Positiivinen erityiskohtelu

rasist vast julistus

Ei mitään aihetta keskustella "rasismin vastaisesta julistuksesta" hyväksymistä ilman mainintaa myös "positiivisesta Erityiskohtelusta"! Kaikenlainen "positiivinen Erityiskohtelu" kantaväestön kustannuksella lopetettava.. Kaikkien oltava oikeasti samalla lähtöviivalla,äidinkielestä,syntyperästä riippumatta!!.. Eikä johonkiin vähemmistöön kuuluminen saa tuoda lisäetu muiden kustannuksella!! Tuota kirottua,sortavaa ja erottelevaa posit** erityiskohtelua harjoittaa esim työnantajani Helsingin Kaupunki !!

16

176

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysyjä.

      niin että siis sellaiset perSSut abit joilla on LUKI-häiriö, niin he eivät saa psykologin todistuksen pohjalta yo-kirjoituksissa hyötyä? sotaveteraanit eivät hekään saa mitään yötyä esim sairaaloissa? yksinhuoltajaäidit eivät saa mennä asuntojonon ohi jos he jäävät ilman asuntoa? tätäkö sinä tarkoitat?

    • Nojohannytonkumma

      Yksinhuoltajaäitien pitäisi ottaa tenkkapoooo, ja miettiä mistä niitä lapsia tulee. On se kumma että joillakin on 7 kakaraa ja kaikilla lapsilla vähintään kaksi isää, mutta missä ovat mummot ja vaarit?
      Jos ihan holtittomasti naitattaa, niin munaskot solmuun ja hommia jatkamaan.
      Asianhan ei pitäisi kuulua Suomen valtiolle, siis veronmaksajille.

    • perustuslaki...

      Niinpä niin...on se ollutkin omituista kun suomalainen pitkäaikaistyötön jää toiseksi kun jostain arfikan sarvesta tulee joku tyyppi, joka ei osaa suomen kieltä eikä ole ammattitaitoakaan mistään alalta...niin hän ohittaa työnhaussa suomalaisen ammattitaitosen työntekijän...nimenomaan tuollaisen RKP:n suosiman "positiivisen syrjonnän" perusteella...eli...afrikkalainen ei saisi koskaan työtä,,,jos ei ko. afrikaania laiteta etuoikeutettuun asemaan työnhaussa..

      ...mutta missä on RKP:n perustuslain tulkinta...kun kerta perustuslain 2. luvun 6 §:n yhdenvertaisuus pykälä sanoo:

      "Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella."

      ..siis..itse asiassa "posiitiinen syrjintä" rikkoo Suomen perustuslakia...miksi RKP saa rikkoa Suomen perustuslakia sen vuoksi koska se vain haluaa vastustaa Perussuomalaisia...

      • kysyjä.

        niin että siis sellaiset perSSut abit joilla on LUKI-häiriö, niin he eivät saa psykologin todistuksen pohjalta yo-kirjoituksissa hyötyä? sotaveteraanit eivät hekään saa mitään hyötyä esim sairaaloissa? yksinhuoltajaäidit eivät saa mennä asuntojonon ohi jos he jäävät ilman asuntoa? tätäkö sinä tarkoitat?


      • täsmennys...

        Juuri niin...Suomen perustuslaki koskee Suomen kansalaisuuden omaavia ihmisiä. Afrikkainen ei kuulu Suomen perustuslain piirriin ja yhdenvertaisuus pykälä koskee erityisesti suomalaista pitkäaikaistyötöntä. "Muu henkilöön liittyvä syy" ei ole se, että etuoikeus syntysis siitä, että on tullut elintasopakolaiseksi Afrikasta...


      • tulkintaa..
        kysyjä. kirjoitti:

        niin että siis sellaiset perSSut abit joilla on LUKI-häiriö, niin he eivät saa psykologin todistuksen pohjalta yo-kirjoituksissa hyötyä? sotaveteraanit eivät hekään saa mitään hyötyä esim sairaaloissa? yksinhuoltajaäidit eivät saa mennä asuntojonon ohi jos he jäävät ilman asuntoa? tätäkö sinä tarkoitat?

        Joo..tyypillistä vetkuttelua kun aletaan puhua työsyrjinnästä niin aletaakin puhumaan jostain aivan muusta kuin itse keskusteltavasta aiheesta. Sinä sekoitat oikeuden ja velvollisuuden toisistaan. Yhteiskunnalla on velvollisuus pitää huolta kansalaistensa hyvinvoinnista kuten esim. yksinhuoltajaäideistä.

        Oikeus taas littyy Suomen kansalaisen yhdenvertaisuuteen. Silloin kun olet jonkun maan kansalainen, silloin sinulla on tietyt yhdenvertaiset oikeudet työhön, opiskeluun jne, Yhdenvertaisuus tarkoittaa sitä, että valintatilanteessa, jokaiselle Suomen kansalaisella on samat lähtöpisteet ja etuoikeudet toisiinsa nähden.Ulkomaalaisella sen sijaan ei ole valintatilanteessa mitään perustuslaillisia etuoikeuksia Suomen kansalaisuuteen nähden.


      • kysyjä.
        tulkintaa.. kirjoitti:

        Joo..tyypillistä vetkuttelua kun aletaan puhua työsyrjinnästä niin aletaakin puhumaan jostain aivan muusta kuin itse keskusteltavasta aiheesta. Sinä sekoitat oikeuden ja velvollisuuden toisistaan. Yhteiskunnalla on velvollisuus pitää huolta kansalaistensa hyvinvoinnista kuten esim. yksinhuoltajaäideistä.

        Oikeus taas littyy Suomen kansalaisen yhdenvertaisuuteen. Silloin kun olet jonkun maan kansalainen, silloin sinulla on tietyt yhdenvertaiset oikeudet työhön, opiskeluun jne, Yhdenvertaisuus tarkoittaa sitä, että valintatilanteessa, jokaiselle Suomen kansalaisella on samat lähtöpisteet ja etuoikeudet toisiinsa nähden.Ulkomaalaisella sen sijaan ei ole valintatilanteessa mitään perustuslaillisia etuoikeuksia Suomen kansalaisuuteen nähden.

        jos tälläistä asiaa lähdetään ajamaan niin silloin sen pitää olla tasapuolinen kaikille suomessa asuville. kai sinä nyt edes tämän ymmärrät? muuten voidaan todeta että esim. suomessa tehdystä rikoksesta, vaikka ylinopeudesta, ulkomaalainen saa toisen tuomion kuin maan kansalainen. mitäs järkeä tässä olisi?

        ja miten niin sekoitan oikeudet ja velvollisuudet? kaikkien suomessa asuvien on noudatettava täällä voimassa olevia lakeja. olivat he sitten mnkä maan kansalaisia tahansa. myös tuomio tulee suomen lakien mukaan. tämähän on itsestään selvyys. se on kaikkien velvollisuus. vai onko?

        edelleen kysyn että onko se yhdenvertaisuutta, siis samassa lähtötilanteessa olemista. kun luki-häiriöstä hyvitetään yo-kirjoituksissa? ollaanko silloin samassa lähtöpisteessä kun yksinhuoltaja saa lapsineen asunnon ohi jonon? ollaanko silloin samassa lähtöpisteessä kun sotaveteraanit saavat erikoiskohtelun esim. sairaalapalveluissa?

        vielä pitää kysyä että miten tämä yhdenvertaisuus soveltuu yhteen sen halla-ahon aikaisemmin esittämän ajatutuksen kanssa, että ihmiset ovat eriarvoisia? näinhän hän on todennut. miten nyt yhtäkkiä näin ei enää olekkaan vaan kaikki ovatkin samalla viivalla? voisitko selittää tämän lievästi sanottuna ihmeellisen ristiriidan?


      • Kansan parastako?

        No nythä se talamainen persujen "tasa-arvo" toteutui. Eduskuntaan pääsee ilman peruskoulun suorittamistakin, kunhan elämäntyyli on persujen peruslinjan mukainen. Kyllä "isä-persun" opit on menneet perille ja alkaa tuottaa tulosta.


    • ärkkop rasismin puol

      .

      Ärkkopee irtisanoutui rasismin vastaisesta lausumasta

      .

      • Persusepustus

        Yksikään puolue ei suostunut allekirjoittamaan persujen rasistista tekelettä.


    • Hellä-laho

      Jokaisessa persussa asuu pieni hakkarainen

    • totuus esille...

      Niin....Lauri Ihalaisen ammatti on kirvesmies..eikä mitään muuta koulutusta ja samaten Matti Ahde oli koulutukseltaan pelkkä sähköasentaja ja...Ahde jopa oli Veikkauksen toimitusjohtaja..

      ,,,ninpä niin kun alatte irvailemaan Hakkaraisen kolutuksesta niin kannattaa punikkienkin tutkia omaa historiaansa ennen kuin alkavat keskustelemaan jonkun kansanedustajan kolutustasosta...

      ...ja sitäpaitser esim. SDP:n varapuheenjohtajan Guzeninan kolutustausta on pelkkä peruskoulu ja Musiikkikanavan juontaja...joten hiukan rajoitusta pitäisi olla persujenkin haukkumisissa...

    • Oikeus on kohtuutta

      Kyllä ruotsinkieli äidinkielenä on niin hankala asia, että yliopistoon hakeminenkin tyssää ruotsinkielisiltä, ellei ruotsinkielisille anneta jatkossakin etuoikeutta päästä ko. opinahjoon alhaisemmilla arvosanoilla.

      • tässä totuus..

        Kysymys on siitä, että esim. Åbo Acdemian lääkiksen siäänpääsykokeet pitää olla samanlaiset kuin muissakin lääkiksissä ja samaten sisäänpääsypisterajat pitää olla samaa tasoa. Nyt Åbo Academiaan hakee muutamia kymmeniä ruotsinkielisiä, joiden osaamistaso on alhainen, joten kun tietty määrä otetaan sisään niin sisäänpääsyn alaraja on todella alhainen...kysymys on siis tästä, että ruotsinkielisille on myönnetty tällainen sisäänpääsyn erivapaus verrattuna valtaväestöön..eli suomekielisiin,,

        ..RKP siis haluaa pitää ko. erivapauden kaikkissa muissakin ruotsinkielisissä korkeakouluissa..eli ruotsinkieliset pääsee korkeakouluihin ihan pelkästään kun vain hakeutuvat pääsykokeisiin ja piirustavat muutaman harakanvarpaan koepaperiin ja ...pääsevät siten sisään.

        ..niin ja sitten vielä kehuskellaan, että miten ruotsinkieliset ovat korkeasti koulutettuja..mikä ei tietystikään ole ihmekään kun suomenkieliset joutuu ponnistelemaan jotta pääsisi yliopistoihin ja "ruostsalaisten" ei tarvitse ponnistell juuri lainkaan..


    • Tän päivän Hesarissa oli mainio juttu aiheesta. Siinä mainitaan, että esimerksiksi koko vammaislaki tarkoittaa positiivista erityiskohtelua. Pitäisikö vammaisten saama erityiskohtelu mielestäsi lopettaa?

      Myös sotaveteraanit nauttivat positiivisesta erityiskohtelusta. Onko sekin turhaa?

      • yhdenvertyaisuus...

        Sinä sekoitat oikeuden ja velvollisuuden toisistaan. Yhteiskunnalla on velvollisuus pitää huolta kansalaistensa hyvinvoinnista kuten esim. vammaisista ja sotaveteraaneista.

        Oikeus taas littyy Suomen kansalaisen perustuslailliseen yhdenvertaisuuteen. Silloin kun olet jonkun maan kansalainen, silloin sinulla on tietyt yhdenvertaiset oikeudet työhön, opiskeluun jne, Yhdenvertaisuus tarkoittaa sitä, että valintatilanteessa, jokaiselle Suomen kansalaisella on samat lähtöpisteet ja etuoikeudet toisiinsa nähden.Ulkomaalaisella sen sijaan ei ole valintatilanteissa mitään perustuslaillisia etuoikeuksia Suomen kansalaisuuteen nähden. Yhdenvertaisuus tarkoittaa perustuslaissa sitä, että esim. opiskelijat lääketieteeliseen valittan yhtenevien kriteerien perusteella.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      86
      6058
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      79
      4870
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      52
      4442
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4192
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3789
    6. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      7
      3533
    7. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      99
      2607
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2503
    9. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2419
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      49
      2148
    Aihe