Tahdon tietää tämän
Montako ristiriitaa raamattu sisältää
Pyhä kirja
32855
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Tutkimisen jälkeen ovat kaikki kadonneet. Harmi vain että tämä tutkimus vaihe unohtuu kaikilta jotka sanovat Raamatun olevan ristiriitainen kirja ja joudumme taas kuuntelemaan sadannen kerran Vanhan Testamentin ja Uuden Testamentin eroavaisuuksista, niin tylsästi, taas kerran. Mutta jos joku tosissaan haluaa tietää tästä asiasta jotain, hän on aina tervetullut, mutta ateistit eivät, koska he ovat jo luopumuksensa valinneet.
silmät on se katsokoon, jolla aivot on se ajatelkoot.
Selittelemällä voi keksiä vaikka mitä, mutta raamattu on yksi moniselitteisempiä ja ristiriitaisimpia kirjoja mitä ikinä on tehty.
Aamen
Nokun juuri ei ole. Kaikki nämä jotka "tulkitsevat" Raamattua, unohtavat jonkin kohdan Raamatusta eivätkä hyväksy sitä sellaisenaan. Ei ole nyt yhtään suuntausta taikka yhteisöä joka olisi oikeassa Raamatun suhteen. Ne joillekka Raamattu avautuu kokonaan, eivät ole mitenkään yhteydessä toisiinsa (ryhminä jne). Ei Raamattu tulkitakseen tarvitse mitään taikka ketään muuta, Jumala avaa Raamatusta sen mikä on tarpeen.
Ristiitaista tietoa on varmaankin sadoittain. Olen täällä jo muutamia osoittanutkin ja lisää tulee kunhan ehdin tutkia.
Uskooko kukaan järjissään oleva esim, että 500 000 israelilaista kaatuu YHDESSÄ taistelussa, kuten 2 Aik. 13:17 kertoo. Tämä on enemmän kuin yhdessäkään taistelussa toisessa maailmansodassa, jossa aseistus oli sentään aivan eri luokkaa.
tuskin olet edes lukenut sataa sivuakaan! Sitäpaitsi millähän tavalla ihmisen heikko ja erehtyvä äly voisi voittaa Jumalan totuuden?
Tieteestä huomaa että ei mitenkään..
Sittenhän voisi ihmetellä kuinka koko toisessa maailmansodassa kuoli n. 6milj. juutalaista?!
Juutalaisten surmaaminen kesti vuosia, joten älä yritä viisastella, kapasiteettisi ei siihen riitä.
Kerroppa tolle ex-libresselle kilometrin mittainen stoori tieteen saavutuksista, väittämistä ja kehityksestä niin se vastaa että tiede ei tiedä yhtään mitään kun raamattu TODISTAA kaiken toisin.
Tiede taas ei voi todistaa esimerkiksi raamatusta yhtään mitään koska raamattu kerran TODISTAA ettei koko tiedettä edes OLE.
siinä siis vaan TÄYDELLINEN umpikuja.
Koetappa vaikka kultakalallesi todistaa jokin tieteellinen asia. Vaikka kuinka olisit oikeassa niin se kala ei ole kuulevinaankaan. Turhauttaa vaan sut. Ton tulet kohta huomaamaan.
odotappa vaan.
Ja jos vaikka kysyt miten se raamattu niin todistaa niin sitten sanotaan että sehän LUKEE siinä. Katso vaikka omin silmin jos et usko.
Joskus olen kuullut että uskon asioista ei kannata kinastella. Tällä palstalla olen tajunnut mitä se tarkoittaa. Mutta hauskaa täällä on :)
puhuis, kun katselee sun juttuja..
Sitäpaitsi tuo 6 miljoonaa on arvio alakanttiin joidenkin lähteiden mukaan, ja aivan yhtä hämmästyttävää!
Eli älä edes luule, poika, että olisit jotenkin viisas.
mieti tuo kokonainen kilometri turhaa työtä, turhuutta jonka varaan sinäkin rakensit, luullessasi että se sinut pelastaa.
Tämän luulisi yksinkertaisemmankin apinan huomaavan.
Voisitko noiden "heittojen" sijaan ihan oikeesti kertoa, mitä tarkoitat ns. ristiriidalla. Se, että jokin asia ei mene lukijan ns. kaaliin ei välttämättä ole sinällään ristiriita muualla kuin ko. kaalissa. On tietty niitäkin kaaleja, joihin ei juuri mene mitään..., mutta se onkin jo toinen juttu.
...että sä olet niin helvetin hyvä ja paras kaikista. Vaikka itse messias olisit niin sopii mulle.
Valitsen seurani itse ja ihan tyytyväinen olen jos ei noin erinomaisen viisaan ja aina oikeassa olevan pelastuneen kanssa tarvi olla missään tekemisissä.
viisas on joskus sanonut: " Älä opeta sikaa laulamaan, hermostutat vainsikaa ja turhautat itseäsi.
ihmisen ristiriitaisuus.
Itse en ole itseäni korottanut, vaan sinähän minut olet "messiaaksi" lyönyt. Ja sitten sanot että et kaipaa seuraani, mutta silti vastaat väitteisiini(ei nyt ehkä aina kovin laadukkaasti..)ja muutenkin "hang on."
Ihan hyvä huomio tuo 2 Aikak. 13:17. Kyse on Juudan ja Israelin välisestä sodasta, johon Juuda varustautui 400 000 miehellä ja Israel 800 000 miehellä. Semaraimin vuoren taistelussa Juuda sitten lyö Israelin ja teksti todellakin väittää 500 000 israelilaisen kaatuneen.
Täytyy muistaa, että muinaisaikoina oli yleisenä tapana liioitella taistelussa kaatuneiden määriä. Esimerkiksi hunnien ja roomalaisten välisessä taistelussa Katalunumin kentällä (v. 451) kerrotaan 200 000 sotilaan kaatuneen yhtenä ainoana taistelupäivänä.
Ja illalla taistelun jo tauttua jatkoivat vainajien haamut keskinäistä kamppailuaan...
K.T.S.
Onneksi olkoon!!!
Mikäli päämääräsi on että en milloinkaan halua kuulua kunnon kristittyjen joukkoon, olet hyvin edennyt työssäsi.
Päinvastoin!!! Olen jo vakavasti sitä mielta että voisin vaikka erota kirkosta mikäli samanlaisia kuin sinä on enemmänkin. En halua kuulua sellaiseen joukkoon.
...paitsi jospa oletkin ateisti joka haluaa kaikkien nimenomaan VASTUSTAVAN kristinuskoa niin ONNITTELEN!!!
olet PALJON taitavampi kuin minä!!!
Saat paljon vahinkoa aikaiseksi mikäli joku edes harkitsisi kristinuskoa itselleen enemmänkin.
:D
Paitsi... se sika voisi vaikka oppia, mistäs sen tietää :D :D :D
ainakin kun tähän uskovouhotukseen vartaa ;)
että toi sun tarkoituksesi saada minulle omantunnon tuskia siitä että en kertonut sitä mitä sinä halusit kuulla sinulle, ei onnistu.
Sillä ei Jumalakaan muuta sellaiseksi miksikä haluat hänen muuttuvan(sallimaan haureus jne..)sinun on otettava parannus vastaan!
Sillä mielestäni suurempi haitta olisi juurikin siinä että kertoisin jotain:- Ei sun tarvi edes uskoa jumalaan riittää kun sanot olevas uskovainen..
Minä kerroin omista tulkinnoistani, ja sen mitä mitä piti kuulla sen sijaan että olisin valehdellut..
Ja jos joku tuntee että olisin väärässä, niin voi itse tutkia raamattua ja todeta sen.
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/
älystä vapaat ajattelijat?
Sinä jos kuka olet älystävapaa ja kusetettava huuhari. Uskot varmaan vielä joulupukkiinkin. Miten noilla älynlahjoilla osaa edes jotenkuten kirjoittaa, sitä minä tässä ihmettelen.
esim. tuo että tuskin uskot edes aurinkoonkaan kun se on mennyt pilveen..:)
Siten sinä tässä kusettaja oletkin!
Kuten nuo älystä vapaat ajattelijat, kieltää Jumalan olemassa olonkin!
Mielestäni raamattu on draaman muotoon kirjoitettu historian kirja siinä missä moni muukin. Sen ovat ihmiset kirjoittaneet ties miten monena vuonna ja missä oloissa. Se kuvastaa aikaa noin 2000 vuotta sitten eikä ole pudonnut jumalansanana kenenkään päähän taivaista. Ei kai kukaan täysjärkinen kuvittele että sitä luetaan sanatarkasti tai lause sieltä toinen täältä. Mielestäni sen merkitys on ajattelemaan oppiminen ja henkisyyden eräänlainen tulkinta. Yhtä tärkeitä ajattelua avartavia ovat esim Waltarin kirjat, Toora, erilaisten filosofien kirjat ja kaikki henkisyyttä edistävä kirjallisuus. Kukin tykönään tietää, mikä on totta jos itseään kuuntelee. Jokaisella on oma totuutensa eikä mikään näistä ole toista arvokkaampi. Verorahoja tai "kymmenyksiä" ei uskoon tarvita.
Ehkei asia ole ihan noin. Tällaista asioiden nipuutamista kai kutsutaan jonkiasteiseksi arvottomuudeksi.
Sellainen elämä, jossa ei ole arvo n kirjaimellisesti arvotonta.
En ole yhteenkään törmännyt tämän pienen ikäni aikana, vaikka olen hyvin paljon sekä lukenut Raamattua että kuullut sitä selitettävän. Jos ihmiset löytävät Raamatusta ristiriitoja, se johtuu siitä, etteivät he lue koko tekstiä vaan ehkäpä ainoastaan yhden tai kaksi jaetta. Hyvä esimerkki, hiukan kärjistettyä niin, että siitä on tullut vitsi:
Entinen mies tuli synnintuntoon ja ajatteli, että nyt täytyy lukea Raamattua. Avasi kirjan ja tökkäsi sormensa umpimähkään johonkin kohtaan sekä alkoi lukea: "Ja Juudas meni ja hirtti itsensä." Ei, ei, mies ei tyytynyt siihen vaan tahtoi jotain iloisempaa. Jälleen umpimähkään: "Mene ja tee sinäkin samoin."
Raamattu on kokonaisuus. Me emme ihmisenä voi kaikkea ymmärtää, sillä niin korkea kuin taivas on maasta, niin paljon korkeammalla ovat Isän ajatukset meidän ajatuksistamme, jotensakin näin Raamatussa sanotaan. Mutta jos Jumala antaa Pyhän Hengen avata meille sanaansa, me ymmärrämme.
"Raamattu on kokonaisuus. Me emme ihmisenä voi kaikkea ymmärtää, sillä niin korkea kuin taivas on maasta, niin paljon korkeammalla ovat Isän ajatukset meidän ajatuksistamme, jotensakin näin Raamatussa sanotaan. Mutta jos Jumala antaa Pyhän Hengen avata meille sanaansa, me ymmärrämme."
Jumalan sanotaan ilmoittaneen itsensä raamatussa. Sinä sanot sen olevan kuitenkin ihmiselle liian vaikea ymmärtää. Miksi Jumalan itsestään antama ilmoitus olisi salakieltä?
Tarkoitin lähinnä, ettei ihminen voi ymmärtää kaikkia Jumalan tekoja, ja myös Raamatun ymmärtäminen IHMISJÄRJELLÄ on vaikeata, mutta jos Jumala hyväksi näkee, hän avaa sanansa. Ilman Jumalan tahtoa ihminen ei voi Raamattua ymmärtää.
Joo, mut miksi sitten koko raamattu on "lähetetty" meille, kun ei sitä kuitenkaan (edes) terveellä järjellä, mikä ihmisillä yleensä on, voi ymmärtää?
Eikö olisi riittänyt pelkkä Jumalan tahto sitten, jos kerran Hänen tahtonsa vaaditaan ilmoituksen (raamatun) ymmärtämiseen?
Anteeksi että vänkään, mutta vastauksesi jää jotenkin puolitiehen.
Pahoitellen...
niin vaikeaa? Sano vain suoraan, että mahdotonta. Siis terveellä järjellä.
Jumalan luonne - säälimätön, tuhoavainen ja armahtamaton, vaiko
rakastava, armahtavainen ja hyvä?
* 1. Aik. 16:34 "Kiittäkää Herraa, sillä hän on hyvä, sillä hänen
armonsa pysyy iankaikkisesti."
* Psa. 145:9 "Herra on hyvä kaikille ja armahtaa kaikkia tekojansa."
* 1. Joh. 4:16 "Jumala on rakkaus."
* Jaak. 5:11 "Herra on laupias ja armahtavainen."
* Luuk. 6:36 "Olkaa armahtavaiset, niinkuin teidän Isänne on
armahtavainen."
* Gal. 5:22 "Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys,
ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen."
* 1. Joh. 4:8
vs.
* Jer. 13:14 "Ja minä murskaan heidät, toisen toistansa vastaan, sekä
isät että lapset, sanoo Herra. Minä en sääli, en säästä enkä armahda,
niin että jättäisin heidät hävittämättä."
* 1. Sam. 15:2-3 "Näin sanoo Herra Sebaot: Mene siis ja voita
amalekilaiset, ja vihkikää tuhon omaksi kaikki, mitä heillä on; äläkä
säästä heitä, vaan surmaa miehet ja naiset, lapset ja imeväiset,
raavaat ja lampaat, kamelit ja aasit."
* Naah. 1:2,6 "Kiivas Jumala ja kostaja on Herra. Herra on kostaja ja
vihastuvainen ... Kuka seisoo hänen tuimuutensa edessä, ja kuka kestää
hänen vihansa hehkua? Hänen vihastuksensa vuotaa niinkuin tuli, ja
kalliot halkeilevat hänen edessänsä."
* Hoos. 14:1 "Samaria joutuu syystänsä kärsimään, koska se on
niskoitellut Jumalaansa vastaan: he kaatuvat miekkaan, heidän pienet
lapsensa ruhjotaan, ja heidän raskaat vaimonsa halkaistaan."
* Jer. 19:9 "Ja minä (Herra) panen heidät syömään poikiensa ja
tyttäriensä lihaa, ja he syövät toinen toisensa lihaa siinä hädässä ja
ahdistuksessa ..."
* Jer. 4:8 "Sentähden kääriytykää säkkeihin, valittakaa ja parkukaa,
sillä Herran vihan hehku ei ole kääntynyt meistä pois."
* 2. Sam. 22:7-9 "Ahdistuksessani minä rukoilin Herraa, Jumalaani minä
rukoilin; ja hän kuuli minun ääneni temppelistänsä, minun huutoni
kohosi hänen korviinsa. Silloin maa huojui ja järisi, taivaan
perustukset järkkyivät; ne horjuivat, sillä hänen vihansa syttyi. Savu
suitsusi hänen sieraimistaan, kuluttava tuli hänen suustansa, palavat
hiilet hehkuivat hänestä."
Jumalan suhtautuminen tappamiseen.
* 2. Moos. 20:13 "Älä tapa."
* 3. Moos. 24:17 "Jos joku lyö kuoliaaksi ihmisen, kenen hyvänsä, hänet
rangaistakoon kuolemalla."
vs.
* 2. Moos. 32:27 "Näin sanoo Herra, Israelin Jumala: Jokainen sitokoon
miekkansa vyölleen. Käykää sitten edestakaisin leirin halki portista
porttiin ja tappakaa jokainen, olkoon vaikka oma veli, ystävä tai
sukulainen."
* Hes. 9:5-7 "Ja niille toisille hän (Jumala) sanoi minun kuulteni:
Kiertäkää kaupungin läpi hänen jäljessään ja surmatkaa. Älkää säälikö,
älkää armahtako, tappakaa tyyten vanhukset, nuorukaiset, neitsyet,
lapset ja vaimot."
* 4. Moos. 25:4 "Ja Herra sanoi Moosekselle: Ota kansan kaikki päämiehet
ja lävistä heidät paaluihin Herralle, vasten aurinkoa, että Herran
vihan hehku kääntyisi pois Israelista."
* 1. Sam. 6:19 "... ja kansa suri sitä, että Herra oli surmannut niin
paljon kansaa."
* Psa. 7:12-14 "Jumala on vanhurskas tuomari ja Jumala, joka vihastuu
joka päivä. Jos kääntymystä ei tule, niin hän teroittaa miekkansa,
jännittää jousensa ja tähtää sillä; hän valmistaa surma-aseet ja tekee
nuolensa palaviksi."
* 5. Moos. 20:16-17 "Mutta näiden kansojen kaupungeissa, jotka Herra,
sinun Jumalasi, antaa sinulle perintöosaksi, älä jätä ainoatakaan
henkeä eloon, vaan vihi ne tuhon omiksi: heettiläiset ja amorilaiset,
kanaanilaiset ja perissiläiset, hivviläiset ja jebusilaiset, niinkuin
Herra, sinun Jumalasi, on sinua käskenyt."
* Tuom. 14:19 "Silloin Herran Henki tuli häneen, ja hän meni Askeloniin,
löi siellä kuoliaaksi kolmekymmentä miestä."
* 4. Moos. 15:36 "Silloin koko seurakun
toki nuo ole mitään ristiriitoja, vaan selvää jakomielisyyttä, suosittelen hoitoon ohjausta välittömästi.
Onko Aatami kuoleva hänen syödessään hyvän- ja pahantiedon puusta?
* 1. Moos. 2:16-17 "Ja Herra Jumala käski ihmistä sanoen: ... hyvän- ja
pahantiedon puusta älä syö, sillä sinä päivänä, jona sinä siitä syöt,
pitää sinun kuolemalla kuoleman."
vs.
* 1. Moos. 3:17-24 "Ja Aatamille hän sanoi: Koska ... söit puusta, josta
minä kielsin ... niin kirottu olkoon maa sinun tähtesi. Vaivaa nähden
sinun pitää elättämän itseäsi siitä koko elinaikasi ... Niin Herra
Jumala ajoi hänet pois Eedenin paratiisista viljelemään maata, josta
hän oli otettu."
1. Moos. 5:5 ilmoittaa Aatamin elänneen karkoituksen jälkeen
930-vuotiaaksi.
Montako eläintä piti Nooan ottaa arkkiin?
* 1. Moos. 6:19-20 "Ja kaikista eläimistä, kaikesta lihasta, sinun on
vietävä arkkiin kaksi kutakin lajia säilyttääksesi ne hengissä
kanssasi; niitä olkoon koiras ja naaras. Lintuja lajiensa mukaan,
karjaeläimiä lajiensa mukaan ja kaikkia maan matelijoita lajiensa
mukaan tulkoon kaksi kutakin lajia sinun luoksesi, säilyttääksesi ne
hengissä."
vs.
* 1. Moos. 7:2-3 "Kaikkia puhtaita eläimiä ota luoksesi seitsemän paria,
koiraita ja naaraita, mutta epäpuhtaita eläimiä kutakin yksi pari,
koiras ja naaras. Niin myös taivaan lintuja seitsemän paria, koiraita
ja naaraita, että siemen säilyisi elossa koko maan päällä."
(Lisää tulvakertomuksen ongelmia tulevassa artikkelissa.)
Montako hevosvaljakkoa Salomolla oli?
* 1. Kun. 4:26 "Ja Salomolla oli neljäkymmentä tuhatta hevosvaljakkoa
vaunujaan varten ja kaksitoista tuhatta ratsuhevosta."
vs.
* 2. Aik. 9:25 "Salomolla oli neljätuhatta hevosvaljakkoa vaunuineen ja
kaksitoista tuhatta ratsumiestä;"
Viisaudesta iloa?
* San. 4:5-6 "Hanki viisautta, hanki ymmärrystä, älä sitä unhota, älä
väisty pois minun suuni sanoista. Älä sitä hylkää, niin se varjelee
sinua; rakasta sitä, niin se sinua suojaa."
* San. 3:13-15 "Autuas se ihminen, joka on löytänyt viisauden, ihminen,
joka on saanut taidon ... eivät mitkään kalleutesi vedä sille vertaa."
* San. 3:35 "Viisaat perivät kunnian, mutta tyhmäin osa on häpeä."
* San. 10:1 "Viisas poika on isällensä iloksi."
* San. 10:23 "Tyhmälle on iloksi ilkityön teko, mutta ymmärtäväiselle
miehelle viisaus."
* San. 23:24 "Ääneen saa riemuita vanhurskaan isä; joka viisaan on
siittänyt, sillä on ilo hänestä."
* Jaak. 1:5 "Mutta jos joltakin teistä puuttuu viisautta, anokoon sitä
Jumalalta, joka antaa kaikille alttiisti ja soimaamatta, niin se
hänelle annetaan."
vs.
* Saarn. 1:18 "Sillä missä on paljon viisautta, siinä on paljon surua;
ja joka tietoa lisää, se tuskaa lisää."
* 1. Kor. 1:19 "Onhan kirjoitettu: Minä hävitän viisasten viisauden, ja
ymmärtäväisten ymmärryksen minä teen mitättömäksi."
* 1. Kor. 3:18 "Älköön kukaan pettäkö itseään. Jos joku teidän
joukossanne luulee olevansa viisas tässä maailmassa, tulkoon hän
tyhmäksi, että hänestä tulisi viisas."
* 1. Kor. 3:20 "Herra tuntee viisasten ajatukset, hän tietää ne
turhiksi."
Tuleeko meidät tuomita isiemme syntien tähden?
* 5. Moos. 24:16 "Älköön isiä rangaistako kuolemalla lasten tähden
älköönkä lapsia isien tähden; kukin rangaistakoon kuolemalla oman
syntinsä tähden."
* 2. Kun. 14:6 "Mutta murhaajain lapset hän jätti surmaamatta, niinkuin
on kirjoitettu Mooseksen lain kirjaan, jossa Herra on käskenyt: Älköön
isiä rangaistako kuolemalla lasten tähden älköönkä lapsia isien
tähden; kukin rangaistakoon kuolemalla oman syntinsä tähden."
* Hes. 18:20 "Poika ei kanna isän syntivelkaa, eikä isä kanna pojan
syntivelkaa."
vs.
* Jes. 14:21 "Laittakaa hänen lapsillensa verilöyly heidän isiensä
pahain tekojen tähden, etteivät he nousisi ottamaan omaksensa maata ja
Kaikkiin näihin löytyy selitys!
Erittäin kevyttä ja ymmärtämätöntä
viihdettä!(perusasiat aivan sekaisin
ja ei tiedetä mikä on Jumalan opetusta
ja mikä vanhaa säädöstöä, joka on tarkoitettu lähinnä taustoiksi jne.)
Olen näitä aikoinaan paljon oikonut,
mutta en enään viitsi moiseen hommaan lähteä!Onko Aatami kuoleva hänen syödessään hyvän- ja pahantiedon puusta?
* 1. Moos. 2:16-17 "Ja Herra Jumala käski ihmistä sanoen: ... hyvän- ja
pahantiedon puusta älä syö, sillä sinä päivänä, jona sinä siitä syöt,
pitää sinun kuolemalla kuoleman."
vs.
* 1. Moos. 3:17-24 "Ja Aatamille hän sanoi: Koska ... söit puusta, josta
minä kielsin ... niin kirottu olkoon maa sinun tähtesi. Vaivaa nähden
sinun pitää elättämän itseäsi siitä koko elinaikasi ... Niin Herra
Jumala ajoi hänet pois Eedenin paratiisista viljelemään maata, josta
hän oli otettu."
1. Moos. 5:5 ilmoittaa Aatamin elänneen karkoituksen jälkeen
930-vuotiaaksi.
HELPPO VASTAUS TÄSSÄ NAUTTIKAA!
Kun ei tunne kirjoituksia niin eksyy
ja ei ymmärrä, että ennen lankeemusta
Aatami oli iankaikkisuusolento, mutta samalla hetkellä kun hän lankesi, hänestä tuli tavallinen kuolevainen ja vaivassa elävä ihminen
sairauksineen ja hän eli vain 930v.
JA näitä piisaa!
Juudas on puhunut!