Walther Duranty

Koska palstan länsifanit ovat ylistäneet anglo-sakseja niin jos Pulitzerinkin voittanut Duranty kirjoitti ettei Neuvostoliitossa ollut nälänhätää niin Waltheria pitää tietysti uskoa vai mitä brittifanit.
470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Anteeksi virheeni. Se on Walter Duranty mutta tämä ei ollutkaan asian ydin.

Äänestä
  • Tiedätkö mitä tarkoittaa neuvostokielenkäytössä ilmaisu hyväntahtoinen hölmö.(Sille on olemassa myös alatyylinen ilmaisu, mutta sen me varmaanki voimme jättää väliin)

    Äänestä

  • Hyväntahtoinen hölmö kirjoitti:

    Tiedätkö mitä tarkoittaa neuvostokielenkäytössä ilmaisu hyväntahtoinen hölmö.(Sille on olemassa myös alatyylinen ilmaisu, mutta sen me varmaanki voimme jättää väliin)

    Durantyn kaltainen "journalisti" nyt hölmö voi olla. Kaikki mitä New York Times kirjoitti Nekkulasta oli pelkkää "Pravdaa". Onko muuten mielestäsi sattumaa että samaan aikaan näiden juutalaisten omistamien lehtien toimittajat herjasivat Saksaa kellon ympäri Nekkulan "saavutuksia" ylistellessään.

    Äänestä

  • Hyväntahtoinen hölmö kirjoitti:

    Tiedätkö mitä tarkoittaa neuvostokielenkäytössä ilmaisu hyväntahtoinen hölmö.(Sille on olemassa myös alatyylinen ilmaisu, mutta sen me varmaanki voimme jättää väliin)

    Sen verran myönnän että sävy muuttui kriittiseksi myös Stalinia kohtaan kun Kamenev ja Zinoviev sekä liuta muita jutikoita lahdattiin. Sattumaako? Toki tästä ei kirjoitettu joista syystä yhtä näkyvästi kuin jostain Nurnbergin rotulaeista mutta kyllä siitä juttua oli.

    Duranty ei toki hylännyt koskaan fanaattista Stalinin palvontaa mutta moni muu kommarijutikka kuten Arthur Koestler. Stalin selittä aina että tämä johtuu siitä että juutalaiset ovat aina uskollisempia rodulleen ja heimolleen kuin valtiolle jossa asuvat ja joka ei ole juutalainen valtio. Stalin korosti varsinkin että juutalaisia ärsyttää eniten Neuvostoliiton kaltainen yleviä hyviä oikeudenmukaisia arvoja edustava valtio koska se tukahduttaa heidän itsekkäät viettinsä vaatien yhteisöllisyyttä pakanoiden kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


logik ännhop fdrake kirjoitti:

Koska palstan länsifanit ovat ylistäneet anglo-sakseja niin jos Pulitzerinkin voittanut Duranty kirjoitti ettei Neuvostoliitossa ollut nälänhätää niin Waltheria pitää tietysti uskoa vai mitä brittifanit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu