Euroopasta viinaa Viking Linella

ledaigg

Mitka on tuontirajoitukset kun olen tulossa autolla Euroopasta Ruotsin kautta Viking linella Suomeen. EU:stahan saa tuoda vaikka milla mitalla, mutta Viking line antaa omat rajoituksensa.
Voinko siis tuoda vain sen maaran kokonaisuudessaan minka Ruotsin laivalta saa tuoda vai voinko tuoda autossani myos juomat, jotka olen ostanut jo ennen laivalle menoa?

4

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelti kiinni...

      Tuo vaan, niin paljon kun auton kantavuus sallii....siis omaan käyttöön :-))

    • Jaba-Baba

      Jos laiva tulee Ahvenanmaan kautta on voimassa taxfree rajoitukset - eli ei todellakaan niin paljon kun autoon mahtuu - käytöllä ei ole mitään merkitystä.

      Pidä kutit ostoksista tallessa - muuten käy ohrasesti. EU:sta saa toki tuoda, mutta ei taxfree tuontina.

    • arvaaja vain

      Taxfreestä (laivalla) ei kai myydäkään muuta kuin se sallittu määrä, mikä myös maihinnousukorttiin taidetaan leimata taxfreen kassalla, joten oli Keski-Euroopan ostoksista kuitteja tallella tai ei, tullissa varmaan uskotaan kun sanoo niiden olevan muulata kuin laivalta ostettuja.

    • Jesse James

      Laivalla myydän, se ei ole este. Säilytä vain ne kuitit jos tuot laivaan muualta ostetttua viinaa. Tulli uskoo vain sen mitä näkee - ei muuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      239
      5508
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      84
      3474
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      134
      3326
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3063
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      72
      2939
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      93
      2764
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2450
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2317
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      171
      1861
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1440
    Aihe