Miksi kukaan kansanedustaja ei ota kantaa

rikosaaltoon, joka tapahtuu parhaillaan ulkomaisten rikosliigojen toimesta Suomessa? Pelkääkö saavansa rasistin leiman?
16110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Samaa ihmettelen itsekin. Mikä on syy siihen, että rikollisuudesta ei puhuta. Avoin keskustelu asiasta olisi toivottavaa.

Äänestä

On se kumma, että kukaan ei tosiaankaan kommentoi mitenkään lisääntyneitä raiskauksia ja murtoja ym. Kaikki päättäjät on ihan hiljaa näistä asioista, ihan kuin mitään ei olis tapahtunutkaan.

Äänestä

Hyvinvointiyhteiskunnassa ei tapahdu rikoksia, ja jos tapahtuisikin, se olisi aina yhteiskunnan itsensä syy..

Äänestä

Koska siellä on sairaan pelkurimaista sakkia Kokoomuksesta Vasemmistoon. He luulevat olevansa rasisteja, jos ottavat ulkomaalaisten rikokset aiheeksi. Eikä heitä kiinnosta nähdä ulkomaalaisrikoksia muuna kuin yksittäisinä tekoina olkonnpa ne mitä tahansa vanhusten ryöstelyitä, asuntomurtoja tai raiskauksia.

Minusta nuo meitä suomalaisia päin rasistikortteja heittelevät ovat ihan sairasta porukkaa. Maksavat mamujensa kuluit meillä ja haukkuvat päälle rasisteiksi ja jos yhä useampi hermostuu yhä uusiin ulkomaalaisrikoksiin, niin yhä useammin rasismikortti vilahtaa.

Äänestä

Muistakaahan sitten että rikollisjengit tulevat tuolta itä-euroopasta eikä afrikasta, ennenkuin alatte heristämään rasistisesti sormea vaikka somaleja kohtaan.

Äänestä
  • raiskaajat levittämään rikastuttavaa HIV:ä vaaleille teineille.
    Toinen ryhmä on huumekauppiaat.

    Äänestä

No, onhan se aika vaivalloista kun on joutunut ostamaan pakettiauton että voi kuljettaa kesämökin tavarat edestakas kaupunkiasunnon ja kesämökin välillä.

Äänestä

Rikoksiin puuttuminen ei ole rasismia ja rikoksentekijöitä tulee joka suunnalta ja niitä on myös omasta takaa. Murhe on se, että maahanmuuttajien aikaansaamat rikokset ovat lisääntyneet, minkä pitäisi jo saada aikaan keskustelua. Vihan lietsonta asian tiimoilla vaan pahentaa tilannetta. Järkevää keskustelua pitäisi olla.

Äänestä

rikosaalto? onko täällä menossa joku poikkeuksellinen rikosaalto?

Äänestä
  • Kyllä ,oikein rikostsunami.

    Äänestä

  • On! Rikolliset maksaa siitä, että tää maa annetaan islaminuskoisten käsiin!

    Äänestä

Rikollinen ei tuomitse toista rikollista.

Paskasakkia molemmat.

Amen.

Äänestä

Katsos, siihen puuttuminen olisi rasismia ja ihmisoikeus-sekopäa-hyysäriakat aloittaisivat sormen heristämisen. Kansanedustajille on tärkeää vain oma palkka, edut ja vallasta saatava tyydytys.

Timo Soinikin vaientaa puolueensa kansanedustajat -Hakkaraista lukuun ottamatta.

Tätä maata ei todellakaan pelasteta enää äänstämällä, demokratialla eikä keskusteluilla. Tämä maa pelastettaisiin ainoastaan asein ja lain ottamisella omiin käsiin. Kansanvallankumous....

Äänestä

TÄLLÄ PALSTALLA OLLEEN VÄITTÄMÄN MUKAAN VIHER-RAKSI OLISI SANONUT, ETTÄ KHATTIA SAA TUODA 50 KG, JOSTA SAA KIINNI JÄÄDESSÄ VAIN SAKOT! Pitääkö paikkansa? Sittenhän sitä voi pelkillä sakoilla selviten alkaa oikein ammatikseen rahtaamaan Suomeen. ja pössytellä aina vapaa-aikoina, jos kerran siitäkään ei rangaista... vai miten on? SAAHAN TÄÄLLÄ RIKOLLISJENGITKIN HUOLETTA RELLESTÄÄ...

Äänestä
  • pössytellä khatia? luulin että sitä pureskellaan.

    Äänestä

Hys, hys, ei pidä puuttua. Annetaan vaan rötöstellä kaikessa rauhassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyn vaan kirjoitti:

rikosaaltoon, joka tapahtuu parhaillaan ulkomaisten rikosliigojen toimesta Suomessa? Pelkääkö saavansa rasistin leiman?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu