Tässä artikkelissa kerrotaan, miten erään kehitysapuihmisen silmät avautuivat todellisuudelle. Otteita artikkelista:
"Viime kuussa julkaistiin tilintarkastusraportti viime vuoden Tansanian valtion varojen käytöstä.
Paikallishallinnot maksoivat yhteensä 4,1 miljoonaa euroa maksuja ilman tositteita. Ne maksoivat 290000 euron arvosta palkkoja niin sanotuille haamutyöntekijöille, eläkkeelle jääneille, irtisanotuille, kuolleille. 948 paikallishallinnon käyttämää kuittikirjaa veroista ja muista kerätyistä maksuista oli kadonnut.
Paikallishallinnot maksoivat 145000 euron edestä entisten työntekijöidensä velkoja, joiden takaajana paikallishallinto ei ollut. Paikallishallinnoilta jäi käyttämättä kolmasosa budjetistaan, 87 miljoonaa euroa.
Ei siis niin, ettei paikallishallinnoilla olisi rahaa ja siksi työntekijät istuvat päivittäin tuntikausia pöytänsä ääressä sanomalehteä lukien. Rahaa on, mutta sitä ei osata käyttää. Keskushallinto maksoi 191 miljoonaa euroa ilman tositteita. Se maksoi 900000 euroa palkkaa haamutyöntekijöille.
Tansanian keskuspankille maksettiin 24 miljoonaa euroa talouskriisin elvytyspakettina. Se oli tarkoitettu teollisuuden tukemiseksi. Listaa maksujen vastaanottajista ei ole.
Tansania on Suomenkin kehitysyhteistyön pitkäaikainen lempilapsi. Suomen osuus budjettituesta oli 15 miljoonaa euroa."
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/lukijat-kiittavat-tata-kirjoitusta-kehitysyhteistyosta-rohkeudesta-hammastyttavaa
Näin käsitellään rahaa Afrikassa!
9
103
Vastaukset
- Kankkulan kaivoon.
.
- Kaikki siis
pommittamaan PS:n kansanedustajia, jotta he aloittaisivat lakialoitteen valmistelun kehitysavun kieltämiseksi.
- ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Kurjuuden ylläpitäminen takaa kehitysapumiljoonia tulevinakin vuosina. Se on maailman paras busines.
- Valko- ja musta =eri
Silkkaa rasismia tuollainen uutisointi! Hyvin tiedetään että Tansaniassa asuu vain mustaihoisia ihmisiä, niin niitä vastaan on helppo levitellä tällaisia höpöjuttuja.
Annetaanhan Suomessakin rahaa ilman kuitteja. Ja ostellaan Raha-automaattiyhdistyksen varoilla vaalikirjoja ja vaaliakvarelleja ja kaikkea muuta olematonta. Mutta kun tätä tekee valkoihoiset ihmiset niin ketään ei kiinnosta. Kun taas tummaihoiset tekevät vaikka Tansaniassa, niin sitten Suomen Kuvalehti ihmettelee sitä.
Kaikenlaista moskaa nykyään painetaan lehtiin. Vai että oikein silmät aukesivat Afrikan reissulla. Kas kun ei täällä aukea, vaikka Kreikka on pitänyt vilpillistä kirjanpitoa ja esitellyt sitä EU:lle ja EKP:lle 300 miljardin euron edestä.
Ei kiinnosta ketään joo, kun kreikkalaiset on valkoihoisia.- Älä jauha paskaa.
Paska on paskaa ihionväristä riippumatta paitsi pikkuaivoisille luusereille.
- Väitätkö, että
Suomi saa korruptioonsa rahat kehitysapuna?
"Annetaanhan Suomessakin rahaa ilman kuitteja. Ja ostellaan Raha-automaattiyhdistyksen varoilla vaalikirjoja ja vaaliakvarelleja ja kaikkea muuta olematonta. "
Kenen rahoja nuo ovat, ruotsalaistenko? JOs ovat, niin en ihmettele, jos svedut ovat vihoissaan ja lopettavat kehitysavun Suomelle. - Kreikka ja Me
Väitätkö, että kirjoitti:
Suomi saa korruptioonsa rahat kehitysapuna?
"Annetaanhan Suomessakin rahaa ilman kuitteja. Ja ostellaan Raha-automaattiyhdistyksen varoilla vaalikirjoja ja vaaliakvarelleja ja kaikkea muuta olematonta. "
Kenen rahoja nuo ovat, ruotsalaistenko? JOs ovat, niin en ihmettele, jos svedut ovat vihoissaan ja lopettavat kehitysavun Suomelle.> Suomi saa korruptioonsa rahat kehitysapuna?
No ainakin Kreikka saa ne rahansa meidän pussista. Ja me molemmat ollaan aika valkoisia, sekä me että Krekut. Zorbakset ei tule ikinä maksamaan takaisin meiltä nyt saamiansa vippejä. - Ei tietenkään maksa
Kreikka ja Me kirjoitti:
> Suomi saa korruptioonsa rahat kehitysapuna?
No ainakin Kreikka saa ne rahansa meidän pussista. Ja me molemmat ollaan aika valkoisia, sekä me että Krekut. Zorbakset ei tule ikinä maksamaan takaisin meiltä nyt saamiansa vippejä.Naivat vielä suomiblondeja ilmaiseksi kesät ja läskeimpiä vielä rahasta, juovat ouzoa ja syövät Fetajuustoa ja tanssivat tummenevaan yöhön käsi toistensa harteilla.
Vanha ja fiksu kansa jota pohjoiset pölvästiturjakkeet elättävät ja lähettävät vielä naisensakin joka kesä antamaan ilmaiseksi pillua.
- Bisnes on bisnestä.
Samalla tavalla Suomessakin, humanitaarisen maahanmuuton kustannukset ovat salaista tietoa, vaikka valtionbudjetti on julkiseksi päätetty.
Yksityinen turvapaikkabisnes ja asuntoihin sijoittajat vetävät välistä. Turvapaikkabisneksen avulla keksittyjen työpaikkojen lisääminen ja jatkuvuus on turvattu, kunhan vain maahanmuuttajat ovat varattomia eivätkä sopeudu koskaan Suomeen. Jos maahanmuuttajat olisivat helposti sopeutuvia, se haittaisi pakolaisbisnestä.
Siksi esim. aasialaisia karkotetaan, koska he haluavat olla "maassa maan tavalla", ja työllistää hyysäreitä mahdollisimman vähän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574151Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643391Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541768Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251625Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961406Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131907Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769