Nyt on selvinnyt että mistä se 6-8 miljardin euron aukko ja velkatarve on tullut Suomen Valtion budjettiin.
Kataisella on omalla pankkitilillään 6 miljardin euron verran säästöjä.
Jyrtsi itse sanoo että ne on ihan omalla työllä hankittu. Ja monen vuoden säästäväisyydellä kerätty pankkiin. Vahvasti epäilen tuota. Ei näytä mies kulkevan missään huonoissa vaatteissa ainakaan, ja lomareissullakin oli perheen kanssa juuri.
Joku Gaddafin juttu siinä on täytyny tehdä, koska Gaddafilla sanotaan myös olevan jotain 5,5 miljardia ulkomaisilla tileillä. Siis melkein 1:1:een sama summa kuin Kataisella.
Ne G:n rahat on ainakin nostettu valtion öljykassasta etupäässä. Mistä ne Kataisen isot säästöt oikeen on tulleet?
Kataisella 6 mrd.:n säästöt
9
116
Vastaukset
- fjskaljdsadsa
No eikös valtionvarainministeri tienaa jotain miljardin vuodessa kaikkine tukineen ja lisineen?
- 2 halpaa vuotta
> No eikös valtionvarainministeri tienaa jotain miljardin vuodessa
Mutta vaalikausi on vain 4 vuotta ja säästöt on jo 6! Tuo tarkoittaisi että Katainen olis jo nyt ottanut kottia pari seuraavaa vuotta etukäteen.
"Lupaan pääministerinä työskennellä kaksi ekaa vuotta ilman palkkaa." - Osaselitys näissä
"valtionvarainministeri tienaa jotain miljardin vuodessa "
Kansanedustaja Ministeri tienaa jonkin verran alle tuon kuitenkin.
Tää savolaisten sivu tietää kertoa Kataisen tienestien v. 2007 sanotaan olleen vain 146.476 euroa. http://www.savonsanomat.fi/teemat/verotiedot/jyrki-katainen-maksoi-veroja-46-prosenttia/276104
On siis Kataisen pakko nostaa se loppuraha vaikka tekaistuina km-korvauksina. Ajaa ns. "kynällä kilometrejä" ajopäiväkirjaansa. Tai nostaa ulkomaan päivärahoja, vaikka on samaan aikaan Siilinjärven mökillään pilkillä.
Millään muilla selityksillä toi miljardin aukko ei tule millään täyteen.
- me-262
Ihmekös tuo.
Hyvää hommaa olla suuren rahan sätkynukkena...
Suomalaiset poliitikothan eivät tunnetusti ota lahjuksia vastaan.
Ei sellaista voi sattua näin uljaan tähden alla...
Ps. Jyrpä Katainen on Suomen vihollinen n:o 1. - Hiukan ero näissä
Taas tätä samaa kateilua, mitä hittoa ne kenenkään ministerin tienaamiset kellekään ulkopuolisille kuuluu. Sitä paitsi Hesarin mukaan pörssifirmojen toimitusjohtajien liksat nekin on keskimäärin jotain 790 miljoonaa euroa vuodessa.
http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2011/05/19/hs-suuryritysten-johtajien-palkat-nousivat-suomalaisen-keskipalkan-verran/20117104/139
Jos pääministeri sitten tienaa hiukan enemmän, vaikka täydet miljardikin euroa, niin onhan sillä paljon isompi vastuu kuin yhden firman toimiyusjohtajalla. Kataisella pääministerinä varmana enemmän huolehdittavaa kuin jollain yhellä kuppasella firmalla.- Helmitaulut takas
> jotain 790 miljoonaa euroa vuodessa.
Onko siellä KOK ja Hanna-Leena Hemming taaskin kirjailemassa vai? Desimaalipisteen paikka on edelleen hakusessa, niinkuin Kokoomuksessa tuntuu olevan vähän joka toisella. - Sanon vielä kerran
Helmitaulut takas kirjoitti:
> jotain 790 miljoonaa euroa vuodessa.
Onko siellä KOK ja Hanna-Leena Hemming taaskin kirjailemassa vai? Desimaalipisteen paikka on edelleen hakusessa, niinkuin Kokoomuksessa tuntuu olevan vähän joka toisella.Kaikkien viisastelijoiden kiusaksi haluan sanoa että minulla ovat kyllä ne desimaalipilkut pysyneet koko ajan oikeassa paikassa. Sitä ei valitettavasti voi sanoa täällä ja aamu-TV:ssä monesta muusta keskustelijasta.
Olen aivan selvästi sanonut että kyse on miljardeista eikä siis tuhansista niinkuin jotkut ovat väännelleet. Tässä täytyy nyt tarkentaa sitä tosiasiaa että kun yksittäisen ministerin yhden kuukauden kuukausipalkan sijaan puhutaan tosiaan ministerin koko vuoden palkasta, niin kokonaisen kalenterivuoden osalta kyse ministerin palkasta, niin vuosipalkassa siinä on siis kyse 790 miljardista eurosta. Tässä on se desimaali nyt oikeassa paikassaan.
Tulikohan asia nyt riittävän selkeästi sanotuksi? Että kaikki voisivat vähitellen alkaa ymmärtää tällaisia hyvin yksinkertaisia raha-asioita.
Terveisin
Hanna-Leena Himmeng
Kansallinen Kokoomus Espoo
- nolla helinää
keskustelun taso on NOLLA ja älykkyyttä löytyy tasan yhtä paljon
- Voi vaihdella
"" keskustelun taso on NOLLA ja älykkyyttä löytyy tasan yhtä paljon
Siis viisasteletko sä nyt että keskustelun taso olisi sun mielestä ihan Tasan nolla?
Yleensä ihan tasan nollaa on kenenkään vaikeaa saada aikaiseksi, luku menee yleensä joko hiukan alle nollan tai sitten jonkin verran päälle nollan.
Tässäkin voi olla kyse esim. 0.02:sta tai 0.0002 tai -0.00002:: tms.
Siis että kuitenkin hiukan plussalla tai hiukan miikalla olisi kaiken kaikkiaan.
Hanna-Leena Himmeng
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632132Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51785Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361278En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38708- 19696
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689