uskoisin että täältä löytyy älyä ongelmaani, joka koskee kaasuhellaa, vai liesikö oikeampi sana. en ole vastaavaan törmännyt edellisessä työpaikassani. nyt kaikki pannut ja kattilat ovat paksussa noessa pohjasta, ja joka paikka aivan sotkussa! onko vika hellassa, kaasussa vai käyttäjässä? keitän pienimmällä , silti nokeaa (siis säädetty pienimmälle teholle)
kaasuhellasta nokea
15
4220
Vastaukset
- sepän poika
Vika on hellassa ja älä missään tapauksessa käytä sitä ennen huoltoa.
Kerronpa oman teoriani, joka on tietenkin maallikon, ei asiantuntijan teoria:
Kun kaasu virtaa putkiston läpi kohti poltinta, se sitten viimein saapuu kohtaan, jossa kaasu ja ilma sekoittuvat eli siellä on yhteys vapaasti ympäristöön eli asuttuun tilaankin. Jos siinä kohtaa on vaikka hämähäkin seittiä, pölyä tai muuta moskaa, ei kaasu-ilmaseos ole palamiselle sopiva, vaan se alkaa palaa epätäydellisellä seoksella, mistä on merkkinä se savuttaminen. Eli kannen alta pitää nuo putket ja seoksen syntymiskohta putsta kaikesta ylimääräisestä. Voiha se roskamäärä vielä lisääntyä ja pian kaasua virtaakin muualta kuin polttimesta ja tuloksena on iso BUM.
Tämä siis vain teoria, mutta ei kai hassumpi, ainakin kannattaa varoa kaasulaitteen poikkeavaa toimintaa. Kaasuhan on varsin tehokkaassa muodossa olevaa energiaa, joka syttyy helposti, muuallakin kuin vain kaasuhellan polttimessa ja ilmaa raskaampana se laskeutuu lattialle ensimmäiseksi ja sitä ei heti haista, vaikka siinä onkin erittäin voimakas hajuste juuri tuosta syystä.- alkup-jikrgjkrf
ihmetyksen aihe onkin se, että hella on bran new , eli juuri ostettu. miten siinä silloin voi olla pölyä tms? ...
- ????????????????????
Onko nyt tämä " liesi " mökissä vai Kabe Haciendassa? Harvassa asuntoautossa on liesi!
- Jos kerran
...brand new, niin laitevalmistajan takuu/virhevastuu -keskustelu ekana käyttöön.
- Puhdasta kaasua
Kokeile 1-laadun nestekaasua, sitä itänaapurin halpaa 2-laatua kun käyttää niin nuohottavaa riittää kaasulaitteissa, kun se ei pala puhtaasti.
- urpoko-oon
aP. VASTAA, KYSE ON SIIS hellasta, vain kaksi "levyä" . jos vika on kaasussa, mitä mitää sanoa huolttiksen kassalla kun menee ostamaan nestekaasua ????
kysäisenpä netraudasta, sieltä kyseisen pelin tilasin.- mökkimies2
Minulla sama ongelma ikean kaasutasossa. Siinä on suuttimet jotka on tarkoitettu maakaasulle. Ovat liian isot. Laite ostettiin Haaparanan ikeasta, eikä siinä ollut muita suuttimia mukana. Manuaalissa lukee että pitää tilata uudet suuttimet huollosta .Mutta mistä kun suomen puolelta ei tunnu löytyvän huoltoa ikean laitteille.
- apukuski tomtom
Kyselin isältä, työpaikallaan työkokemusta kaasusta, polttoaineista ym. ja karavaanari n. 20v.
Kysymyksessä on uusi kaasulaite, mieluusti laite viedä sinne mistä on ostanut.
Yleisin syy on primääri-ilman (ensiöilma) säätö, pieni mutteri jolla säädetään tulevan ilman sopivuus. Kaasuliekin pitää olla sininen, jolloin palaa puhtaasti.
Paineen määrä 30mbar (millibaaria).
Yleisimmät syyt kaasukeittimen nokeamiseen, ilmasta puute, suutin pois kokonaan, tai liian suurella. - noki-ilma
ilmoo,ilmoo pittää suaha ku kaasua o.
- neuvosto
virittele pallogrilli vankkurin lattialle, niin et nokea suotta kattiloitasi ja lämpöäkin piisaa.
- MB vlk
Omalta kokemukselta; meillä sama kokemus. Kaasu oli pullossa jotain "pullonpohjaa".
Nokesi, vein pullon sinne mistä ostin, ja selitin asian.
Sain uuden pullon ja sen jälkeen toimi .
Piti kyllä puhdistaa kaikki polttimet!
M.B - alkup. kirj.....
soittelinpa firmaan mistä ostin. liesi kuulemma on sekä kaasuputkeen liitettävä, että pulloon, ja eri suuttimet eri tarkoitukseen. niinpä vaihtosuuttimet kuulemma paketissa sitä varten. ok, lopetin puhelun ja läksin etsimään myyntipakkausta. eipä ollut minkäänmaan vaihtosuuttimia, vain kiinnitys-systeemit (upotettava malli). no taasko mä perhana sinne soitan ja jonotan...prrr-...
- Wilhelmiinatarhuri
Meillä mökillä sama ongelma grillin sivukeittimessä. Hämähäkin pesä polttimen alla olevassa putkessa. Julmana kodin rikkojana putsasin pesän pois ja grillaaminen voi alkaa!
- Xltyökkäri
Mutta entäs ilmalämmitys? meillä on talviseisokinaikana tullut hämähkinverkkoja pahviputkiin.
- Liekin_väri
Liekin on oltava sininen. Jos on keltainen, saa ilmaa liian vähän ja nokeaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1645476Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii714857Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta343761Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom233135Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole493038Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1582806Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862643Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava182624Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin712366Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt652009