Ducato 2.3:n jakopään hammaspyörät

Hakkautuneet/ syöpyneet karheaksi/ kuoppaiseksi, ja hihna vauhdissa poikki. Onko vastaavaa tapahtunut muilla?
42671
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tietoa senverta Fiiateista ja Ranskalaisista sisarista että remmi meni myös poikki ja mittarissa oli 73000tkm,huollot ok ja ajettiin lähinnä tyhjänä terveisiä sekä sillointällöin mökkipuita sekä roskasäkkejä ym.Hammaspyörät oli kyllä ihan kunnossa mutta koko hihna ideana sekä käytännössä heppoinen eli suoraan sanoen pers..stä.Onneksi oli takuu voimassa vielä ja uusi kone nokalle sekä vanha täystuhon kokenut kait luovutti ehjät osansa kiertoon ja paaliin.Lasku olisi ollut hirveä jos omasta pussista!!Arvaatkaa onko ollut enää hihnavetoista vai siirryinkö takaisin vanhaan ja hyvään keksintöön eli ketjuun?Yksikään ketjupeleistäni EI ikinä aiheuttanut jakopäämurheita oli ajomäärä 10000 tai 400000tkm.Kiinnostus autotehtaiden koekaniiniksi sekä huollon elättäjäksi loppui siltäosin,onhan näissä muutenkin kuntannuksia ja Fiiateissa niitä sähkövikoja tuli perinteisesti kaupanpäälle.Saman on näköjään huomanneet monet valmistajatkin siirryttyään vähinäänin ketjukantaan takaisin ja hihnat(jotka olivat niin hyvä keksintö..tai halpa ainakin) museoon sisuakaluista,tosin laadukkaimpien merkkien moottoreissa ei hihnaa nähtykään ja Suomen olosuhteisiin ei missään tapauksessa,ellei nyt tuo ilmastonmuutos tuo plussakelejä ympärivuoden ja valtio alenna autojen hintoja niin ettei tarvi hihnaa eli koneen elinkaarta tekohengittää pidemmäksi kuin koko auton elinkaarta edes suunniteltu.Ei niitä muuallapäin vaihdella vaan koko auto vaihdetaan ja vanhan tuodaan Suomeen ym kehitysmaihin ongelmajäteenä.

Äänestä

joo 2.3 on hihna kone. -07--eteenpäin 2,2 on ketjukone (Boxer, transit, jumper ja jossain ducatoissa???)

Äänestä
  • 2,3 on Sofimin kone ja aina hihnalla. Fiat käyttää sitä Ducatossa, 120 ja 130hv
    2,2 on ketjulla, Transitista peräisin oleva kone ja Citroen ja Peugeot käyttää sitä (Boxer, Jumper, 120hv)
    3,0 on sama kone Ducato - Jumper - Boxer. Se on Sofimin tekemä n 160hv ja ketjulla

    120-130hv kannattaa aina ostaa Boxer tai Jumper niin välttyy Ducaton ketjumurheilta

    Äänestä

  • ketju rulez kirjoitti:

    2,3 on Sofimin kone ja aina hihnalla. Fiat käyttää sitä Ducatossa, 120 ja 130hv
    2,2 on ketjulla, Transitista peräisin oleva kone ja Citroen ja Peugeot käyttää sitä (Boxer, Jumper, 120hv)
    3,0 on sama kone Ducato - Jumper - Boxer. Se on Sofimin tekemä n 160hv ja ketjulla

    120-130hv kannattaa aina ostaa Boxer tai Jumper niin välttyy Ducaton ketjumurheilta

    onhan niitä viellä 2.2 100hv ja transitilla 2.2 85hv ja 140hv, jälkimmäinen tupla vauhtipyörällä. toi 2.2 100hv on 5-vaihteisella laatikolla psa/dugato ja vakiosäätöisellä ohjaustehostimella, on kuulemma psa,n kone, vaikka diisselipumpussa fordin logo (ainakin omassa 2.2 -10 boxerissa)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mgkpp kirjoitti:

Hakkautuneet/ syöpyneet karheaksi/ kuoppaiseksi, ja hihna vauhdissa poikki. Onko vastaavaa tapahtunut muilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu