Nivan haastaja

Nivaman

Lada Niva on ollut aivan oma autoluokkansa. Sillä ei ole kilpailijaa, vaan vakituinen ostajakuntansa. Nyt haasteen heittää Suzuki Jimny. Tuo pieni maasturi aikoo haastaa Nivan. Vaikka hintaa on enempi, niin lähden koeajolle.
Ensinnäkin, katselen sitä parkissa. Pieni, eli sopii maastoon. Etupenkille sopii melkein yhtä hyvin, kuin Nivaan. Takapenkille kulku on toteutettu huonosti; etupenkki viedään pittuussäädön ekaan pykälään ja selkänojan säätövivulla saadaan noja väistymään. Sitten säädellään penkki uudestaan. Takapenkille en itse kavunnut. Se ei kaadu tasaiseksi, kuten Nivassa ja valtava, sivuttain aukeava luukku pelottaa Prisman parkkipaikalla. Tosin lyhyt auto menee aika syvälle ruutuun.
Jimnyllä voi ajaa pelkällä takavedolla!? Kaupungissa varmaan pienentää kulutusta ja yllättävän hyvin päästiin mökillekin ilman nelivetoa. Kevätlumien sulaessa tosin kokeilin nelivetoa, kun se meinasi upottaa lainehtivalle ruoholle.
Ihan vakavasti otettava haastaja Lada Nivalle.

11

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ristiriipuntaan jää

      takaveto kulutusta pienennä, samat akselit siellä jokatapauksessa pyörii

      • Nivaman

        No se voikin olla vähän naisen logiikkaa.


      • ristiriipuntaan jää
        Nivaman kirjoitti:

        No se voikin olla vähän naisen logiikkaa.

        joo, melko yleinen luulo kuitenkin


      • c202

        Kyllä se ainakin mulla on pienentäny,napalukot kun edestä aukaisee ja pelkällä takavedon kytkee niin ei ainakaan tuossa minun maasturissa esm.etukardaani ajaessa pyöri....


      • R

        Otappa selvää tekniikasta!!!!!!!!!!
        Alipaineohjatut napalukot löytyy Jimpasta!!!!
        Ja kun napalukot on vapaana Etumurikat ei pyöri,ja kulutus on pienmpää!!!


      • Q
        R kirjoitti:

        Otappa selvää tekniikasta!!!!!!!!!!
        Alipaineohjatut napalukot löytyy Jimpasta!!!!
        Ja kun napalukot on vapaana Etumurikat ei pyöri,ja kulutus on pienmpää!!!

        Pyörii pyörii vaikka ei vedä. Aiheuttaa silti kitkaa ja energian kulutusta.


      • R
        Q kirjoitti:

        Pyörii pyörii vaikka ei vedä. Aiheuttaa silti kitkaa ja energian kulutusta.

        "pyörii pyörii vaikka ei vedä".....Ei muuten pyöri.. sitä varten napalukot ylipäätään on!!!!!


    • Jimnyx

      Mitähän se Nivaman uneksii? Jimny tuli markkinoille v.1998, ja siitä on siis 13 vuotta. Malli ei tosiaankaan ole eilisen teeren auto.

      Apukuskin istuin liukuu eteenpäin samalla kun selkänojan kallistusvipu nostetaan, joten oikealta puolelta takapenkille pääsy on yhtä "helppoa" kuin missä tahansa takaovettomassa autossa.

      Takaveto nelikon vaihtoehtona ei ole mikään erikoisuus. Vastaava löytyy esim Jeep Wranglerista, jonka asema maastoautoperheen äitinä (Land Rover on isä) on kiistaton.

      • .

        Tietääkö kukaan mikä on Jimnyn kardaanien ristikoiden koko ja mistä saa siihen sopivat??? Merkkiliikkeestä pitäis ostaa kardaanit, jossa on ristikot kiinni valmiina. ei saa erikseen.Joten onko tietoo??


      • O||||||O

        Lantikkako isä? Tytärpuolia pikemmin. Vain yksi Jeepin pohjalta apinoitu tulokas muiden joukossa.


    • nivazzz

      Chevrolet Niva potkaisee sua munille. Se on hintaansa nähden ihan pätevä peli. Olen ajanut sellaisella uudella, ja täytyy sanoa että tunnelma on hauska siinä autossa. Kiva pikkumaasturi, sama Niva uusissa kuorissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2973
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2574
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2235
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2138
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1712
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1536
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1487
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      27
      1302
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      20
      1222
    Aihe