Meilläkin lähestyy presidentin vaalit ja ajattelin kysyä, että mikä on selitys näihin MAP-kirkon ensimmäisten profeettojen presidenttihaaveisiin?
Varmaan joku muukin ottanut joskus asian esille...
Kirkko ja valtakunta, johon kuulumme, on oleva Jumalan ja hänen Kristuksensa valtakunta, ja veli Brigham Youngista tulee Yhdysvaltain presidentti. Journal of Discourses, Vol. 5, 6.9.1856
http://1.bp.blogspot.com/_b2t6MeRNPwo/TEb_1w4JsdI/AAAAAAAAAew/lF1KNwSKN8Y/s400/69-Joseph-Smith-President.jpg
Presidenttihaaveita...
10
61
Vastaukset
- Harmittaako,
kun Halonen ei voi enää jatkaa?
- kostipolli
Ei oikeasta harmita. Olen päättänyt käyttää tässä kohtaa sovelletun uskonnon taktiikkaa ja totean että nainen olkoon vaiti seurakunnassa.
Toki naisella on paikkansa, kun siitän planeetalleni lapsia.
Mielellään tietysti hän saisi olla erittäin hyvännäköinen ja mielellään nuori. Ja saisi heitä olla tietysti useampiakin.
(herkkänahkaisille tekstini selitys: ironiaa)
- Lehi
Ainakin Joseph Smithin kohdalla syy oli se, että v.1844 presidenttivaaleissa kummankaan puolueen ehdokaista ei luvanut suojella mormonien oikeuksia. Sen vuoksi katsottiin parhaaksi asettaa oma ehdokas, joka vaalit voitettuaan puolustaisi myös mormonien oikeuksia.
J.S. otti myös vaaliohjelmaan orjien vapauttaminen ja oman osavaltion perustamisen niille. Josephin mielestä liittovaltion olisi pitänyt ostaa orjat vapaiksi ja perustaa vapautetuille orjille oma osavaltio Meksikon alueelle.
Brigham Yongin haluista en tiedä. Jos joku puhui Brighamin puolesta, niin ajankohta luultavasti vaikuti siihen. Muistetakoon, että sisällissota oli muutaman vuoden päässä ja Joseph Smith oli profetoinut, että kirkon vanhimmat tulisivat aikanaan pelastamaan USA:n perustuslain.
Siinä tilanteessa oli luonnolliosta ajatella Brigham Yongia... - Ev.lut.
"Muistetakoon, että sisällissota oli muutaman vuoden päässä ja Joseph Smith oli profetoinut, että kirkon vanhimmat tulisivat aikanaan pelastamaan USA:n perustuslain."
Ja kun näin ei käynyt, oli kyse väärästä profeetasta. Lieneekäö yksikään mormonien "profetia" toteutunut?Jos osaat englantia, niin tässä niitä toteutuneita profetioita olisi:
LDS FAQ: Fulfilled Prophecies of Joseph Smith, the Mormon Prophet- Lehi
Niin, v. 1856 sisällissota oli viiden vuoden päässä. Varmaakin moni havitsi tilanteen.
Mitä Joseph Smithin profetiaan tulee, niin sen mukaan eri maiten hallitukset ja yhteiskunnat joutuvat ennen Tuhatvuotisen valtakunnan tuloa hajoamistilaan ja Yhdysvaltain perustuslakiin perustuva järjestelmä joutuu samanlaiseen kriisiin.
Olet varmaan tietoinen Hollanin hallituskriisistä. Neuvostoliitto hajosi ajat sitten. Samanlaiseen tilaan joutuu jokainen valtio ennen Kristuksen toista tulemista.
Oli luonnollista, että 1800-luvulla jäsenet ajtelivat Yhdysvaltain sisällissodan olevan profeetaan mainitsema kriisi, koska liittovaltio oli hajoamisen partaalla v.1861-65. Tapani1 kirjoitti:
Jos osaat englantia, niin tässä niitä toteutuneita profetioita olisi:
LDS FAQ: Fulfilled Prophecies of Joseph Smith, the Mormon ProphetTuo pitää näköjään maalata ja laittaa hakuriville.
- Ev.lut.
Tapani1 kirjoitti:
Jos osaat englantia, niin tässä niitä toteutuneita profetioita olisi:
LDS FAQ: Fulfilled Prophecies of Joseph Smith, the Mormon Prophettämä on keskustelupalsta. Tässä taas sysäät todistustaakan kyselijälle. Kerro omin sanoin muutama toteutunut profetia.
- Mitä ymmärrät
Ev.lut. kirjoitti:
tämä on keskustelupalsta. Tässä taas sysäät todistustaakan kyselijälle. Kerro omin sanoin muutama toteutunut profetia.
profetialla?
Onko ennustaja(e)ukko profeetta?
- to..
Maailmahan on koko ajan muutoksen tilassa. Hollannissa ei ole hallituskriisiä, Belgiassa on, mutta kumpikaan ei ollut demokratia 1800-luvulla.Neuvostoliittoa ei liioin ollut , se sekä syntyi että hävisi myöhemmin. Suurinta osaa maailman valtioista ei ollut 150 vuotta sitten ja osaa silloisista suurvalloistakaan ei enää ole olemassa. Tässä joitakin asioita joita profeettanne eivät nähneet, profeetat yleensä näkevät vain sen mikä on nenän alla, eivät täysin uusia muutoksia . Varmaan perustuslakikin joutuu kriisiin kunhan aikajana on riittävän pitkä.
Minkänlainen hallintosysteemi lienee kun Euroopa ja Amerikka yhtyvät ,Euroopan mannerlaattahan liikkuu koko ajan kohden Amerikan laattaa ja ne yhtyvät laskettavissa olevassa tulevaisuudessa.Geologit näkevät näin pitkälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1225115Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella303658No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452460- 501578
- 411560
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241504- 231391
- 141292
- 271198
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221117