Miten perunat saa itämään?

Ei tapahu mitää?

Yleensä perunat itää jos ovat jääkapissa tai kellarissa ettei heti ole ehtinyt syömään. Nyt kun on pöydällä huoneenlämmössä, niin ollut jo ainakin 2 viikkoa eikä idä ollenkkan?

Miten saa perunat itämään?

14

2149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pottupotti

      Siirrä ne lännen puoleiselle ikkunalle ,niin ne alkavat itää..:D

    • potaatti

      Liikaa valoa. Vie ne pimeään kellariin vähäksi aikaa, kyll se siit sit lähtee. Ps perunaa ei saa säilyttää auringossa siitä tulee vihreä pottu joka on myrkyllinen.

    • gyuihj

      Olet ostanut säteilytettyä, kuollutta ruokaa

      • M&MK

        Ei sitä saa säteilyttää, eikä tässä maassa ole enää edes säteilytyslaitosta (steriloivat mausteita, leikkausvälineitä ym)

        Mausteet (kaukomailta tulevat) pitää muuten säteilyttää, sillä niissä on lähes aina sellaisia tuholaisia ja tauteja ettei niitä voi tuoda käsittelemättöminä EU:n alueelle.
        Myyntikin olisi hankalaa kun pussissa olisi hetken kuluttua ylimääräisiä asukkaita.


    • Siemenperunaksi

      Onko nämä vastaukset vitsejä?

      Asia on vakava kun peruna pitäs saada itämään koska se pitäs istuttaa maahan siemenperunaksi.

      • Jjeeves

        Kokeile nyt vielä huoneenlämmössä mutta hämärämmässä paikassa kuin keittiö. Hommaa myös toista lajia kokeeksi. Jos marketissa on jo iduillaan olevia pottuparkoja niin osta niitä; niillä saattaa olla "taipumuksia".


    • <hjf
    • Maat&metsät.kand

      Jos ovat alkuperältään ulkomaisia perunoita, niin ne on luultavasti käsitelty idunestoaineella. Kotimaassa ei noita aineita saa käyttää, eikä käytetä (paitsi kuminaöljyä, joka on luonnontuote).
      Kotimaisenakin myyty peruna saattaa oikeasti olla ulkomaista, sillä alkuperän huijaaminen on yleistä.

      Valo ei vaikuta itämiseen muutoin kuin niin, että tulevat idut ovat jo alussa vihreitä ja paksuja. Pimeässä tulee vaaleita ja pitkiä ituja.

      Jos ne ovat ulkomaisia perunoita, niin en suosittele niiden istuttamista muutenkaan, sillä ulkomailla on paljon kasvitauteja ja niiden maahantuloa yritetään estää. Siis pelkästään sillä että viljelee jossain pienen alan taudeilla saastunutta perunaa saattaa saada omalle yhteiskunnalle kymmenien miljoonien vuosittaiset vahingot aikaan. Esimerkiksi peruna-ankeroinen on erittäin vaarallinen tuholainen ja olemme siltä onneksi vielä säästyneet.

      Ja sama juttu on myös muiden kasvien kanssa, eli pitäisi kylvää ja istuttaa vain sellaisia kasveja jotka ovat tarkastettuja tai muuten varmasti ulkomaisista taudeista vapaita.


      Euroopassa on muuten sellainenkin kasvituholainen liikkeellä joka periaatteessa kykenee tuhoamaan lähes koko metsäteollisuutemme.
      http://www.metla.fi/metinfo/metsienterveys/lajit_kansi/buxylo-n.htm

      Siis tuo siirtyy jopa ulkomaisten lautojen mukana.

    • luomua kotiin

      Osta luomuperunoita ja idätä niitä, ei noi myrkkyperunat idä on käsitelty silleen, että eivät enää idäty. Eihän leipäkään enää homehdu vaikka miten yrittäs, mutta luomuleipä kyllä homehtuu.

      • M&MK

        Ei tarvitse olla luomua ja sen luomuperunankin voi periaatteessa käsitellä sillä kuminaöljyllä (vaikka se onkin meillä harvinaista, sillä yleensä meillä on paremmat kellarit kuin etelämmässä, jossa varastoitäminen on oikea ongelma).

        Lajikekin vaikuttaa ja jos haluaa varhain itävää perunaa, niin Van Gogh on meillä viljeltävistä ensimmäisenä idulla siellä kellarissa.

        Ja kyllä se leipäkin homehtuu, sillä harvassa niistä on homeenestoaineita täällä.
        Paperipussissa ei homehdu, sillä kosteus laskee siinä nopeasti niin alas ettei home viihdy.


    • Perina itää

      kun sen kääntää kohti itää eli rintamasuunta Mekkaan.

    • bio- loogi

      jos olet tuhkamuna, peli on menetetty.

    • Itukimppu

      Jännä ettei idä. Aineella käsiteltyjä selvästi. Osta puutarhamyymälästä niin saat hyviä siemenperunoita ja sitä lajiketta kuin haluat.

      Joskus aikanaan kun kävin kylmäkellarista pottuja hakemassa niin ne oli helppo löytää kun hamuili pimeässä vähän säkin yläosaa. Siitä vaan otti kimpun pitkiä ituja kouraan ja veti ne perässä killuvine perunoineen ulos säkistä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2338
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2213
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1545
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1534
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1447
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1093
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      984
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      954
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe