Varmaankin juuri tästä pahasta Rossi sai RKP:n puheenjohtajalta Stefan Wallinilta kulttuuripalkinnon 2007.
http://www.hs.fi/kuvat/iso_webkuva/horizontal/1135227498309.jpeg
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Zyskowicz arvostelee Matti Rossin kirjallisuuden valtionpalkintoa/1135227498218
http://www.hs.fi/tulosta/1135227498218
Agricola Suomen historiaverkko julkaisee ohessa Matti Rossin kirjeen Unkarin kirjailijaliitolle 11.4. 1975.
Kirje julkaistiin alun perin Tiedonantaja-lehdessä 18.7. 1975.
Matti Rossin Unkarin kirjailijaliitolle ja Unkarin Suomen suurlähettiläälle keväällä 1975 lähettämästä kirjeestä nousi vilkas keskustelu ja se on käynnistynyt myöhemmin useita kertoja uudestaan mm. viimeksi vuonna 2007, kun Matti Rossi palkittiin kirjallisuuden valtionpalkinnolla. Kirjeen katsottiin ilmiantaneen totalitaarisessa valtiossa eläneen kirjailijan Dénes Kissin tämän neuvostovastaisista puheista ja saattaneen hänet vaaraan.
Selvyyden vuoksi, Matti Rossin kirje Unkarin kirjailijaliitolle 11.4. 1975
http://agricola.utu.fi/hist/rossi/index.php
http://agricola.utu.fi/hist/rossi/tiedonantaja_1975_1.jpg
http://agricola.utu.fi/hist/rossi/tiedonantaja_1975_2.jpg
http://agricola.utu.fi/hist/rossi/tiedonantaja_1975_3.jpg
Lisää aiheesta:
Itäinen vai läntinen fasismi? 25.5.2007
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Itäinen vai läntinen fasismi/1135227512204
Matti Rossin kirje Unkarin kirjailijaliitolle 11.4. 1975
1
<50
Vastaukset
- Vaskisti
NL ei ollutkaan imperialistinen roistovaltio? Nyt tuli Putkiselle pulma...;=)
Itäinen vai läntinen fasismi?
25.5.2007 20:16
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Itäinen vai läntinen fasismi/1135227512204
Saska Snellman
Vieraillessaan Suomessa 1975 kirjailija Denés Kiss ajautui suomalaisten isäntiensä kanssa keskusteluun talvisodan syistä.
Kirjailija Matti Rossi piti sodan syynä kansainvälistä fasismia, mihin unkarilaisvieras vastasi: "Kumman fasismin, itäisen vai läntisen?"
Rossi lähetti Unkarin Kirjailijaliitolle ja maan Helsingissä toimivalle viralliselle edustajalle kirjeen, jossa hän raportoi Kissin neuvostovastaisista puheista. Kirje myös julkaistiin Tiedonantaja-lehdessä.
Kiss joutui Unkarissa kuulusteluihin, mutta selvisi muistutuksella. Lievien seurausten takana on arveltu olleen suomalaispolitiikkojen vetoomukset.
Suomen Kuvalehden haastattelussa 1997 Kiss arvioi, että Rossin ilmianto asetti hänet vakavaan vaaraan. "Unkarilaiselle kirjailijalle neuvostofasismista puhuminen vuonna 1975 saattoi olla suorastaan hänen olemassaoloaan koskeva kysymys."
Matti Rossi vähättelee Dénes Kissin kohtaloa
Kirjailijan harvinainen haastattelu Kulttuurivihkoissa 30.9.2005
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Matti Rossi vähätteleeDénes Kissin kohtaloa/1135227498350
P.S. Erikoinen nimipelle tuo http://fi.wikipedia.org/wiki/Saska_Saarikoski
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614178Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643408Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541777Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251634Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961413Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132919Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115817Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17780