Mihin joutuvat kuolemansa jälkeen ne ihmiset, jotka eivät koskaan ole kuulleetkaan Jumalasta eikä Jeesuksesta, pelastuksesta, Raamatusta...Ovatko nämä ns. fyllisakkia, että hyvikset pääsevät taivaan iloihin?
Entä sitten sellainen pienempi juttu, kun Raamatussa kerrotaan Jumalan huolehtivan siitä, että Raamatun sana pitää kutinsa ja on aina oikea. Miksi sitten katolinen kirkko joskus muinoin on lisännyt Isä meidän -rukoukseen kaksi säettä lisää, että luvun seitsemän mystisyys pysyisi merkittävänä..
Entä sitten sellainen pienempi juttu, kun Raamatussa kerrotaan Jumalan huolehtivan siitä, että Raamatun sana pitää kutinsa ja on aina oikea. Miksi sitten katolinen kirkko joskus muinoin on lisännyt Isä meidän -rukoukseen kaksi säettä lisää, että luvun seitsemän mystisyys pysyisi merkittävänä..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hyvä kysymys! Tuota on koko kristinuskon historian ajan kyselty lukuisia kertoja ja uskon, että apostoli Paavalin vastaus on aika kattava:
"Pakanakansatkin, joilla ei ole lakia, saattavat luonnostaan tehdä, mitä laki vaatii. Silloin pakanat, vaikkei heillä lakia olekaan, ovat itse itselleen laki. Näin he osoittavat, että lain vaatimus on kirjoitettu heidän sydämeensä. Siitä todistaa heidän omatuntonsakin, kun heidän ajatuksensa syyttävät tai myös puolustavat heitä. Tämä tulee näkyviin sinä päivänä, jona Jumala minun julistamani evankeliumin mukaisesti tuo ihmisten sisimmätkin salaisuudet Kristuksen Jeesuksen tuomittaviksi" (Room. 2:14-16)
Eli siis ne ihmiset, jotka ei ole kuulleet Jeesuksesta mitään, tuomitaan sen perusteella, mitä he ovat tehneet. Kävi heille miten tahansa voimme luottaa, että Jumalan tuomio on oikeudenmukainen. Jumala haluaa, että jokainen ihminen pelastuu, koska Hän rakastaa jokaista. Siksi meidän uskovien on kerrottava kaikille kansoille evankeliumi.
Ei ole olemassa "fyllisakkia", vaan kaikki ovat Taivaan Isän silmissä korvaamattoman arvokkaita. Eivätkä "hyvikset" pääse taivaaseen, vaan ainoastaan ne, jotka uskovat Raamatun julistaman evankeliumin Jeesuksesta. Kyse on pelkästään armosta, ei ansiosta.
Toivottavasti tämä selkiytti asiaa edes jotenkin :)
Selkeytti paljonkin ja olen suorastaan huojentunut. Kiitos asiallisesta vastauksesta.
Paljon oikeudenmukaisempaa olisi tuomita jokainen ihminen tekojensa mukaan. Silloin olisimme kaikki ihmiset Jumalan silmissä saman arvoisia. Mikään muu tapa ei ole oikeudenmukainen.
kaikki pääsevät taivaaseen eli tuonpuoleiseen. Se on tässä ihan vieressä, "verhon takana".
Siellä ollan lomalla ennen koulun aloittamista uudelta luokalta.
Jälleensyntyminen on totta.