se, että tämä joukko nyt hävisi siksi, että perussuomalaiset veivät kepulta kannattajia, ei johdu siitä, että keskustan johto olisi ollut liian liberaalia, vaan siitä, että keskustan liepeillä pyörivä, löyhästi puolueeseen sitoutunut joukko oli liian persuja, eli sotien jälkeisten korpikommunistien ja sen jälkeen Vennamon vietävissä olevia osattomia valittajia, joille mikään ei koskaan kelpaa, kun herrat ovat kaikkeen syypäitä.
Sun kommenttisi keskustan johdosta, mm. nyt Kiviniemestä ja Tiilikaisesta, kertovat vain, että Väyrysen ihastelusi on jäänyt 70- ja 80-luvuille, silloisen keskustan kaikkialle kurottelevaan ja kaikkea mahdollista syleilevään kannatuksen kalasteluun, jolle ei ollut mitään muuta perustetta kuin Kekkosen aikaansaama kepun ikuinen halltusasema ja kokoomuksen ikuinen paitsio, jonka vasta koivisto korjasi.
Minusta sun pityäisi, Seppo, ottaa enemmän huomioon, että maailma on nyt ihan erilainen kuin 30 vuotta sitten. Itse asiassa siitä toimintaympäristöstä, jossa 80-luvulla olimme, ei ole enää mitään jäljellä, kohta ei edes Nokiaa.
Kai muuten huomasit vaalituloksista, että kepun vanhat änkyrät, Väyrynen kärjessä, putosivat ensimmäisinä eduskunnasta ja poheenjohtajakisassa loppusuoralla ollut Pekkarinenkin jäi huimasti alentuneella äänimäärällään tuhansia ääniä jälkeen Keski-Suomesta eniten ääniä saaneesta keskustalaisesta.
Kun Pekkarinen osasi tehdä oikean johtopäätöksen siitä, miten maailma on muuttunut eikä mennyt edes mukaan kepun ryhmyriäänestykseen, niin eikö sunkin, Seppo, olisi aika huomata sama juttu? - kerimäen poke
.
Keskustan pitkän liu'un aikana jostain 2003, sä olet johdonmukaisesti valaistunut näkemään yhä laadukkaampaa keskustalaisuutta yhä vähäisemmäksi hiipuvassa jengissä. Vanhanen oli kaikkien aikojen floppi, jonka säälittävät jäljet näkyvät, ja Mari korkeintaan maakuntasarjan tasoinen edustaja.. ja vaalitulokset poskellaan, mutta Kepun johto on sulle sitten lähes maaliman parasta.. heh.
Mitä eurooppalaisuuteen tulee, emme me ole olleet Euroopan ulkopuolella hetkeäkään. Sä sekoitat sen sekä sen että meille kusettamalla dumpatut EU:n ja euron totuudet ovat sulle vuorisaarnaa, etkä sä halua hiffata edes sitä että läpimädän sopparin avoin arvostelu on ok, olethan sä itsekin ollut tekemässä ja näkemässä..
Eurovaluutta on jo kuollut, vain muutamien kermaa kuorivien pankkitsuppareiten "kunnia" vaatii" näitä menoja. Ja onhan se selvää että aivan kuten meillä Wahvamarkka-Maunin menoissa lamaa viriteltäessä, tiesivät tänne vaaluuttaa lainaavat SP:n takaavan 100 % lainat joa korot,.. kuten nyt on Juri Käteinen tahollaan kuin oman aikansa Viinanen, pankkin tsupparina.. Monokansa maksaa verisesti suraan ja EKP:n kautta, joka on maailman tappiin lastattuna täyteen roskaa... noit rosvonaiden arvottomia papereita.. jotka EU:n jäsenten monokansa jossain vaiheessa, aika pian - 100 % varmuudella maksaa..
SH- You know who
Se siitä.
Olen valaistunut näkemään viisaana sen keskustalaisuuden, joka näkyi etenkin Vanhasen/Kiviniemen hallituksen linjauksissa viime vaalikaudella.
Sinä näytät edelleen haikailevan aikaa ennen EU:ta, mutta sitä et saa takaisin, joten koeta elää tätä päivää sinäkin.
EU-jäsenyys ja euro valuuttana ovat tuoneet meille ennennäkemättömän taloudellisen vakauden, sillä ulkona EU:sta olisimme tuhlanneet itsemme köyhyyteen jatkuvalla inflaatiolla ja devalvaatioilla, joista pääsimme viisaasti eroon juuri EU:n avulla ja saimme aikaan uskomattoman talouskasvun 90-luvun alun jälkeen, joka notkahti vain jenkkien aiheuttaman finanssikriisin tsunamiaaltoon, kun se vei vientimme ostajamailta ostovoiman.
Keskustan kannatus alkaa varmasti kasvaa sitä mukaa, kun nuori väki pääsee äänestysikään, ellei kepu jättäydy persujen kylkeen linjattoman oppositionarinan apupuolueeksi. Jos kepu sen tekee, niin nuorista kasvaa joko kokoomuslaisia tai vihreitä, koska nykymuotoisen Heinäluoman ja Urpilaisen sdp:n päivät ovat luetut ja Arhinmäen vasemmistoliitto kiinnostaa vain pientä idealistisiipeä nuorten porukoissa. - kerimäen poke
You know who kirjoitti:
Se siitä.
Olen valaistunut näkemään viisaana sen keskustalaisuuden, joka näkyi etenkin Vanhasen/Kiviniemen hallituksen linjauksissa viime vaalikaudella.
Sinä näytät edelleen haikailevan aikaa ennen EU:ta, mutta sitä et saa takaisin, joten koeta elää tätä päivää sinäkin.
EU-jäsenyys ja euro valuuttana ovat tuoneet meille ennennäkemättömän taloudellisen vakauden, sillä ulkona EU:sta olisimme tuhlanneet itsemme köyhyyteen jatkuvalla inflaatiolla ja devalvaatioilla, joista pääsimme viisaasti eroon juuri EU:n avulla ja saimme aikaan uskomattoman talouskasvun 90-luvun alun jälkeen, joka notkahti vain jenkkien aiheuttaman finanssikriisin tsunamiaaltoon, kun se vei vientimme ostajamailta ostovoiman.
Keskustan kannatus alkaa varmasti kasvaa sitä mukaa, kun nuori väki pääsee äänestysikään, ellei kepu jättäydy persujen kylkeen linjattoman oppositionarinan apupuolueeksi. Jos kepu sen tekee, niin nuorista kasvaa joko kokoomuslaisia tai vihreitä, koska nykymuotoisen Heinäluoman ja Urpilaisen sdp:n päivät ovat luetut ja Arhinmäen vasemmistoliitto kiinnostaa vain pientä idealistisiipeä nuorten porukoissa.-
Väärä tulkinta sulla:
** Sinä näytät edelleen haikailevan aikaa ennen EU:ta, mutta sitä et saa takaisin, joten koeta elää tätä päivää sinäkin....**
En haikaile pätkääkään, vaan ainostaan ja 100% sanon että me olemme olleet Euroopassa noin tuhat vuotta, siis sen ajan kuin kansallista historiaamme on koottu..
EU -ja sitten euro-kritiikki pohjautuu niinkin yksinkertaiseen asiaan kuin:
Älyttömän, meille todella kalliiksi jo tulleen sopimuksen laatuu, lähes sen kaikilta osiltaan!
Kuten edellisessä jo sullekin sanoin, - olethan sinäkin ollut mukana varmaan sadossa tai ehkä tuhansissa neuvotteluissa -, eri jutuissa on kehittynyt erilaisia sopimuksia, joskus hyviä - joskus päin peetä!
Meidän EU-sopparimme tekijöitten todelliset motiivit eivät olleet ensisijaisesti kansalliset, vaan jotain aivan muuta. Jokaisella on vapaus verrata sopimustamme kenen vain toisen EU-maan vastaavaan, asia on kohtuullisen helposti haivattavissa.
t SH - You know who
kerimäen poke kirjoitti:
-
Väärä tulkinta sulla:
** Sinä näytät edelleen haikailevan aikaa ennen EU:ta, mutta sitä et saa takaisin, joten koeta elää tätä päivää sinäkin....**
En haikaile pätkääkään, vaan ainostaan ja 100% sanon että me olemme olleet Euroopassa noin tuhat vuotta, siis sen ajan kuin kansallista historiaamme on koottu..
EU -ja sitten euro-kritiikki pohjautuu niinkin yksinkertaiseen asiaan kuin:
Älyttömän, meille todella kalliiksi jo tulleen sopimuksen laatuu, lähes sen kaikilta osiltaan!
Kuten edellisessä jo sullekin sanoin, - olethan sinäkin ollut mukana varmaan sadossa tai ehkä tuhansissa neuvotteluissa -, eri jutuissa on kehittynyt erilaisia sopimuksia, joskus hyviä - joskus päin peetä!
Meidän EU-sopparimme tekijöitten todelliset motiivit eivät olleet ensisijaisesti kansalliset, vaan jotain aivan muuta. Jokaisella on vapaus verrata sopimustamme kenen vain toisen EU-maan vastaavaan, asia on kohtuullisen helposti haivattavissa.
t SHMiten vaan, mutta keskusta löysi tulevaisuuden linjansa vasta viime vaalikaudella, vaikka menettikin konservatiiviset aitovierillä seisoskelevat siltarumpupolitiikan kannattajansa persuille. Tämähän näkyy hyvin siitä listasta, jonka saat, kun katsot ketkä uudelleenvalinnastaan varmat kepulaiset jäivät nyt valitsematta.
Pointti siis ei ole siinä onko EU:n joku sopimus oikea vai väärä, vaan siinä perustuuko politiikka siihen, mitä tulevaisuudessa pitäisi tehdä vai siihen, mistä menneistä päätöksistä jatkuvasti naristaan.
Euroopassa ollaan oltu tuhat vuotta, joten ajattele nyt vaikka sitä, miten meidän pitäisi olla Euroopassa seuraavat 10-20 vuotta. Pidemmällekin saa ajatella.
- kepupaskoa
Kepulaisten oppositiopoliitiikka ei ainakaan parane näiden kilttien ja pehmeiden ihmisten asioista. SDP:n piti vaihtaa tämä puhuessaan melkein itkuun purkahtava Tarja Filatov kesken kauden Eero Heinäluomaan. Niin kuin silloinkin nähtiin miten SDP:n oppositiopoliitiikka sai vauhtia ja samalla näkyvyyttä mediassa, mutta eipäs Tarja Filatovin aikana.
Mari Kiviniemi on näyttänyt karvansa ja sen, että ei kunnioita ja eikä arvoa poliitiikassa menestyneille, niin kuin Mauri Pekkariselle. Miten tämä Mari Kiviniemi voi istua puheenjohtajanakaan maajussien aatteen kannattajaksi, vähän on kuin väärässä veneessä?
Tämä uuden poliitiikan suunta ja kepulaisten kaupunkilaiskosiskelu ei uppoa, koska parempia vaihtoehtoja on tarjolla. On tuoreessa muistissa se, miten kepulaiset hallitusvastuussa ollessaan vetelivät punakynällä rukseja pääkaupunkiseudun hankkeiden esittäjille. Espoolaiset veronmaksajat joutuivat rahoittamaan Kehä I:n kunnostuksen ja Vantaalaiset Kehä III:n, lainaamalla rahaa valtiolle. Mitenkähän näiden tien korjauslainojenkaan sitten on käynyt? Maksaneekohan porvarihallituksen raiskaama persaukinen valtio niitä koskaan takaisin, ahmaisee korotettuina valtio-osuuksina kepulaisille kunnille? >>>Kuitenkin on käynyt niin, että Keskustan vallan aikana ovat köyhyysluvut karanneet päättäjien käsistä, kurjistuminen ja kansan kahtia jakautuminen on päässyt valloilleen, velkaantuminen on huimassa turbolenssissa..
- kerimäen poke
Kun alat esittämään tilastoja, aloita ne sitten vuodesta 2003. Samoin pitää sijoittaa kokonaisuuteen taannoisen taantuman hetkellinen pudostus ylimmissä tuloluokissa, jotka antoivat harhan totisiin faktoihin, ja vaikuttavat sitä vääristäen.
Vedä siis käyräsi vuodesta 2003 - 09, ja lisää mukaan melko valmis ennakoitu 2010 tulos.. ja ryhdy siitä sitten keskustan näyttöjä kehumaan.
Jos todella haluat ryhtyä yhteiskuntarakenteen ja po muutosten analyytikoksi, edes näin debattitasolla, niin etsi sitten rehellinen lähtökohta vuosien 1985/7 haarukasta.. Listaa silloiset työttömyysluvut ja vertaa niitä nykyisiin, samoin valtoin, kuntien ja ykstyisten velka, rehelliset köyhyysluvut... vertailuun. Sitten pitää myös tietää millä monetilla ovat 1990 alkaneen laman lunnaat, pitkälle yli 130 mrd euron kokonaisuus. Korostan että niitä ei esiinny valtion tilinpäätöksessä, mutta ei niitä ole maksettukaan. Muutama esimerkki; Pankkitukilain osuus, yli 100 mrd markkaa: - Valtion valuuttaluotot 670 mrd markkaa oli pakko emuvarauman vuoksi muuttaa 1999 mennessä markkaluotoiksi, niissä vakuutena eläkevakuuttajilta vastaava summa, edelleen "kiinni".. - Valtion virkamieseläkkeitten kadonnut osuus 1999 mennessä, noin 36 mrd markkaa..jne.. yhteensä yli 800 mrd markkaa = vajaat 130 mrd euroa..
..Uskosi Keskustaan on säälittävää, kehusi vain yltyy kun kaikki se joka tavallisten kansalaisten maailmassa liittyy päivittääiseen elämään, on siirtynyt Ahon aloituksen ajoista Keskustassa pois päiväjärjestyskestä..
Koko ryhmä on muuntunut kuntien ja yleensäkin julkisen sektorin ylimystön, keski -ja perusvirkamiesten suojelu -ja vallassapysymisen organisaatioksi.
Katso kannatusta, vertaa väittämisiäsi yhteiskunnnan todelliseen kaaokseen.
Kun olet ilm, tosissasi, olisi tärkeintä että et yrittäisi kus***taa muita, ja tietoisesti ehkä isteäsi, silmään.
t Seppo Hietanen - hullun vinkeet
Lasol-rauniohan se siinä vikisee homoäänellä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574151Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643391Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541768Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251625Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961406Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131907Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769