..Rahankeräyskeino, kuin uskonto. Lähes jokaisessa maassa kun on uskonnonvapaus. Perustetaan uskonto ja pelotellaan ihmiset saatanalla ja helveteillä.
Sitten saman lauseen lopuksi kerrotaan herran ilosanomaa.
Ja vielä kappaleen lopuksi kehotetaan ihmisiä luopumaan maallisesta omaisuudestaan, jotta pelastuksen esteet poistuisivat.
Ja tottakai lahkon oman tilinumeron avustuksessa tuo omaisuudesta eroon pääseminen käy helpoiten.
Tuota tapaa on kirkko käyttänyt jo satoja vuosia sitten.
Anekauppa oli hyvä tapa pelastaa sieluja.
Ja sitten turha tulla lepertelemään, että uskonto ja usko on eriasia. Sen taakse ei aina voi piiloutua. Uskovaiset edustavat AINA jotain kirkokuntaa! Joten tuo perustelu on täysin turha.
Miten ihmiset voivat olla osa tuollaista järjestelmää, joka perustuu vuosisataiseen ihmisten lahtaamiseen jeesuksen ja jumalan nimeen?
Kaiken takana on ja on aina ollut RAHA. Ilmankos esim evlut kirkko on Suomen suurin "yksityinen" metsänomistaja.
Rahaa on, että ranteet notkuu, mutta leipäjonoja lopetetaan, kun ei ole rahaa. Mikä helkkarin tarkoitus kirkolla on kerätä rahaa holveihinsa? Eikös kirkon pitäisi auttaa köyhiä.
Ai niin nyt taisin tajuta! Annetaan lohdutusta rahallista koravausta vastaan. Hieno bisnes tämä uskonto!
Sitten saman lauseen lopuksi kerrotaan herran ilosanomaa.
Ja vielä kappaleen lopuksi kehotetaan ihmisiä luopumaan maallisesta omaisuudestaan, jotta pelastuksen esteet poistuisivat.
Ja tottakai lahkon oman tilinumeron avustuksessa tuo omaisuudesta eroon pääseminen käy helpoiten.
Tuota tapaa on kirkko käyttänyt jo satoja vuosia sitten.
Anekauppa oli hyvä tapa pelastaa sieluja.
Ja sitten turha tulla lepertelemään, että uskonto ja usko on eriasia. Sen taakse ei aina voi piiloutua. Uskovaiset edustavat AINA jotain kirkokuntaa! Joten tuo perustelu on täysin turha.
Miten ihmiset voivat olla osa tuollaista järjestelmää, joka perustuu vuosisataiseen ihmisten lahtaamiseen jeesuksen ja jumalan nimeen?
Kaiken takana on ja on aina ollut RAHA. Ilmankos esim evlut kirkko on Suomen suurin "yksityinen" metsänomistaja.
Rahaa on, että ranteet notkuu, mutta leipäjonoja lopetetaan, kun ei ole rahaa. Mikä helkkarin tarkoitus kirkolla on kerätä rahaa holveihinsa? Eikös kirkon pitäisi auttaa köyhiä.
Ai niin nyt taisin tajuta! Annetaan lohdutusta rahallista koravausta vastaan. Hieno bisnes tämä uskonto!
Vastaukset 43
Vanhimmat
tajusit ton viimein.
Iki-ateistina olen ollut asiasta tietoinen jo kauan...
Mutta kuka avaisi lampailta silmät?
Kaverit tosiaan huolestuivat, että kun paasaan kaikki rahani kolehtiin, kun tulin uskoon. Ne vie sun kaikki rahas, kuului vähän sieltä täältä.
Kukaan ei kuitenkaan ollut huolestunut rahankäytöstäni silloin,
kun sitä joskus hupeni tonnikaupalla
yhtenä viikonloppuna viinaan ja oheistuotteisiin. Olkaantaputtelijoita
kyllä riitti, kun osasin ottaa "ilon"
irti elämästä.
Kuitenkin nykyään minulla on sentään rahaa käytössä aivan erilailla ja vaimon ja lasten kanssa on välit parantuneet.
MIKÄHÄN TÄSSÄ ONNELLISESSA OLOTILASSA ON NIIN TYHMÄÄ???????????????????????
olet tyypillinen esimerkki siitä, miten uskonto aivopesee uskovaiset.
Kolehtirahat laitetaan sitten suureen kirstuun, jonka päällä hiippakunta istuu. Siitä alati kasvavasta kirstusta sitten heitetään pikkuruisia pullanmuruja köyhille ja hädässä oleville, ihan vain sen verran, jotta kukaan ei pääsisi haukkumaan kirkkoa.
Sitten ostetaan lisää maata ja omaisuutta oikein kunnolla. Ja samalla itketään, kun ei ole rahaa laittaa leipäjonoihin.
TODELLA KAKSINAISMORALISTISTA TOIMINTAA!
kirjahyllyssäsi jököttävä silmänruokaa syöksevä töllötin, jota katsot päivittäin olutpurkki ja makkaravoileipä kourissa.
Varmaan myös omaasi, vai kuinka?
paljon terveenpänä kun ryyppää ja rellestää edustajiensa välityksellä. Sitäpaitsi se on rakkautta suoda iloa toisille, eikä itse kärsi krapulasta.
Se on oikein se. ;)
ettei Jumala jää koskaan velkaa ihmiselle. Iloista antajaa hän rakastaa ja korvaa kyllä moninkertaisena sen, mitä hänelle annamme. Muuten kolehdin antaminen on vapaaehtoista.
todistaa tämän? Nyt kaipaan faktoja, en mitään oletuksia. Kiitos.
mielipidettä tarvitse todistaa. Katso otsikkoa, siinä lukee, MIELESTÄNI, tajusitko, eisiihen tarvita minkäänlaisia faktoja.
Joudut itse kyllä hommiin.
kaiva jostain esiin Suomen svlut kirkon omaisuus. Lisää siihen vuodessa saatavat verotulot ja vähennä siitä vuodessa kirkon käyttämä ulkomaanapu yms. avustustoiminta.
Huomaat kyllä itse sen, että omaisuutta kertyy jokavuosi mielettömiä määriä, menoihin verrattuna
En nykyään katso paljokaan töllötintä, koska sieltä ei tule mitään katsomisen arvoista...
On kyllä uskonnollispoliittisesti täysin totta :)
Melkein 1000 mk:n töllöttimen käyttömaksu sähkökulut päälle. Passivoittaa ihmisen ajatusmaailman. Lihottaa, kun ei viitsi liikkua kuin jääkaapilla mainoskatkoilla. Sosiaaliset vuorovaikutustaidot ovat rapistuneet perhe-elämässä.
Töllötin on vaarallinen lapsenvahti, kun sieltä nykyään tulee väkivaltaisuuteen perustuvia lastenohjelmia.
Jos kokee töllön, kirkon tai hihhuliryhmän epäkohdaksi ei tarvi maksaa liittymismaksuu, niinku ei netiskää tarvi surffaa jos ei huvita! Onnex vielä on jotaki vapaavalinnaistaki maailmas! Tuutko sä sit toimeen kokonaan ilman töllöö jne. jne. on toinen juttu - tasapainottaa elämä semmosex mis ite viihtyy ja suht. koht. nauttii, se kait on yx konkreettinen tavoite.
Mee sä metsään tölläämään pöllöjä. Muista laittaa sukset alle ja sauvat käteen. Treenaa seuraavia MM-kisoja varten.
sana mielestäni viittaa kyllä eri lauseeseen. Sinänsä tuo lause oli vain saivartelua osaltani, kun te uskottomatkin aina vaaditte todisteita.
ja toisaalta minulla ei riitä mielenkiinto suomen kirkon rahavaroihin. Vaikka olenkin toistaiseksi ainakin kyseisen kirkon jäsen, käyn hakemassa hengellisen leipäni muualta, koska en jaksa istua kovilla puupenkeillä hiljaa ja veisata korkealta.
Vai vielä uskoton! Kuule käys kysyy tolta siipalta kans. Mut varo kuis sun käy ko tollaist haastat.
Kiesus sua siunakos, ainaski sen jälkkens.
perustaisit oman uskonlahkon, jonka avulla voisit kerätä rahaa omaan kirstuusi. Ei tarvitsisi olla noin kade toisten omaisuudesta.
Olisi vastaan omaa maailmankatsomustani. Koska kaikki uskonnot tuota tekevät, en halua tuollaisen instituutin ja tavan kanssa olla missään tekemisissä!
Perusta itsellesi "Uskonnoista vapaa" -seurakunta. Voisit pelastaa uskonlahkoihin hukkuneita ihmissieluja rahan voimalla.
..Aikaisemmin sanoin, on ihmisten huijaaminen vastoin maailmankatsumustani, joten en meinaa perustaa mitään "surakuntaa"
Sitäpaitsi uskontojen uhreille on jo perustettu oma auttamisorganisaatio
Itserakkaiden miesten viisastenkerho.
Eix semmonen oo jo monta kertaa perustettu? On monta kerhoo mis itserakkaat miehet ja naiset käy säännöllisesti oikeen kirja kädes aina uudestaan ja uudestaan läpi samaa koraanii (jo 2000 v) ja toisia moititaan ja ite ollaan niin viisait, niin viisait että!!
Että uusi seurakunta. Hmm. Oilisikohan huumorintajuisten iloisten tosi uskovaisten seurakuntaan tulossa paljonkin jäseniä? ;=O
Se kai siten lyhenteeltään olisi Huits.
Tällaisia seurakuntia on jo paljon, minä tiedän, olen vieraillut monessa.
jos se ei ole mitenkään uusi niin antaa sitten olla, se vain oli ehditus sille nimeksi.
...että uskonnollinen yhteisö ei saa tuottaa voittoa. Itse kuulun erääseen herätysliikkeeseen, jonka keskusjärjestö pitää yllä useita leirikeskusta, kolmea opistoa (joista yksi on kansanopisto), avustaa jäseniään tarpeen vaatiessa, julkaisee yhtä lehteä viikottain ja kahta kuukausittain sekä useita kirjoja vuodessa jne. jne. Rahat saadaan osittain leiri- ja kurssimaksuista, opistovuoden vuosimaksusta, yhdistyksen jäsenmaksuista (uskominen ei edellytä jäsenyyttä, ja maksukin on vain nimellinen...), kolehdeista (HUOM! vapaaehtoinen!!!!!!) yms. Toki jokaisen toimitalon (joita on ympäri Suomea useita kymmeniä) ylläpitokin maksaa, ja uusia rakennetaan sekä entisiä laajennetaan jatkuvasti. Diakonia- ja lähetystyötä tehdään, joihin myös menee rahaa. Samoin Suomen, mahdollisesti jopa Pohjoismaiden suurin vuosittainen hengellinen tapahtuma vie paljon rahaa. Toki myös tuloja on. Toimitilojen rakentamista varten otettuja lainoja lyhennetään suurilla summilla. Tämä kaikki saadaan aikaan vapaaehtoistyöllä, josta ei makseta palkkaa. Ja tilikauden lopulla ovat tulot ja menot yhtä suuret. Näin tulee ollakin, jotta esivaltaa olisi kunnioitettu ja sen säätämää lakia noudatettu.
jauha paskaa.
Vai ei saa uskonto tuottaa voittoa!!
Menes kuule katsomaan, paljonko evlutilla on omaisuutta ja palataan sitten asiaan!
Kirkko ajaa monen ihmisen asiaa. Rahavarat eivät juuri minua kiinnosta. Kirkkoa tarvitaan tässäkin maassa, sillä katsoppa entisen Neuvostoliiton alueita: siellä uskonto oli kielletty muistaakseni lähes 90 vuotta. Mitä näet katsoessasi alueen ihmisiä? Kurjuutta, köyhyyttä, epätoivoa. Köyhyyttä löytyy toki myös kristityistä ja muista eri uskontokuntien edustajista, mutta usko antaa toivoa. Yritinkin nyt äsken sinulle kertoa, että LAIN mukaan kristillinen yhteisö ei saa tuottaa voittoa. Voiton tuotto ja omaisuus on eri asia. Hyvänen aika, omaisuuttahan ovat kaikki mahdollinen, kirkkorakennukset, ehtoollismaljat, kynttiläkruunut... Tajuatko, että Suomessa on todella monta kirkkoa? Laskeppa, kuinka arvokas on yksistään esim. Helsingin tuomiokirkko. Jo hyvin pienikin kirkko maksaisi niin paljon, että aika monta "siviiliä" tarvittaisiin sellainen ostamaan... Omaisuus ja raha on eri asia. Muista se tästä lähtien.
Tässä sulle:
katsoppa entisen Neuvostoliiton alueita: siellä uskonto oli kielletty muistaakseni lähes 90 vuotta. Mitä näet katsoessasi alueen ihmisiä? Kurjuutta, köyhyyttä, epätoivoa
- Kuules uskonnolla ei ole mitään tekemistä tuon kurjuuden kanssa. Syynä tähän oli KOMMUNISMI
LAIN mukaan kristillinen yhteisö ei saa tuottaa voittoa. Voiton tuotto ja omaisuus on eri asia
- Mistäs kummasta tuo kirkko sitä omaisuutta sitten saa?? Älä nyt väitä kirkkailla silmillä, että kirkon joka ropo menee vähäosaisille. EI PIDÄ PAIKKAANSA! Noilla kirkon saamilla vero yms. tuloilla siitten ostetaan metsää ja kiinteistöjä....
Omaisuus ja raha on eri asia
- Ilman rahaa ei ole kiinetää omaisuutta!!
Turha tulla hurskastelemaan, ettei kirkko tuota voittoa..Tuota ei usko kukaan. Tavalla tai toisella kirkon rahat päätyvät omaisuudeksi. Ei niillä rahoilla kuule leipäjonoihin hankita leipää!
...puoliksi huvittuneena, puoleksi epätoivoisena luen vastineitasi. Äh. Sä jauhat samaa, enkä mä usko saavasi sua ymmärtämään mitä tarkoitan. Mutta sen sanon vielä, että se omaisuus kertyy vähitellen. Varmasti kirkolla on varastoissaan paljonkin rahaa, ja mielestäni se on erittäin hyvä, sillä Suomessakin voi sattua katastrofi, (vaikkakin hirmumyrskyt ja maanjäristykset yms. ovatkin hyvin epätodennäköisiä) ja silloin kirkko on se, mistä ihmiset hakevat turvaa. Silloin kirkon varoja tarvitaan. Mutta kuten mainitsin, suurin osa kirkon omaisuudesta on rakennuksia yms. joita ei voi myydä, sillä kenelläkään ei olisi tarpeeksi rahaa ostaa niitä. Se on totuus. Yritä hyväksyä se, niin ehkäpä sinäkin löydät tästä maailmasta pian muutakin kuin epäkohtia... Hymyjä ja aurinkoja päivääsi!
Perustuuko tuo uskonlahko jollain tapaa raamattuun?
Lueppas sieltä kohta, jossa Jeesus neuvoo opetuslapsiaan Genesaretin järven rannalla, miten ko oppia pitää levittämän.
Siinä sanotaan yksiselitteisesti, että älä ota edes lepää mukaasi. Mieti sitä ja raahatkaa vaikka kirkkoa perässänne.
Tuota, väittäisin, että em. usko perustuu Raamattuun huomattavasti enemmän kuin moni muu. Itse asiassa en ole koskaan kuullut yhdestäkään Raamatun kohdasta, joka riitelisi uskoni kanssa.
Viimeistä viittaustasi leivän mukaan ottoon en ymmärtänyt. Miten se liittyi asiaan?
Sinä todella luule, että kirkon rahaa kerätään jotain katastrofia varten...
Säälittävää. Eiköhän Suomessa ole tällähetkellä todella kova hätä saada yhteiskunnan kyydestä jäänelle leipää!!
Miksei kirkko todella auta näitä ihmisiä?
Ei tietenkään, koska kirstun rahamäärät pienenisivät.
Ei kirkko auta todella hädässä olevia. Todistusaineistona tässä leipäjonot!
Älä sinä äijä mäkätä siellä, kun et tiedä mistään mitään, vai luuletko tietäväsi?
Äläkä sinäkään jauha samaa paskaa samalla myllyllä ja älä mollaa muita ihmisiä maan rakoon.
Miksi olet muuttunut noin negatiiviseksi joulun jälkeen, koska ennen joulua olit niin positiivinen ihminen. Mene luontoon kävelemään ja nauttimaan raikkaasta ilmasta, että aivosi saa happea. Ne näyttävät olevan jo aika ruosteessa, kun toistat samoja juttuja yhtä mittaa.
tullut ajatelleeksi, että uskovaiset toistelevat aivan samalla tavalla omia kantojaan.
Aina otteita raamatusta, niitä samoja viikosta toiseen..
Vaikka et ole uskovainen niin, siltikin sinäkin päästelet tulemaan samaa virttä päivästä toiseen ja samalla poljet muut ihmiset maan rakoon niin, että kova ryske kuuluu ympäri Suomea.
Arvaa keltä tämä viesti nyt tulee muultakin kuin "Hörhöltä"? "Alienit avaruudesta" lueskelevat sinun törkeitä viestejäsi tällä keskustelukanavalla.
Mutta mikä kukaan uskovainen on minua haukkumaan saman jauhannasta, jos itse syyllistyy samaan asiaan?
Luetun ymmärtäminen sinulla ontuu pahemman kerran. Lue se äskeinen tekstini uudelleen läpi, varsinkin toinen kappale, jos osaat yleensä lukea oikein.
Onko SINULTA jäänyt neula jumiin siihen levyyn? Vaihda jo neula!
Eikä me olla mitään uskovaisia, vaan sitä mitä toisessa nimimerkissä luki paitsi "sihteerimme".
Lues nyt tyttökulta se raamattu. Ihan itseksesi ja kokonaan.
tuota avarakatseisuuttanne ja suvaitsevaisuuttanne, kuten myös sitä että keskustelette niin antoisasti eri asioista menemättä mitenkään henkilökohtaisuuksiin. Saatikaan juuttumista tuohon yleiseen " Juupas, eipäs" asemiin.
;=D