Äänestä perussuomalaisia, jos tahdot kokoomuksen, vihreät, vasemmistoliiton, sdpn, rkpn hallitukseen, jos et äänestä perussuomalaisia, saat kuitenkin kokoomuksen, vihreät, vasemmistoliiton, sdpn, rkpn ja ehkä jopa keskustankin hallitukseen.
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=55304:ruotsalaisarvio-qjokainen-hallitus-ilman-perussuomalaisia-on-hyvae-hallitusq&catid=4:ulkomaat&Itemid=6
"Expressen ei usko vasemmistoliiton saavan ministeripaikkoja, mutta pitää jo pelkkää kutsua hallitusneuvotteluihin osoituksena siitä, kuinka erilainen Suomen poliittinen kulttuuri on Ruotsin vastaavaan verrattuna.
- Kutsuisiko Fredrik Reinfeldt (Ruotsin kokoomuksen puheenjohtaja) Lars Ohlyn (vasemmistopuolueen johtaja) hallitusneuvotteluihin. Mahdollisesti kyllä. Jos kolmas maailmansota olisi ovella, lehti irvailee.
Expressen arvelee perussuomalaisten kannatuksen kasvun yhdeksi syyksi juuri suomalaisen konsensuspolitiikan arvostelun: kansalaisten äänestyskäyttäytymisellä ei ole mitään merkitystä, sillä hallitukseen menevät kuitenkin samat vanhat puolueet. Lehden mielestä Kataisen toiminta todistaa tämän.
- Pahemminkin voisi silti olla. Jokainen hallitus ilman perussuomalaisia on kaikesta huolimatta hyvä hallitus, lehti päättää pääkirjoituksensa."
Sama ketä äänestät
4
<50
Vastaukset
- fantastista...
Täältä löytyy lisää ironmikessin ym. "käteis" juttuja lisää!!!!
Lukekaa kyseinen Iiron blogi kokonaan, pääseekö näillä "mielipiteillä" eduskuntaan koskaan???
www.tiedonantaja.fi - Expressenille
tiedoksi: meillä valtion johdolla on tärkeämpääkin tekemistä kuin pitää kokaiiniorgioita. Täällä neuvotellaan hallituksesta kun siellä irstaillaan nenä pölyssä.
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=55305:myrsky-ruotsin-kuninkaan-ympaerillae-jatkuu&catid=35:ulkomaat&Itemid=6- Keskusta hallituksee
Kai muistatte miten hyvin asiat olivat silloin, kun Keskusta oli hallituksessa, nyt puhutaan leikkauksista ja säästöistä, silloin juhlittiin kulutusjuhlia. Keskusta pitää ehdottomasti saada hallitukseen, vaikka sitten kokoomuksen tilalle.
- Minäkin kaipaan
Keskusta hallituksee kirjoitti:
Kai muistatte miten hyvin asiat olivat silloin, kun Keskusta oli hallituksessa, nyt puhutaan leikkauksista ja säästöistä, silloin juhlittiin kulutusjuhlia. Keskusta pitää ehdottomasti saada hallitukseen, vaikka sitten kokoomuksen tilalle.
Vanhasen rehellisyyttä ja vilpittömyyttä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614192Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653423Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541785Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251640Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961417Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132923Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115822Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17785