Matti Rossin kirje Unkarin kirjailijaliitolle 11.4. 1975

Motti Rassi

Varmaankin juuri tästä pahasta Rossi sai RKP:n puheenjohtajalta Stefan Wallinilta kulttuuripalkinnon 2007.

http://www.hs.fi/kuvat/iso_webkuva/horizontal/1135227498309.jpeg

http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Zyskowicz arvostelee Matti Rossin kirjallisuuden valtionpalkintoa/1135227498218

http://www.hs.fi/tulosta/1135227498218



Agricola Suomen historiaverkko julkaisee ohessa Matti Rossin kirjeen Unkarin kirjailijaliitolle 11.4. 1975.
Kirje julkaistiin alun perin Tiedonantaja-lehdessä 18.7. 1975.

Matti Rossin Unkarin kirjailijaliitolle ja Unkarin Suomen suurlähettiläälle keväällä 1975 lähettämästä kirjeestä nousi vilkas keskustelu ja se on käynnistynyt myöhemmin useita kertoja uudestaan mm. viimeksi vuonna 2007, kun Matti Rossi palkittiin kirjallisuuden valtionpalkinnolla. Kirjeen katsottiin ilmiantaneen totalitaarisessa valtiossa eläneen kirjailijan Dénes Kissin tämän neuvostovastaisista puheista ja saattaneen hänet vaaraan.



Selvyyden vuoksi, Matti Rossin kirje Unkarin kirjailijaliitolle 11.4. 1975

http://agricola.utu.fi/hist/rossi/index.php


http://agricola.utu.fi/hist/rossi/tiedonantaja_1975_1.jpg

http://agricola.utu.fi/hist/rossi/tiedonantaja_1975_2.jpg

http://agricola.utu.fi/hist/rossi/tiedonantaja_1975_3.jpg


Lisää aiheesta:

Itäinen vai läntinen fasismi? 25.5.2007

http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Itäinen vai läntinen fasismi/1135227512204

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaskisti

      NL ei ollutkaan imperialistinen roistovaltio? Nyt tuli Putkiselle pulma...;=)

      Itäinen vai läntinen fasismi?

      25.5.2007 20:16

      http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Itäinen vai läntinen fasismi/1135227512204

      Saska Snellman

      Vieraillessaan Suomessa 1975 kirjailija Denés Kiss ajautui suomalaisten isäntiensä kanssa keskusteluun talvisodan syistä.
      Kirjailija Matti Rossi piti sodan syynä kansainvälistä fasismia, mihin unkarilaisvieras vastasi: "Kumman fasismin, itäisen vai läntisen?"
      Rossi lähetti Unkarin Kirjailijaliitolle ja maan Helsingissä toimivalle viralliselle edustajalle kirjeen, jossa hän raportoi Kissin neuvostovastaisista puheista. Kirje myös julkaistiin Tiedonantaja-lehdessä.
      Kiss joutui Unkarissa kuulusteluihin, mutta selvisi muistutuksella. Lievien seurausten takana on arveltu olleen suomalaispolitiikkojen vetoomukset.
      Suomen Kuvalehden haastattelussa 1997 Kiss arvioi, että Rossin ilmianto asetti hänet vakavaan vaaraan. "Unkarilaiselle kirjailijalle neuvostofasismista puhuminen vuonna 1975 saattoi olla suorastaan hänen olemassaoloaan koskeva kysymys."


      Matti Rossi vähättelee Dénes Kissin kohtaloa

      Kirjailijan harvinainen haastattelu Kulttuurivihkoissa 30.9.2005

      http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Matti Rossi vähätteleeDénes Kissin kohtaloa/1135227498350


      P.S. Erikoinen nimipelle tuo http://fi.wikipedia.org/wiki/Saska_Saarikoski

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      525
      2514
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2207
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2158
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      10
      1463
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1450
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1343
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1318
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1131
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      91
      1096
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe