Näin käsitellään rahaa Afrikassa!

Varavaraanі

Tässä artikkelissa kerrotaan, miten erään kehitysapuihmisen silmät avautuivat todellisuudelle. Otteita artikkelista:

"Viime kuussa julkaistiin tilintarkastusraportti viime vuoden Tansanian valtion varojen käytöstä.

Paikallishallinnot maksoivat yhteensä 4,1 miljoonaa euroa maksuja ilman tositteita. Ne maksoivat 290000 euron arvosta palkkoja niin sanotuille haamutyöntekijöille, eläkkeelle jääneille, irtisanotuille, kuolleille. 948 paikallishallinnon käyttämää kuittikirjaa veroista ja muista kerätyistä maksuista oli kadonnut.

Paikallishallinnot maksoivat 145000 euron edestä entisten työntekijöidensä velkoja, joiden takaajana paikallishallinto ei ollut. Paikallishallinnoilta jäi käyttämättä kolmasosa budjetistaan, 87 miljoonaa euroa.

Ei siis niin, ettei paikallishallinnoilla olisi rahaa ja siksi työntekijät istuvat päivittäin tuntikausia pöytänsä ääressä sanomalehteä lukien. Rahaa on, mutta sitä ei osata käyttää. Keskushallinto maksoi 191 miljoonaa euroa ilman tositteita. Se maksoi 900000 euroa palkkaa haamutyöntekijöille.

Tansanian keskuspankille maksettiin 24 miljoonaa euroa talouskriisin elvytyspakettina. Se oli tarkoitettu teollisuuden tukemiseksi. Listaa maksujen vastaanottajista ei ole.

Tansania on Suomenkin kehitysyhteistyön pitkäaikainen lempilapsi. Suomen osuus budjettituesta oli 15 miljoonaa euroa."

http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/lukijat-kiittavat-tata-kirjoitusta-kehitysyhteistyosta-rohkeudesta-hammastyttavaa

9

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kankkulan kaivoon.

      .

    • Kaikki siis

      pommittamaan PS:n kansanedustajia, jotta he aloittaisivat lakialoitteen valmistelun kehitysavun kieltämiseksi.

    • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

      Kurjuuden ylläpitäminen takaa kehitysapumiljoonia tulevinakin vuosina. Se on maailman paras busines.

    • Valko- ja musta =eri

      Silkkaa rasismia tuollainen uutisointi! Hyvin tiedetään että Tansaniassa asuu vain mustaihoisia ihmisiä, niin niitä vastaan on helppo levitellä tällaisia höpöjuttuja.

      Annetaanhan Suomessakin rahaa ilman kuitteja. Ja ostellaan Raha-automaattiyhdistyksen varoilla vaalikirjoja ja vaaliakvarelleja ja kaikkea muuta olematonta. Mutta kun tätä tekee valkoihoiset ihmiset niin ketään ei kiinnosta. Kun taas tummaihoiset tekevät vaikka Tansaniassa, niin sitten Suomen Kuvalehti ihmettelee sitä.

      Kaikenlaista moskaa nykyään painetaan lehtiin. Vai että oikein silmät aukesivat Afrikan reissulla. Kas kun ei täällä aukea, vaikka Kreikka on pitänyt vilpillistä kirjanpitoa ja esitellyt sitä EU:lle ja EKP:lle 300 miljardin euron edestä.

      Ei kiinnosta ketään joo, kun kreikkalaiset on valkoihoisia.

      • Älä jauha paskaa.

        Paska on paskaa ihionväristä riippumatta paitsi pikkuaivoisille luusereille.


      • Väitätkö, että

        Suomi saa korruptioonsa rahat kehitysapuna?


        "Annetaanhan Suomessakin rahaa ilman kuitteja. Ja ostellaan Raha-automaattiyhdistyksen varoilla vaalikirjoja ja vaaliakvarelleja ja kaikkea muuta olematonta. "

        Kenen rahoja nuo ovat, ruotsalaistenko? JOs ovat, niin en ihmettele, jos svedut ovat vihoissaan ja lopettavat kehitysavun Suomelle.


      • Kreikka ja Me
        Väitätkö, että kirjoitti:

        Suomi saa korruptioonsa rahat kehitysapuna?


        "Annetaanhan Suomessakin rahaa ilman kuitteja. Ja ostellaan Raha-automaattiyhdistyksen varoilla vaalikirjoja ja vaaliakvarelleja ja kaikkea muuta olematonta. "

        Kenen rahoja nuo ovat, ruotsalaistenko? JOs ovat, niin en ihmettele, jos svedut ovat vihoissaan ja lopettavat kehitysavun Suomelle.

        > Suomi saa korruptioonsa rahat kehitysapuna?

        No ainakin Kreikka saa ne rahansa meidän pussista. Ja me molemmat ollaan aika valkoisia, sekä me että Krekut. Zorbakset ei tule ikinä maksamaan takaisin meiltä nyt saamiansa vippejä.


      • Ei tietenkään maksa
        Kreikka ja Me kirjoitti:

        > Suomi saa korruptioonsa rahat kehitysapuna?

        No ainakin Kreikka saa ne rahansa meidän pussista. Ja me molemmat ollaan aika valkoisia, sekä me että Krekut. Zorbakset ei tule ikinä maksamaan takaisin meiltä nyt saamiansa vippejä.

        Naivat vielä suomiblondeja ilmaiseksi kesät ja läskeimpiä vielä rahasta, juovat ouzoa ja syövät Fetajuustoa ja tanssivat tummenevaan yöhön käsi toistensa harteilla.

        Vanha ja fiksu kansa jota pohjoiset pölvästiturjakkeet elättävät ja lähettävät vielä naisensakin joka kesä antamaan ilmaiseksi pillua.


    • Bisnes on bisnestä.

      Samalla tavalla Suomessakin, humanitaarisen maahanmuuton kustannukset ovat salaista tietoa, vaikka valtionbudjetti on julkiseksi päätetty.
      Yksityinen turvapaikkabisnes ja asuntoihin sijoittajat vetävät välistä. Turvapaikkabisneksen avulla keksittyjen työpaikkojen lisääminen ja jatkuvuus on turvattu, kunhan vain maahanmuuttajat ovat varattomia eivätkä sopeudu koskaan Suomeen. Jos maahanmuuttajat olisivat helposti sopeutuvia, se haittaisi pakolaisbisnestä.
      Siksi esim. aasialaisia karkotetaan, koska he haluavat olla "maassa maan tavalla", ja työllistää hyysäreitä mahdollisimman vähän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe