Mulla aloitettiin 3pv sitten juurihoito hampaaseen joka jo useamman kuukauden ajan on aiheuttanut jomotusta leukaluussa, korvassa jne. asti. Pitäisikö nuo jomotukset kaikki loppua heti samantien juurihoidon jälkeen vai loppuvatko ne vähitellen? Mulla nimittäin jomotuksia vielä aika paljno on.
Kuinka nopeasti juurihoito poistaa oireet?
ssdfsdfsdfa
1683
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Joissain tapauksissa särky/jomottelu loppuu saman tien, joskus useamman kuukauden vielä tuntuu. Periaatteessa voi katsoa juurihoidon onnistuneen, kun hammas on ollut useamman kuukauden oireeton. Lääkepaikka tulisi uusia muutaman vkon välein, yleensä pari uusintaa riittää ennen hampaan lopullista täyttöä.
Hämmästelen usein, kun kuulen, että kunnallisella puolella antavat väliaikaisen lääkepaikan olla jopa kuukausia suussa! Itse lääke kun ei vaikuta kuin noin 6 vkoa, jonka jälkeen tulehdus saattaa lähteä alusta asti taas jylläämään.
Itselläni on tehty neljään hampaaseen juurihoito. Itse hoitohetkellä ei niihin särkenyt, mutta parissa hampaassa oli aiemmin ollut kunnon tulehdus päällä. Ekan hoitokerran jälkeen yhden hampaan kohdalla juuri ärtyi niin, että alkoi kova särky (seuraavana päivänä) ja poski turposi valtavasti. Onneksi olin saanut penisilliinikuurin ja panacodia valmiiksi. Parissa päivässä särky katosi, eikä sen enempää koskaan vihoitellut.
Kaksi kertaa kuhunkin hampaaseen laitettiin lääkepaikka ja kolmannella kerralla täytettiin pysyvästi. Ja vain ekalla juurhoitokerralla olin taju kankaalla. Myöhemmillä kerroilla ei puuduteltu, eikä mtn silti tuntunut, eli hoito onnistui hyvin.
Lääkärin mukaan juurihoidon jälkeen jomotus on normaalia. Se vain tarkoittaa, ettei juuri ole heti vielä kuollut.